Sposób na trądzik, zmarszczki i przebarwienia skórne? Retinol!

Najczęściej można go spotkać w kremach i kosmetykach, które reklamowane są jako przeciwzmarszczkowe i spowalniające procesy starzenia się. Czy jednak rzeczywiście tak jest? W tym artykule postaram się Wam przybliżyć temat i rozwiać wątpliwości związane z Retinolem, jego zastosowaniem i możliwymi skutkami niepożądanymi przy niewłaściwym stosowaniu.

Retinol to jedna z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych pierwotnych form witaminy A, powszechnie stosowana w kosmetyce oraz dermatologii – przede wszystkim do pielęgnacji skóry twarzy. Ze względu na wszechstronne działanie, retinol jest obecny w produktach rozwiązujących wiele problemów skórnych.

Co to jest Retinol?

Retinol jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do retinoidów, czyli substancji pochodnych witaminy A. Jest on niezbędny do prawidłowego wzrostu organizmu i odpowiada za stan naskórka oraz błon śluzowych. Zdecydowana większość retinolu znajduje się w naszej wątrobie gdzie jest też produkowany w wyniku reakcji chemicznych z udziałem prowitaminy A – beta karotenu. Czasami można się spotkać z błędnym stwierdzeniem, że retinol jest witaminą A. W rzeczywistości jednak jest to pierwotna forma tej witaminy, co oznacza, że dopiero w połączeniu innymi składnikami i związkami chemicznymi powstaje twór, który nazywamy witamina A. Chociaż trzeba przyznać, że bez retinolu witamina A nie może zaistnieć. Można go znaleźć i dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem – występuje m. in.: 

  • w tranie 
  • maśle
  • marchwi
  • owocach cytrusowych 
  • zielonych warzywach
  • żółtku jaj

Co robi retinol?

Przede wszystkim, wspomniany składnik ceniony jest ze względu na swoje właściwości przeciwstarzeniowe. Retinol pobudza produkcję kolagenu, a także elastyny, co przyczynia się do poprawy jędrności i elastyczności skóry. To z kolei sprawia, że zmarszczki stają się spłycone oraz mniej widoczne.

Kolejną zaletą płynącą z aplikowania kosmetyków z retinolem jest fakt, iż redukuje on przebarwienia, plamy pigmentacyjne, a nawet – ślady po trądziku. Cera trądzikowa jest szczególnie wymagająca, dlatego wdrożenie retinolu do rutyny pielęgnacyjnej to świetny pomysł. Złuszcza martwy naskórek, odblokowuje zatkane pory i redukuje wydzielanie sebum. Ponadto, retinol stosowany na trądzik minimalizuje ryzyko powstawania nowych wyprysków. Przy regularnym stosowaniu można zauważyć wyrównanie kolorytu skóry. Znikają również zaczerwienienia, powierzchnia skóry staje się wygładzona, a blizny po trądziku – spłycone.

Na co zwrócić uwagę?

Retinol na trądzik i przebarwienia może okazać się bardzo skuteczny, jednak należy pamiętać o jego właściwym, ostrożnym stosowaniu. Podstawową zasadą jest stopniowe wprowadzanie tego składnika do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Skóra potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do retinolu. Jeśli zaczniemy podawać dawki o dużym stężeniu zbyt szybko, możemy wywołać niepożądane reakcje, takie jak: zaczerwienienia, łuszczenie się skóry, podrażnienia czy nawet pieczenie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta, zwłaszcza jeśli sięgamy po kosmetyk z retinolem po raz pierwszy. Zacznij zatem od niskiego stężenia, aplikuj retinol na twarz jeden lub dwa razy w tygodniu, nałóż najpierw krem nawilżający, a dopiero potem kosmetyk zawierający retinol. Bardzo istotnym elementem jest ochrona twarzy przed nadmierną ekspozycją na słońce. Używanie filtrów przeciwsłonecznych na dzień jest przy kuracji retinolem obowiązkowe, inaczej doprowadzimy do poparzenia skóry.

Na zmarszczki

Pielęgnacja kosmetykami z zawartością retinolu szczególnie przypadnie do gustu osobom z cerą dojrzałą, ale nie tylko. Równie zachwycone będą kobiety, które chcą pozbyć się zmarszczek. Retinol działa na skórę lekko złuszczająco, przez co pomaga pozbyć się zrogowaciałej warstwy naskórka. Następnie normalizuje powierzchnię i już po kilku zaledwie zastosowaniach można zauważyć wyraźną poprawę wyglądu skóry, która staje się bardziej spoista i delikatnie zregenerowana. Natomiast kiedy retinol dostanie się w głębsze warstwy skóry, usprawnia produkcję kolagenu i elastyny, dzięki zwiększeniu ilości fibroblastów. Wtedy skóra odzyskuje jędrność, elastyczność, poprawia się funkcjonowanie i budowa skóry żywej. Pozwala to spłycić zmarszczki, a w niektórych przypadkach przy kilkumiesięcznym stosowaniu można pozbyć się ich całkowicie. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że samo używanie kosmetyków z retinolem nie cofnie czasu, potrzebna jest do tego odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zdrowa pielęgnacja naturalnymi kosmetykami. 

Na przebarwienia

Retinol posiada zdolność do zmniejszania melanocytów, czyli komórek, które produkują barwnik skóry – melaninę. Wzmacnia także istniejące naczynia krwionośne oraz stymuluje powstawanie nowych, dzięki czemu do skóry dociera więcej krwi, w której jest tlen i substancje odżywcze poprawiające kondycję i wygląd skóry. Pozwala to pozbyć się przebarwień oraz odzyskać naturalny, świeży koloryt.

