Gliceryna – 5 powodów dlaczego znajdziesz ją w składzie kosmetyków naturalnych

gliceryna

Gliceryna pewnie w obecnej sytuacji kojarzy Ci się głównie z płynami do dezynfekcji, zgadłam? Producenci tychże płynów chwalą się na opakowaniach, że ich preparat zawiera glicerynę, która nawilża skórę, przez co płyn nie wysusza rąk… bla bla bla. Z jednej strony fajnie, a z drugiej nie jest to nic nadzwyczajnego czy wyjątkowego, czym należy się chwalić. W zasadzie to minimalne wymagania jakie taki płyn powinien spełniać. Bo chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, że wsmarowywanie alkoholu etylowego w skórę jest meega szkodliwe – przesusza, odparowuje wodę, prowadzi do wyniszczenia naturalnej warstwy ochronnej skóry i jeszcze bardziej naraża nas na atak bakterii czy wirusów. Jeśli ciekawi Cię jakie jeszcze właściwości ma gliceryna i dlaczego znajdziesz ją w składzie naturalnych kosmetyków to zapraszam do artykułu!

Gliceryna – co to jest?

Inną nazwą gliceryny jaką możesz spotkać jest glicerol – używa się tych dwóch nazw zamiennie. Gliceryna jest organicznym związkiem chemicznym, a dokładnie alkoholem trójwodorotlenowym, który powstaje (jako produkt uboczny) w procesie produkcji mydła. Charakteryzuje się gęstą, bezbarwną konsystencją i nie posiada zapachu. To substancja, która bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i alkoholu, dlatego jest używana we wspomnianych wcześniej płynach do dezynfekcji, ale także w przeróżnych kosmetykach – kremach, balsamach, żelach, płynach, peelingach i wielu wielu innych. Może zapytasz czy tylko dlatego, że dobrze rozpuszcza się w wodzie i alkoholu? Oczywiście, że nie! Ma szereg właściwości, które się sprawdzają w pielęgnacji skóry.

Gliceryna – właściwości

Z uwagi na sposób pozyskiwania można ją podzielić na:

  • naturalną – najpopularniejszym źródłem gliceryny są tłuszcze roślinne, np. olej kokosowy. Glicerynę uzyskuje się poprzez zmydlanie tegoż tłuszczu.
  • syntetyczną – duże ilości uzyskuje się podczas produkcji biodiesla – w wyniku reakcji transestryfikacji, niezbędnej do uzyskania paliwa.

Gliceryna jest silnie hydrofilowa, co oznacza, że wykazuje bardzo wysoką zdolność do wiązania się z wodą. Czyni ją to idealnym składnikiem kosmetyków nawilżających. Dogłębnie nawilża i regeneruje skórę, a także ułatwia transport innych substancji odżywczych poprzez warstwę rogową do wnętrza skóry. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ta zdolność gliceryny do pochłaniania cząsteczek wody spełnia swoje zadanie jedynie w odpowiednich stężeniach. Można kupić w aptece czystą, kosmetyczną glicerynę, ale stosowanie jej bezpośrednio na skórę będzie miało odwrotny efekt – stosowana w zbyt dużym stężeniu przesusza skórę. Dlatego należy ją mieszać z innymi składnikami! Idealny poziom gliceryny w preparacie do pielęgnacji skóry czy włosów powinien wynosić 1 do 15%.

W kosmetykach znajdziesz glicerynę również ze względu na to, że znacząco poprawia ich konsystencję oraz trwałość. Zapobiega ich wysychaniu, krystalizacji i jest idealną substancją spajającą pozostałe składniki – szczególnie tłuste (masło shea, olej kokosowy) z wodnymi. 

Gliceryna – dla kogo?

Szczególną uwagę na obecność gliceryny w kosmetykach powinny zwrócić osoby z cerą suchą, podrażnioną i dojrzałą. A właściwie to wszystkie powinnyśmy o tym pomyśleć, ponieważ jesień i zima jest już coraz bliżej, a gliceryna świetnie chroni skórę przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr, deszcz, mróz, chłód. Nie to żebym Cię straszyła, ale wieczory mamy już znacznie chłodniejsze, a lada dzień może zacząć się jesienna plucha… brrr… 

A więc stosować kosmetyki z gliceryną może każdy, bo nie uczula i nie wywołuje podrażnień, a pozwala docierać składnikom odżywczym głęboko w skórę i tak samo sprawnie ją nawilża. Gdzie jej szukać?

  • kremy do rąk i stóp – zmiękcza skórę, łagodzi podrażnienia i chroni
  • kosmetyki do włosów – nawilża, wzmacnia, zapobiega nadmiernemu wypadaniu, wygładza i nadaje blask
  • balsamy do ciała – transportuje składniki odżywcze i kumuluje ich działanie, długotrwale nawilża – efekt może utrzymywać się aż do 24 godzin po użyciu
  • kremy do cery dojrzałej – czyni skórę bardziej elastyczną i napiętą, wygładza zmarszczki i przyspiesza regenerację (głównie z uwagi na sprawny transport składników odżywczych)

Gliceryna w kosmetykach naturalnych

Zdecydowanie nie warto się bać gliceryny w kosmetykach naturalnych. Mam nadzieję, że wyjaśniłam powyżej wyczerpująco, ale w tytule obiecałam podać 5 powodów – oto one:

  1. Działa nawilżająco – po pierwsze dzięki właściwościom higroskopijnym wiąże cząsteczki wody w skórze, a po drugie przez współtworzenie bariery hydro-lipidowej zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka.
  2. Ujędrnia i napina naskórek – pozwala wygładzić zmarszczki, a także zmiękcza naskórek, dzięki czemu skóra staje się miękka i przyjemna w dotyku
  3. Ułatwia transport składników odżywczych – przenika przez warstwę rogową naskórka i transportuje składniki w głąb skóry
  4. Wzmacnia włosy – dzięki niej stają się lśniące, odżywione i gładkie; zapobiega także rozdwajaniu się końcówek i wzmacnia cebulki
  5. Poprawia konsystencję kosmetyków – wzmacnia także ich trwałość i zapobiega krystalizowaniu się lub wysychaniu.

Oto kilka przykładów moich naturalnych kosmetyków z gliceryną:

Mam nadzieję, że wyjaśniłam dlaczego na etykietach moich kosmetyków znajdziesz glicerynę i już nie będziesz się bać. Gliceryna to przecież również naturalny składnik💚

NQ 💚

Nature Queen
Nature Queen
Nature Queen to ja💚Na co dzień zajmuję się tworzeniem naturalnych rozwiązań do pielęgnacji ciała i włosów. Kocham wszystko co daje nam Matka Ziemia i uważam, że jedynym sposobem na wydobycie piękna każdej z nas jest pielęgnacja zgodna z naturą. Każda kobieta skrywa w sobie naturalne piękno i dlatego zasługuje na królewskie traktowanie. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie kobiety traktujące swoje ciało jak królestwo miały dostęp do naturalnych kosmetyków, królewskiej jakości. Nature Queen
Udostępnij:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Dodaj komentarz
Przeczytaj również
Najnowsze Artykuły
Shopping Cart