Alkohol w kosmetykach naturalnych. 10 nazw, które powinnaś znać zanim wybierzesz kosmetyki do pielęgnacji skóry.

alkohol w kosmetykach - kobieta nalewająca wino do kieliszka

Na skróty

Czy alkohol w kosmetykach naturalnych jest ok? Hmmm… Jakby to powiedzieć… To zależy! Na początku krótka historia, która przydarzyła mi się jakiś czas temu. Napisała do mnie jedna z moich klientek z zapytaniem dlaczego w moich kosmetykach naturalnych jest alkohol. Otóż dla mnie sprawa wydawała się oczywista, ponieważ pytanie dotyczyło mojego toniku, w którego składzie jest m. in. Phenethyl Alcohol, który jest substancją zapachową oraz wykazuje działanie nawilżające. Okazało się jednak, że temat obecności alkoholi w składach kosmetyków nie jest do końca jasny. Stąd przyszedł mi do głowy pomysł, aby rozprawić się z tematem raz na zawsze, rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na kilka istotnych pytań dotyczących różnych alkoholi w kosmetykach.

 

Alkohol w kosmetykach naturalnych – co to jest alkohol?

Na pierwszy rzut oka pytanie może wydawać się głupie. Przecież każdy doskonale wie co to jest alkohol. Otóż niestety w potocznym rozumieniu mówiąc “alkohol” mamy na myśli konkretnie etanol, czyli alkohol etylowy znajdujący się np. w napojach wyskokowych takich jak wino, piwo, wódka, gin itp. 

 

Ale po kolei – jaka jest definicja alkoholu?

 

Alkohole to szeroka grupa związków chemicznych posiadających charakterystyczną i podobną względem siebie budowę cząsteczkową. Zbudowane są głównie z atomów węgla i wodoru, a warunkiem dołączenia do grupy alkoholi jest posiadanie przez taki związek chemiczny co najmniej jednej grupy hydroksylowej (-OH). Dla przykładu, wzór chemiczny najpopularniejszego alkoholu, czyli etanolu wygląda tak: C2H5OH. Alkohole dzielą się na jednowodorotlenowe (posiadają jedną grupę hydroksylową) i wielowodorotlenowe (posiadają więcej niż jedną grupę hydroksylową). Wśród alkoholi jednowodorotlenowych znajdziemy te powszechnie znane, czyli jedne z prostszych w swojej budowie np. metanol (trujący dla człowieka) lub etanol (występujący np. w napojach wyskokowych). W grupie alkoholi jednowodorotlenowych znajdziemy także alkohole aromatyczne, czyli organiczne związki chemiczne występujące naturalnie w postaci estrów w roślinach. Są one wykorzystywane jako substancje zapachowe.

To tak w skrócie o różnorodności alkoholi rozumianych jako związki chemiczne. Mogłabym napisać dużo, dużo więcej, ale w końcu to nie jest blog chemiczny 😉

 

Alkohol w kosmetykach naturalnych – etanol.

 

Etanol to naturalny alkohol, który powstaje w wyniku fermentacji np. zbóż, kukurydzy, buraków cukrowych, trzciny cukrowej lub ziemniaków. Czysty, naturalny alkohol etylowy, jakim jest spirytus rektyfikowany jest dozwolony w certyfikowanych kosmetykach naturalnych, a w składzie INCI może występować pod nazwami: Alcohol, Ethyl alcohol lub Ethanol. Z kosmetycznego punktu widzenia alkohol etylowy wykazuje działanie odtłuszczające i wspomagające przenikanie innych składników w głąb skóry, jednak aby nie podrażniał cery jego stężenie w kosmetyku nie powinno przekraczać 5%. Zbyt wysokie stężenie alkoholu etylowego w kosmetyku może wywoływać podrażnienia, wysuszać skórę i zaburzać prawidłowe funkcjonowanie naturalnego płaszcza hydrolipidowego. 

 

Ważne! Jeśli w składzie kosmetyku znajduje się etanol (alkohol etylowy) musi być podane jego stężenie np. Ethyl alcohol (1,5%)

 

Alkohol w kosmetykach naturalnych – alkohol to nie tylko etanol.

Tak jak czytamy w definicji, alkohole to bardzo duża grupa substancji chemicznych, a niektóre z nich popularnie wykorzystywane są również w naturalnych kosmetykach. Na pewno kojarzysz takie nazwy jak gliceryna lub mentol – to również są alkohole. Jednak ich działanie jest skrajnie różne od działania etanolu. Alkohole stosowane w kosmetykach można podzielić na kilka grup ze względu na rolę jaką pełnią w składzie:

 

 • Konserwanty 
 • Rozpuszczalniki
 • Emulgatory
 • Humektanty
 • Zapachy
alkohol w kosmetykach - kobieta z kremem

Alkohole jakich nie chcemy znaleźć w INCI (składzie) kosmetyków naturalnych to:

 

  1.  Alcohol, Ethyl alcohol, Ethanol – pod tymi nazwami kryje się etanol; naturalny alkohol, który może występować w kosmetykach; jest stosowany jako rozpuszczalnik, a także jako substancja wspomagająca przenikanie innych składników w głąb skóry; należy podać jego stężenie – nie powinno ono przekraczać 5%; choć lepiej go unikać, ponieważ może podrażniać i wysuszać skórę.
  2.  Isopropyl alcohol – rozpuszczalnik i konserwant; działa drażniąco na skórę i silnie alergizuje; nie powinien się znaleźć w składzie kosmetyków naturalnych
  3.  Alcohol denat – to alkohol etylowy, jednak celowo skażony innymi substancjami chemicznymi; działa drażniąco i wysuszająco na skórę; należy go zdecydowanie unikać