Na trądzik

Kosmetyki z retinolem nadają się również do pielęgnacji skóry tłustej i skłonnej do wyprysków i zaskórników, a także trądzikowej. Usprawnia działanie gruczołów łojowych poprzez odblokowanie i zwężenie kanalików, a jego działanie normalizujące powstrzymuje tendencję do powstawania stanów zapalnych oraz do nadmiernego wydzielania sebum. 

Skutki uboczne

Oczywiście jak ze wszystkim w życiu, najważniejszy jest umiar. Zbyt duża ilość retinolu, stosowana zbyt często może prowadzić do niepożądanych efektów w postaci zaczerwienień, wysypek, pękania skóry, nadmiernego wysuszenia i złuszczania się. Retinol jest substancją fototoksyczną co oznacza, że bardzo łatwo reaguje z promieniowaniem UV, dlatego bardzo ważne jest, aby podczas takiej kuracji nie wystawiać ciałka na słońce i pamiętać o stosowaniu naturalnych filtrów. Na Retinol powinny uważać osoby z cerą wrażliwą, ponieważ przy pierwszych zastosowaniach mogą wystąpić podrażnienia. Najlepszą porą na pielęgnację z retinolem jest wieczór.

Jak poradzić sobie ze skutkami ubocznymi po retinolu?

Zaczęłaś stosować retinol i… stało się. Wystąpiły reakcje uboczne, które dają poczucie dyskomfortu. Prawdopodobnie zignorowałaś któreś z zaleceń lub po prostu masz bardzo wrażliwą cerę. Jakikolwiek byłby powód, najważniejsze, że da się wyjść z opresji. Jeśli stan jest bardzo poważny, jak najszybciej udaj się do dermatologa. W przypadku niewielkich zmian, możesz naprawić sytuację innymi kosmetykami. Pamiętaj, aby bardzo delikatnie oczyszczać cerę i natłuszczać ją kremami zawierającymi np. masło shea w składzie.

Regenerację skóry podrażnionej retinolem mogą wspomagać również olejki, ponieważ wzmacniają barierę hydrolipidową oraz mają działanie łagodzące. Świetnie sprawdzi się tutaj olej z nasion dzikiej róży. Olej ten wzmacnia naczynia krwionośne, goi, poprawia koloryt, a także wspomaga leczenie łuszczycy, egzemy lub trądziku. Istotne jest, aby nie nakładać go na bardzo podrażnioną twarz, gdyż może lekko szczypać.

Na wzmiankę zasługuje również olej z pestek śliwek. To fantastyczny produkt dla odwodnionej i wrażliwej skóry. Mówi się, iż działa jak “emolientowy opatrunek”, ponieważ zmiękcza i chroni przesuszoną cerę. Ma naturalne właściwości kojące, a jego cudowny lekko słodki zapach urzeknie niemalże każdego. Bez względu na to, na jaki olej się zdecydujemy, pamiętajmy, aby zaaplikować kilka kropel po nałożeniu kremu nawilżającego. Najlepszą porą na przeprowadzenie regenerującej kuracji będzie wieczór, tuż przed spaniem. To pozwoli naszej skórze odpocząć, wchłonąć dobrze składniki odżywcze i przyspieszyć proces regeneracji.

Olej z nasion dzikiej róży

Rosa Canina to roślina, którą można spotkać praktycznie wszędzie – w parkach, ogródkach przydomowych lub na działeczce u cioci 😉 Ten olej ma bardzo dużo ciekawych właściwości i można go stosować praktycznie do pielęgnacji każdego typu cery, a szczególnie do:

  • dojrzałej – skóra będzie napięta, gładka, odżywiona i nawilżona
  • suchej – wiąże cząsteczki wody i zapobiega nadmiernemu odparowywaniu
  • naczynkowej – wzmacnia naczynka i stymuluje powstawanie nowych

Można go stosować na całe ciałko, także na twarz, dekolt i szyję. Działa:

  • działa nawilżająco
  • pobudza produkcję kolagenu i elastyny
  • zmniejsza przebarwienia i wyrównuje koloryt
  • wzmacnia naczynka krwionośne
  • spłyca zmarszczki
  • regeneruje naskórek
  • goi, redukuje blizny oraz rozstępy
  • poprawia elastyczność skóry
  • spowalnia proces starzenia się skóry
  • poprawia koloryt
  • wspomaga leczenie łuszczycy, egzemy i trądziku

Pewnie już się domyślasz, ale napiszę to: zawiera retinol 🙂

Daj znać w komentarzu jakie kosmetyki z retinolem masz w kosmetyczce i jakie efekty jego działania dostrzegasz u siebie.Co robi retinol?

Nature Queen
Nature Queen
Nature Queen to ja💚Na co dzień zajmuję się tworzeniem naturalnych rozwiązań do pielęgnacji ciała i włosów. Kocham wszystko co daje nam Matka Ziemia i uważam, że jedynym sposobem na wydobycie piękna każdej z nas jest pielęgnacja zgodna z naturą. Każda kobieta skrywa w sobie naturalne piękno i dlatego zasługuje na królewskie traktowanie. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie kobiety traktujące swoje ciało jak królestwo miały dostęp do naturalnych kosmetyków, królewskiej jakości. Nature Queen
Udostępnij:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Zostaw komentarz
Przeczytaj również
Najnowsze Artykuły
Koszyk