Medytacja – z czym to się je? Poradnik od zera.

Na skróty

Medytacja – z czym to się je? Poradnik od zera.

Słyszałaś, że medytacja to świetny sposób na zaproszenie do życia harmonii, a do głowy pełnej galopujących myśli – spokoju. Czytałaś o świetnym działaniu praktyk wschodnich w zarządzaniu stresem i skupieniu na tu i teraz. A może jesteś zwyczajnie ciekawa, o co w tym wszystkim chodzi! Niezależnie od motywacji – jeśli szukasz pomocnej dłoni w medytacji od podstaw – dobrze trafiłaś.

Choć – jak wszystko, co nowe – medytacja może wydawać się trudna, wbrew pozorom nie ma ani prostszego, ani bardziej dostępnego (i darmowego!) narzędzia do pracy ze sobą.

Dlaczego warto medytować?

Głównym powodem, dla którego tysiące osób na całym świecie medytuje, jest chęć uzyskania poczucia harmonii w swoim życiu. Odrywając się od hałasów codziennego życia (dosłownie i w przenośni!), możemy na nowo połączyć się z samym sobą i swoimi prawdziwymi potrzebami. A potem – wdrożyć je w życie. Medytacja pomaga stać się bardziej świadomym własnych myśli i uczuć, co z kolei pozwala zidentyfikować negatywne wzorce lub zachowania, które potencjalnie chcielibyśmy wyeliminować. Regularna medytacja jest też niezwykle uspokajająca i znacznie obniża poziom hormonów stresu w organizmie… możemy wymieniać tak dalej w nieskończoność.

Jak przygotować się do pierwszej medytacji?

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie medytacji jest… znalezienie na nią czasu! Może to być pierwsza rzecz, którą robisz rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Jeśli pracujesz zdalnie – świetnie nada się na energetyzującą przerwę w środku dnia. A jeśli obawiasz się, że zaśniesz i zaśpisz na spotkanie – spróbuj wygospodarować na nią chwilę tuż przed położeniem się do łóżka. Niezależnie od pory dnia, upewnij się, że nic nie będzie cię rozpraszać. Telefony, telewizor, rozmowy współlokatorów… Wokół już tylko cisza? Czas rozpocząć praktykę!

Jak zacząć?

Najlepiej medytować na siedząco. Bez obaw – nie musisz od razu siadać w pozycji pełnego lotosu. Ważne, żeby było ci wygodnie, a dyskomfort fizyczny nie rozpraszał od pierwszej minuty. Jeśli siedzisz na ziemi – skrzyżuj nogi pod siebie. Jeśli na krześle – opuść je luźno na podłogę.

#tip dla głowy i ciała

Medytację przyjemnie jest łączyć z aromaterapią. Użyj do tego ulubionego kadzidełka lub olejku eterycznego w kominku zapachowym. Kiedy medytacja stanie się Twoim rytuałem, już sam zapach będzie wprowadzał Cię w atmosferę spokoju i wyciszenia!

Jak medytować?

 • Kiedy będziesz gotowa, weź kilka głębokich wdechów przez nos i wypuść powietrze ustami – to uspokoi Cię i przygotuje do rozpoczęcia praktyki.
 • Zacznij od skupienia się na oddechu – wdychaj powietrze głęboko przez nos i powoli wydychaj je przez nos lub usta (w zależności od tego, co jest dla ciebie bardziej naturalne i wygodne), jakbyś odliczała od 5 do 0 (5…4…3…2…1…0). Powtórz trzy razy.
 • Następnie ponownie zrób wdech, ale tym razem skup się na wypełnieniu energią nie tylko płuc, ale wszystkich części ciała. Zobacz, jak rozchodzi się i rozświetla od ust, aż po czubki palców. Kontynuuj ten cykl przez dowolnie długi czas – od 5 minut do 1 godziny, w zależności od tego, kiedy poczujesz, że już wystarczy.

Kiedy w świadomości pojawią się myśli, po prostu przyjmij je do wiadomości i… podziękuj im (tak!). Następnie delikatnie skieruj się z powrotem w stronę skupienia na oddechu, aż w końcu myśli te w naturalny sposób ustąpią, pozostawiając cię z uczuciem większego spokoju niż wcześniej. Podczas tego procesu staraj się nie skupiać na niczym. Biernie obserwuj, jak myśli przychodzą i przemijają jak chmury na niebie, aż w końcu znikną w nicości i pozostanie tylko czysta cisza wewnątrz ciebie.

_

Medytacja to niepozorne narzędzie, które wnosi do życia potężną siłę – świadomość siebie. Poświęcając na nią choćby 5 minut każdego dnia, możesz odblokować zupełnie nowy poziom poczucia własnej wartości, a wraz z nim stać się bardziej uważną, pewną siebie i pełną zrozumienia. I dla siebie, i dla innych.

Najważniejsze w całej praktyce, zwłaszcza na początku, jest bycie siebie łagodną i życzliwą. To nowe doświadczenie, więc nie oczekuj od siebie zbyt wiele na dzień dobry! W końcu wszystko, co nowe jest trudne, dopóki nie stanie się łatwe, prawda?

_

Masz jeszcze jakieś sprawdzone sposoby na celebrację natury? Podziel się nimi i wygraj nagrody!

  1. Do 05.04.2023 roku opublikuj na swoim Instagramie post (publiczny), w którym pokażesz, jak celebrujesz swoją naturę po swojemu.
  2. Oznacz go hasztagiem #celebracjanatury oraz @naturequeen.pl.
  3. Obserwuj nasze konto na Instagramie @naturequeen.pl. Polub, zapisz i udostępnij post konkursowy!
  4. Obserwuj, jak celebrują inni – i czekaj na ogłoszenie wyników!

   

  5 najciekawszych propozycji wygra zestaw produktów kosmetycznych i akcesoriów do pielęgnacji i świętowania codzienności naturalnie.

  Przeczytaj regulamin konkursu TUTAJ.

Nature Queen

Nature Queen

Jesteśmy Nature Queen. Marką kosmetyczną, która zbliża kobiety do natury – nie tylko tej dookoła, ale przede wszystkim w nas. Dzięki przyjaznym dla planety i ciała kosmetykom oraz propagowaniu życia w zgodzie ze sobą pomagamy lepiej czuć się i wyglądać we własnej skórze. Poprzez celebrację natury wspieramy w odzyskaniu poczucia własnej wartości, miłości do siebie i przyjemności z życia. Codziennie!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najnowsze Artykuły

Shopping Cart