Alkohole, które nie są szkodliwe dla skóry, a wręcz przeciwnie mają dobroczynne właściwości i wspomagają pielęgnację lub po prostu pięknie pachną:

 1. Cetearyl Alcohol – jest to mieszanina alkoholi cetylowych i stearylowych; klasyfikowany jako alkohol tłuszczowy; stabilizuje konsystencję kosmetyku, a także jest emolientem, czyli zapobiega odparowywaniu wody z powierzchni skóry; zmiękcza i wygładza skórę; nie podaje się stężenia gdyż nie jest to substancja drażniąca i uczulająca. 
 2. Benzyl alcohol – czyli alkohol benzylowy; jest obojętny dla skóry; pełni funkcje zapachowe, konserwujące, a także reguluje konsystencję kosmetyków; maksymalne dopuszczalne stężenie w kosmetyku gotowym do użycia to 1% – podaje się na opakowaniu jeśli stężenie przekracza 0,001% w produktach niespłukiwanych oraz jeśli stężenie przekracza 0,01% w produktach spłukiwanych.
 3. Cinnamyl alcohol – związek organiczny o słodkim, kwiatowym zapachu; może być jednak wytwarzany syntetycznie i może wywoływać wtedy reakcje alergiczne; podaje się na opakowaniu jeśli stężenie przekracza 0,001% w produktach niespłukiwanych oraz jeśli stężenie przekracza 0,01% w produktach spłukiwanych.
 4. Stearyl alcohol – alkohol tłuszczowy; jest emolientem, czyli substancją nawilżającą, natłuszczającą i zmiękczającą skórę; nie podaje się stężenia na opakowaniu.
 5. Glycerin – czyli gliceryna; jest to substancja hydrofilowa; przenika przez warstwę rogową naskórka dzięki czemu ułatwia transport innych składników odżywczych w głąb skóry; nie podaje się jej stężenia; więcej o glicerynie w kosmetykach przeczytasz w artykule Gliceryna – 5 powodów dlaczego znajdziesz ją w składzie kosmetyków naturalnych.
 6. Phenethyl Alcohol – stosowany zazwyczaj jako substancja zapachowa; działa także bakteriostatycznie przez co działa konserwująco; jest obojętny dla skóry dlatego nie podaje się jego stężenia; wykazuje znikome prawdopodobieństwo wystąpienia alergii, ponieważ jego cząsteczki nie przenikają przez skórę.
 7. Menthol – nadaje miętowy, odświeżający zapach; działa antyseptycznie, zmniejsza ból, pieczenie i swędzenie skóry; działa znieczulająco na zakończenia nerwowe; nie podaje się jego stężenia; naturalnie występuje np. w olejku lub hydrolacie z mięty pieprzowej; więcej przydatnych informacji o mięcie znajdziesz w artykule Mięta jako sposób na odświeżenie i pielęgnację cery tłustej – Hydrolat z mięty pieprzowej i olejek miętowy.
 8.  
 1.  

Alkohol w kosmetykach naturalnych – podsumowanie.

Mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wątpliwości dotyczące obecności alkoholi w kosmetykach naturalnych i macie teraz podstawową wiedzę o tym co może, a co nie może lub nie powinno się znaleźć w składzie oraz kiedy jest wymagane podawanie stężenia poszczególnych składników w produktach. Jak się okazuje, nie każdy alkohol jest zły, a wręcz przeciwnie niektóre substancje z grupy chemicznej alkoholi mają właściwości wspomagające pielęgnację naszej skóry lub są dla niej całkowicie obojętne. 

 

Przeczytaj także artykuł 4 mity o kosmetykach naturalnych, które blokują Twoje naturalne piękno, w którym napisałam między innymi o możliwych reakcjach alergicznych na naturalne składniki w kosmetykach. Jeśli wiesz, że Twoja skóra ma skłonności do uczuleń to warto przed użyciem nowego kosmetyku wybrać się na testy do poradni alergologicznej w kierunku konkretnych składników lub skonsultować skład produktu z dermatologiem. Wiem, że dla niektórych to jest oczywista oczywistość, ale zdarzają się sytuacje kiedy przez całe życie nie jest się na nic uczulonym, a nagle takie alergie się ujawniają. Profesjonalny test alergiczny jest najlepszym sposobem na uniknięcie ewentualnych podrażnień.

 

Daj znać w komentarzu czy artykuł był dla Ciebie pomocny – trzeba sobie nawzajem pomagać!

 

Samych wspaniałości,

Nature Queen💚

Nature Queen

Nature Queen

Nature Queen to ja💚Na co dzień zajmuję się tworzeniem naturalnych rozwiązań do pielęgnacji ciała i włosów. Kocham wszystko co daje nam Matka Ziemia i uważam, że jedynym sposobem na wydobycie piękna każdej z nas jest pielęgnacja zgodna z naturą. Każda kobieta skrywa w sobie naturalne piękno i dlatego zasługuje na królewskie traktowanie. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie kobiety traktujące swoje ciało jak królestwo miały dostęp do naturalnych kosmetyków, królewskiej jakości. Nature Queen

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najnowsze Artykuły

Shopping Cart