Szybko przetłuszczające się włosy mogą naprawdę przysparzać niemało frustracji. Zaczynając od prozaicznych spraw takich jak konieczność mycia głowy każdego ranka, a co za tym idzie wydłużanie porannej toalety, poprzez utratę komfortu i pewności siebie ze względu na niekorzystny wygląd, aż do długotrwałych problemów z wypadaniem włosów czy łupieżu. Z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów najczęściej mają problem osoby z cerą tłustą, gdzie to główną przyczyną jest nadmierne wydzielanie sebum. Jest jednak kilka powodów dlaczego ten problem może się pojawić u każdej z nas. Zapraszam do artykułu, w którym dowiesz się jak sprawić żeby Twoje włosy odzyskały świeżość i lekkość!
Dlaczego moje włosy się przetłuszczają?
Efekt przetłuszczonych włosów powstaje kiedy gruczoły łojowe znajdujące się na powierzchni głowy wydzielają zbyt dużą ilość sebum, czyli łoju skórnego, który jest mieszaniną lipidów nabłonkowych tworzących płaszcz ochronny dla skóry. Sebum sprawia, że nasza skóra jest miękka i gładka, a także chroni ją przed bakteriami i grzybami oraz przed czynnikami zewnętrznymi np. promieniowaniem słonecznym.
Paradoksalnie im bardziej będziemy wysuszać skórę głowy tym więcej sebum będzie wydzielane przez gruczoły łojowe. Do przesuszenia powierzchni głowy można doprowadzić głównie używając złego szamponu z SLS, SLES, parabenami czy silikonami. Są to detergenty, konserwanty i substancje chemiczne, które mogą wywoływać podrażnienia i alergie.
Inną przyczyną wzmożonej pracy gruczołów łojowych mogą być zmiany hormonalne do jakich dochodzi w okresie dojrzewania i przekwitania u kobiet, a także w trakcie cyklu miesiączkowego. Ponadto na wydzielanie sebum ma wpływ dieta, stres, przyjmowane leki, a nawet zbyt częste poprawianie fryzury ręką oraz znajdujące się na dłoniach zarazki.
Jak zapobiegać przetłuszczaniu się włosów?
Zanim przejdziemy do naturalnych składników i kosmetyków do pielęgnacji włosów oto kilka prostych zasad, które możesz wprowadzić już dzisiaj:
- Ogranicz częstotliwość mycia włosów
- Do mycia włosów używaj zimnej lub letniej wody
- W trakcie mycia unikaj intensywnego pocierania oraz masowania głowy i włosów
- W trakcie suszenia używać zimnego strumienia suszarki
- Pamiętaj o tym, aby bez potrzeby nie dotykać włosów w ciągu dnia
- Dbaj o higienę grzebienia, prostownicy i innych przedmiotów, którymi dotykasz włosy
- Wymieniaj ręczniki i pościel co najmniej raz na dwa tygodnie
- Unikaj szamponów i kosmetyków do włosów, które zawierają SLS, SLES, silikony i parabeny
- Dopasuj fryzurę tak, aby upinać włosy z dala od twarzy
- Używaj naturalnych kosmetyków na bazie np. pokrzywy, aloesu lub mięty, których działanie reguluje wydzielanie sebum i dostarcza składniki odżywcze skórze i włosom
4 naturalne sposoby na pielęgnację skóry głowy i włosów
Skoro wiemy już co powoduje przetłuszczanie się włosów oraz jakich błędów nie popełniać w trakcie pielęgnacji będzie nam o wiele łatwiej dobrać naturalne składniki i kosmetyki. Pomogą one nie tylko w uzyskaniu lepszego wyglądu, ale także zapewnią odżywienie i ochronę przed konsekwencjami długotrwałego przetłuszczania się skóry głowy i włosów. Może się zdarzyć tak, że nie zauważysz natychmiastowych efektów. Nie zniechęcaj się, ponieważ naturalna pielęgnacja może w niektórych przypadkach wymagać odrobinę cierpliwości. Jest to zależne m. in. od tego w jakim stanie aktualnie jest Twoja skóra lub włosy. Oczywiście im dłużej była narażona na szkodliwe substancje w dotychczas stosowanych kosmetykach tym więcej czasu będzie potrzebować na regenerację i odbudowę. A jeśli Twój problem przetłuszczania się włosów jest uwarunkowany genetycznie to tymbardziej ważne jest łagodzenie objawów i skutków zbyt dużej ilości sebum niż zadowolenie się pozornym efektem zażegnania problemu.
