Róża Damasceńska w kosmetykach. 5 ciekawych pomysłów jak wykorzystać Hydrolat z Róży Damasceńskiej

róża damasceńska płatki róży na dłoni

Czyż nie czujesz się wspaniale dostając ogromny bukiet, przepięknie pachnących róż? Mmm… coś niesamowitego, uwielbiam róże! Są to wyjątkowo piękne kwiaty i posiadają wiele nie do końca dobrze znanych odmian – równie wspaniałych. Niewiele osób wie, że gatunków roślin z rodziny różowatych jest ponad 2500. Większość z nich to gatunki typowo ozdobne, lecz na pewno kojarzysz różę dziką, alpejską, francuską, piżmową czy właśnie damasceńską. Pozwolicie, że nie będę się szczegółowo rozpisywać o gatunkach, rodzajach, rzędach, kladach i tak dalej. Skupimy się dzisiaj tylko na róży damasceńskiej oraz wykorzystaniu jej wspaniałych właściwości pielęgnacyjnych w kosmetykach, a także podsunę Wam kilka pomysłów jak wykorzystać Hydrolat z Róży Damasceńskiej.  

 

Róża Damasceńska – pochodzenie, charakterystyka i uprawa. 

Nazwa systematyczna tej rośliny, czyli taka naukowa to Rosa x damascena. Jest jednym z gatunków róż, które już od czasów starożytnych są uprawiane w południowej i wschodniej Europie, a przede wszystkim w basenie Morza Śródziemnego gdzie róża damasceńska była najbardziej rozpowszechniona przez starożytnych Rzymian. Co ciekawe już w ramach tej jednej rośliny wyróżniamy dwa gatunki:

 

  • Róże damasceńskie letnie – kwitną raz w roku w czerwcu
  • Róże damasceńskie jesienne – powtarzają kwitnienie na przełomie września i października

Rosa damascena jest tzw. mieszańcem, co oznacza, że występuje tylko i wyłącznie w uprawie. Nie jest możliwe aby spotkać ją dziko rosnącą. Róże damasceńskie letnie to połączenie róży francuskiej i fenickiej, a róże damasceńskie jesienne to mieszanka róży francuskiej, piżmowej i południowoazjatyckiej. 

 

Uprawy róż damasceńskich można spotkać na całym świecie, gdyż nie jest ona szczególnie wymagająca jeśli chodzi o uprawę. Jest odporna na przymrozki, toleruje okresowe susze, a także poradzi sobie w słabszej glebie. Wymaga jedynie regularnego i dość intensywnego podlewania oraz sumiennego usuwania przekwitniętych kwiatostanów. 

 

Prawidłowo uprawiana roślina kształtuje się w luźne krzewy, mogące sięgać nawet 2 metrów wysokości. Pędy róży damasceńskiej są sztywne i pokryte ostrymi kolcami, na pędach rosną średniej wielkości podłużnie spłaszczone, matowe liście koloru szaro-zielonego, a w okresie kwitnienia rodzi rozłożyste, biało-różowe, przepięknie pachnące kwiaty. 

 

Róża Damasceńska – zastosowanie i właściwości.

W dużej mierze, z uwagi na wyjątkowe ukwiecenie, krzewy róży damasceńskiej stosowane są jako rośliny ozdobne, np. w zabytkowych i historycznych ogrodach, parkach, jako niskie żywopłoty lub w ogrodach przydomowych. Oprócz walorów estetycznych róża damasceńska posiada jeszcze szereg innych właściwości, które wykorzystywane są między innymi w:

róża damasceńska krzew róży
  • kuchni – szczególnie azjatyckiej, 
  • medycynie naturalnej – łagodzi bóle podbrzusza, klatki piersiowej, poprawia trawienie, likwiduje stany zapalne, pomaga na bóle menstruacyjne, leczy kaszel i może być środkiem przeczyszczającym
  • kosmetyce – w postaci olejków, hydrolatów lub jako składnik innych kosmetyków do pielęgnacji czy jako substancja wzbogacająca zapach perfum

Tak naprawdę wszystkie skarby tej rośliny są ukryte w kwiatach i to właśnie z nich wyrabia się olejki, hydrolaty lub tworzy ekstrakty zawierające cenne dla skóry składniki:

 

  • witaminę C
  • witaminę K
  • witaminy z grupy B
  • karoten

Róża Damasceńska – kosmetyki.