- Oczyszczanie skóry głowy – w tym celu świetnym rozwiązaniem będzie glinka żółta, która łagodzi podrażnienia, oczyszcza powierzchnię skóry z toksyn, remineralizuje, działa przeciwzapalnie i zwęża pory. Jest pomocna także w przypadku leczenia schorzeń tj. łojotokowe zapalenie skóry czy łupież. Zastosowanie jest bardzo proste! Dodaj ją do swojego szamponu, nanieś na skórę głowy u nasady włosów i pozostaw na kilka minut aby pozwolić jej działać. Na koniec spłucz letnią lub zimną wodą. Takie oczyszczanie możesz stosować raz w tygodniu.
- Nawilżenie skóry głowy – jest to jeden z najważniejszych aspektów pielęgnacji skóry głowy, który bezpośrednio wpływa na problemy z przetłuszczaniem się włosów. Nie zapominaj, że przesuszenie skóry pobudza gruczoły łojowe do wydzielania większej ilości sebum, ponieważ dążą one do utrzymania warstwy ochronnej skóry. Zimnotłoczony olej moringa będzie idealny do stosowania na skórę głowy. Przede wszystkim normalizuje wydzielanie sebum, ale również przyspiesza regenerację naskórka oraz wzmacnia cebulki włosów i zapobiega ich wypadaniu. Jest także pomocny w leczeniu łupieżu.
Równie korzystnym rozwiązaniem będzie zastosowanie oleju jojoba, który to dzięki zawartości witaminy E i F, fitosteroli, kwasów tłuszczowych i skwalenu doskonale nawilża, natłuszcza i wspomaga naturalną warstwę ochronną skóry. Przyspiesza regenerację i łagodzi podrażnienia. Możesz go wmasować zarówno w skórę jak i włosy.
- Olejowanie włosów – często spotykam się z zaskoczeniem jak mówię o olejowaniu tłustych włosów! Jest to jednak najlepszy sposób na dostarczenie składników odżywczych poprawiających kondycję włosów, wzmacnianie cebulek, regenerację oraz ich odpowiednie nawilżenie. Wskazówką może być dopasowanie konkretnego oleju do porowatości Twoich włosów. Jeśli zastanawiasz się jak rozpoznać porowatość to tutaj znajdziesz odpowiedź😉
Moim faworytem do włosów przetłuszczających się jest bezapelacyjnie olej laurowy. Najlepiej połączyć go z oliwą z oliwek w proporcjach 1:2. Nakładany w tej postaci od nasady włosów stymuluje cebulki do wzrostu, oczyszcza i łagodzi skórę głowy, poprawia krążenie krwi i jest pomocny w walce z łupieżem. Ma dość specyficzny, ziołowo-korzenny zapach, ale po krótkim czasie się przyzwyczaisz i jego działanie zrekompensuje początkowy dyskomfort.
- Lotion do włosów tłustych – do układania włosów możesz wykorzystać hydrolat z rozmarynu lub aloesu. Obydwa wykazują działanie przeciwłupieżowe oraz wzmacniają cebulki włosów. Można je rozpylać bezpośrednio lub nasączyć wacik i przykładać do skóry głowy. Cenne substancje wnikają głęboko w skórę, poprawiają ukrwienie, łagodzą stany zapalne i działają detoksykacyjnie.
Napisz proszę w komentarzu czy takie sposoby pielęgnacji włosów przetłuszczających się były Ci znane. A może masz inne propozycje jak powstrzymywać nadmierne wydzielanie sebum? Podziel się z nami!
Nature Queen💚
PS
Byłabym oczywiście zapomniała o miętowym olejku eterycznym.. Oprócz tego, że przynosi orzeźwienie i uczucie chłodu na powierzchni skóry głowy to skutecznie powstrzymuje jej nadmierne przetłuszczanie się oraz zmniejsza swędzenie i przeciwdziała łupieżowi. Można go wmasować bezpośrednio w skórę, a później dokładnie spłukać. Działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, dlatego nie dość, że złagodzi podrażnienia to zapobiegnie rozwojowi różnych drobnoustrojów na naszej skórze. Nie powinny go jednak używać kobiety w ciąży i karmiące piersią😉
NQ💚
-
Olej Jojoba
25,70 zł – 32,70 złWybierz opcje Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktuOceniono 5.00 na 5
Komentarze na temat “4 naturalne sposoby na tłuste włosy, czyli jak zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy”
Bardzo się cieszę, że natknąłam się na twojego bloga! Pierwszy przeczytany artykuł, a wskazówki w nim zawarte z pewnością będę mogła wykorzystywać w swojej codziennej pielęgnacji 😁 Dziękuję Ci bardzo! 💙