Najpopularniejsze kosmetyki wykorzystywane do pielęgnacji skóry z róży damasceńskiej to olejek i hydrolat, które jak wiemy zawsze idą w parze. Olejek powstaje poprzez macerowanie płatków kwiatów róży najczęściej w oleju ze słodkich migdałów. W ten sposób wszystkie wartościowe składniki uwalniane są do oleju i powstaje wspaniały kosmetyk do pielęgnacji cery wrażliwej i dojrzałej. 

 

Olejek taki działa nawilżająco i przeciwstarzeniowo, poprawia także cyrkulację krwi oraz delikatnie zmiękcza skórę i wspomaga regenerację. Połączenie oleju ze słodkich migdałów i płatków róży damasceńskiej tworzy prawdziwą bombę witaminową i odżywczą, która zaopiekuje się każdą cerą, a szczególnie widoczne efekty osiągną posiadaczki cery dojrzałej, ze zmarszczkami, wrażliwej i delikatnej. W olejku znajdują się witaminy: A, B, C, D, E, K oraz karoten, a ponadto sole mineralne, proteiny i magnez. Po stosowaniu takiego olejku skóra odzyska blask, jędrność, świeżość i zdrowy, promienny wygląd.

 

Natomiast hydrolat z róży damasceńskiej, jak to hydrolat jest produktem ubocznym tworzenia olejku. Jeśli potrzebujesz więcej informacji o tym jak powstają i jak korzystać z hydrolatów przeczytaj koniecznie artykuł Hydrolaty bez tajemnic – 5 ciekawostek o hydrolatach, których możesz nie znać.

Wracając jednak do rzeczy, hydrolatu z róży damasceńskiej powinny używać wszystkie kobiety, a szczególnie posiadaczki cery suchej, naczynkowej, podrażnionej, wrażliwej, tłustej, a nawet trądzikowej. Działa przeciwzapalnie i łagodząco, zapobiega rozwojowi bakterii, pomaga w gojeniu drobnych ran, a także koi ból podrażnień po opalaniu czy depilacji. Wzmacnia naczynia krwionośne, lekko ściąga i wygładza zmarszczki. Więc jeśli masz problem z podkrążonymi oczami lub z opuchniętymi powiekami albo z pękającymi naczynkami, ten hydrolat jest dla Ciebie. Pomijając fakt, że ma ten przepiękny, niespotykany zapach, który już sam w sobie zachęca do codziennego używania to rzeczywiście nie potrzeba dużo czasu żeby zaobserwować jego dobroczynne działanie na naszą cerę. Świetnie sprawdzi się też jako mgiełka do włosów, delikatnie je nawilży, doda połysku i pozostawi piękny różany zapach.

róża damasceńska woda kwiatowa

5 pomysłów na wykorzystanie Hydrolatu z Róży Damasceńskiej.

Tak jak napisałam wyżej, ten hydrolat można używać do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Można go używać oczywiście samodzielnie, np. spryskiwać sobie twarz, dekolt, szyję, jak również włosy, ale chciałabym Wam podsunąć kilka ciekawych propozycji na połączenie go z innymi naturalnymi składnikami i kosmetykami. 

 

  1. Hydrolat z Róży Damasceńskiej + Glinka Różowa – takie połączenie stworzy maseczkę idealną dla cer wrażliwych, naczynkowych i podrażnionych. Glinka różowa to połączenie glinek białej i czerwonej, dzięki temu jest ona delikatniejsza w działaniu niż glinka czerwona, ale wspólnie tworzą mieszankę odżywczych składników, które złagodzą podrażnienia, oczyszczą skórę, wzmocnią naczynka krwionośne i wyrównają koloryt, a także delikatnie rozjaśnią cerę nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej.
    Hydrolat z glinką najlepiej wymieszać w miseczce. Mi wystarcza jedna łyżka glinki i około 1,5 – 2 łyżek hydrolatu. Tak wymieszane składniki nakładamy na twarz na około 10 – 15 minut, w trakcie spryskujemy oczywiście hydrolatem aby maseczka nam nie wyschła. Dla uzyskania odpowiednich efektów warto taką maseczkę nakładać raz  tygodniu.
  2. Hydrolat Różany + Glinka biała +  Olej z Nasion Brokułu – to mieszanka dla cery wyjątkowo delikatnej cery. Glinka biała, nazywana porcelanową to najdelikatniejsza w działaniu ze wszystkich glinek. Delikatnie oczyszcza i reguluje wydzielanie sebum. Natomiast kilka kropli oleju z nasion brokułu pozwoli uzupełnić niedobory Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, witamin A i K oraz potasu, żelaza i wapnia. Zadba także o odpowiedni poziom nawilżenia i uelastyczni skórę. Hydrolat z róży dopełnia mieszanki i dodatkowo łagodzi podrażnienia, jak również działa delikatnie ściągająco i wygładzająco. 
  3. Aromatyczny sen – jak pierwszy raz o tym usłyszałam od koleżanki, to wydało mi się to trochę dziwne. Jednak spróbowałam i spryskałam przed snem poduszkę Hydrolatem z Róży Damasceńskiej. Okazało się, że ten piękny zapach działa kojąco na układ nerwowy, dzięki czemu odpręża, relaksuje, rozluźnia i działa antydepresyjnie. Jako ciekawostkę muszę Wam powiedzieć, że aromat olejku eterycznego z róży damasceńskiej wdychany podczas parówki lub z nawilżacza powietrza albo z kominka to olejków łagodzi objawy alergii, migreny i bólów głowy.
  4. Hydrolat Różany + Krem lub Balsam – generalnie ten hydrolat, z resztą jak każdy świetnie łączy się z innymi kosmetykami. Można więc go dodawać do kremu do twarzy lub do balsamu. Ja osobiście stworzyłam taki krem gdzie hydrolat różany jest jednym z głównych składników. Regenerujący Krem do Twarzy można stosować na dzień i na noc. Doskonale nawilża i odżywia każdą cerę, a jeśli zauważyłaś już u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry to tymbardziej spodoba Ci się jego działanie wygładzające i zmiękczające skórę. Zawiera w składzie ponad 10 składników aktywnych, które kompleksowo zaopiekują się Twoją buźką.
  5. Wcierka do włosów z Hydrolatu Różanego – wiem, że wiele kobiet jest zniechęcona do standardowych wcierek do skalpu. Nie dziwię się im, ponieważ większość z nich brudzi. Natomiast spryskując stopniowo kolejne partie skóry głowy hydrolatem różanym i delikatnie masując uzyskamy znakomity efekt nawilżenia i odżywienia. Taka wcierka poprawi również ukrwienie skóry głowy, dzięki czemu przy regularnym stosowaniu włosy odzyskają energię i zdrowy wygląd.

A Ty jak używasz Hydrolatu z Róży Damasceńskiej? Podziel się swoimi doświadczeniami i pomysłami w komentarzu.

 

Nature Queen💚

Nature Queen
Nature Queen
Nature Queen to ja💚Na co dzień zajmuję się tworzeniem naturalnych rozwiązań do pielęgnacji ciała i włosów. Kocham wszystko co daje nam Matka Ziemia i uważam, że jedynym sposobem na wydobycie piękna każdej z nas jest pielęgnacja zgodna z naturą. Każda kobieta skrywa w sobie naturalne piękno i dlatego zasługuje na królewskie traktowanie. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie kobiety traktujące swoje ciało jak królestwo miały dostęp do naturalnych kosmetyków, królewskiej jakości. Nature Queen
Udostępnij:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

Komentarze na temat “Róża Damasceńska w kosmetykach. 5 ciekawych pomysłów jak wykorzystać Hydrolat z Róży Damasceńskiej”

  1. Wiktoria Sudyka

    Jejku, świetna pigułka wiedzy!! Nie wpadłam na to, żeby wykorzystać hydrolat jako wcierka do skóry głowy, koniecznie muszę wypróbować. Na buźkę działa mi świetnie i koi moją podrażnioną i suchą cerę od razu 🙂

Dodaj komentarz
Przeczytaj również
Najnowsze Artykuły
Shopping Cart