Włosy niskoporowate? Poznaj niezawodne zasady pielęgnacji

Włosy niskoporowate

Aby włosy były w dobrej kondycji ważne są nie tylko genetyczne predyspozycje, ale również dopasowana pielęgnacja produktami, które są niejako im dedykowane. Włosy niskoporowate, jak każde inne wymagają dbania o kondycję włosa. Dobór odpowiednich produktów odgrywa w tym zakresie kluczową rolę. O czym na pewno warto pamiętać podczas codziennych rytuałów wykonywanych na włosach niskoporowatych? Koniecznie sprawdź!

Jak dzielimy włosy i dlaczego odpowiednia pielęgnacja jest tak ważna?

Nie ma dwóch takich samych włosów, tak jak właścicieli i właścicielek czupryny. Każda fryzura jest dopasowana do konkretnej urody i naturalnych predyspozycji. Ogólny podział rodzajów włosa zakłada jednak przydzielenie ich do grupy: wysokoporowatych, średnioporowatych i niskoporowatych. Skąd wiedzieć, do której z grup się należy?

W tym artykule skupimy się na charakterystyce oraz wskazaniu zasad pielęgnacji włosów niskoporowatych. Sprawdź koniecznie, czy to właśnie Twoje włosy należą do tej grupy.

Włosy niskoporowate – co to znaczy?

Właścicielki włosów niskoporowatych mogą być zaszczycone posiadaną jakością włosa. Uważa się bowiem, że to właśnie ten rodzaj włosów jest jednym ze zdrowszych, a także lepiej się prezentuje w stosunku do włosa wysokoporowatego.

Ogólnie rzecz biorąc, włosy niskoporowate to te, których ułożenie łusek na pojedynczym włosie jest w miarę równomierne i dalekie od nastroszonej szyszki. To dobre porównanie, gdybyśmy przypatrzyli się łusce włosa wysokoporowatego i niskoporowatego. Pierwsza będzie mocno nastroszona i nieestetycznie wygięta. Łuska włosa niskoporowatego pozostanie prawie zawsze w nienaruszonym stanie.

Posiadam włosy niskoporowate – jak prezentują się na co dzień?

Jak już wspomnieliśmy, włosy niskoporowate będą wyglądały na zdrowe, a ich największym atutem będzie blask i wrażenie odpowiedniego nawilżenia.

Właścicielki takich włosów generalnie są zadowolone z posiadanej czupryny, ale ma ona jednak także swoje wady. Takie włosy z natury będą bowiem dość ciężkie i trudne do stylizowania. Na pewno ich nie zakręcisz lub nie wysuszysz w takim czasie, jak jakikolwiek inny rodzaj kosmków.

Te ciężkie i proste włosy najlepiej prezentują się po prostu w naturalnym wydaniu.

Uwaga to może Cię zainteresować! Włosy niskoporowate będą także i co ważne, odporne na zabiegi farbowania. Każdego rodzaju rozjaśnienie będzie prawdziwym wyzwaniem, a nawet wykonana koloryzacja nie utrzyma się na włosach zbyt długo.

Wszystko dlatego, że pigmentowi zawartemu w farbie trudno jest dostać się do wnętrza poszczególnych łusek.

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Aby ten rodzaj włosa prezentował się dobrze, a w rezultacie utrzymać fryzurę w ładzie, ważne jest, by nie obciążać kosmków. Niewłaściwe będzie zatem stosowanie jakichkolwiek preparatów z dużą ilością keratyny. Takie kosmetyki spowodują, że włosy będą sprawiały wrażenie ciągle przetłuszczonych i nieestetycznie przyklapniętych.

Tutaj sprawdzą się na pewno delikatne szampony ziołowe, które uniosą włosy od nasady. Naturalne szampony bez silikonów łatwo zmyjesz z włosa, nie powodując obciążenia.

Nie jest także wskazane, by używać w codziennej pielęgnacji preparatów z silnym detergentem. Możesz jednak obejść tę zasadę jeśli potrzebujesz zmyć z włosa emoliety lub silikony, które je obciążą. Mocny szampon usunie SLS.

Ciekawostką będzie fakt, że włosy niskoporowate polubią się z szamponem lub odżywką wykonaną na bazie aloesu. Ten naturalny składnik działa cuda nie tylko w zabiegach pielęgnacji włosa, ale również ciała.

Pamiętaj, że stosowanie szamponów na bazie takich ziół, jak rumianek, łopian, czy pokrzywa również pomogą i utrzymają włosy w dobrej prezencji.

Olejowanie włosów niskoporowatych – o tym pamiętaj

Jeśli jesteś fanką olejowania i zastanawiasz się, jak za pomocą domowych zabiegów poprawić kondycję swojego włosa to koniecznie przypomnij sobie o oleju zimnotłoczonym kokosowym. Twoje włosy pokochają efekt, otrzymany za pomocą oleju, bo staną się lśniące i błyszczące.

Taki zabieg można wykonywać np. 1 lub 2 razy w tygodniu, bądź rzadziej. Sama oceń, na podstawie ogólnego wyglądu włosa, czy istnieje konieczność częstego olejowania.

Weź jednak pod uwagę fakt, że zbyt częsta i intensywna pielęgnacja włosów niskoporowatych olejami może zadziałać wyłącznie na niekorzyść fryzury.

Jaki efekt uzyskasz po domowym olejowaniu z dodatkiem bazy kokosu? Po oleju kokosowym Twoje włosy powinny stać się lekkie, sypkie, a ich ułożenie nie sprawi Ci większego problemu.

Włosy niskoporowate pielęgnacja

Jeśli Twoje włosy są gładkie, lśniące i miękkie w dotyku, prawdopodobnie masz włosy niskoporowate. Cechuje je domknięta łuska włosa, niski stopień wchłaniania wody oraz długi czas schnięcia po umyciu. W porównaniu do włosów wysoko lub średnioporowatych, są mniej podatne na zabiegi stylizacyjne i uszkodzenia mechaniczne. Nie oznacza to jednak, iż nie wymagają specjalnie dobranej pielęgnacji.

Mycie włosów – czego nie robić?

Pierwszym błędem, jaki możesz popełniać i o tym nie wiedzieć, jest stosowanie niewłaściwego szamponu. Jeśli nie zwracasz uwagi na skład produktu, możesz używać kosmetyku zawierającego substancje podrażniające lub przesuszające skórę głowy. Warto zwrócić uwagę na szampony, w formułach których znajdziesz składniki nawilżające, takie jak pantenol czy aloes. 

Do pielęgnacji włosów niskoporowatych warto wypróbować metodę OMO, która polega na nałożeniu odżywki przed myciem, następnie umyciu włosów szamponem, a na koniec ponownym zaaplikowaniu odżywki. Ta trzyetapowa technika pozwala na głęboką regenerację włosa, która przy regularnym stosowaniu, przyczynia się do znaczącej poprawy jego kondycji. Aby osiągnąć wymarzony rezultat, należy nie tylko przestrzegać kolejności nakładania produktów, ale też zwrócić uwagę na ich zastosowanie, dzięki czemu utrzymamy równowagę PEH, tak ważną dla zdrowego wyglądu włosów.

Nawilżanie oraz odżywianie – na czym się skupić?

Włosy niskoporowate zazwyczaj nie potrzebują ciężkich masek ani olejów, które mogą je nadmiernie obciążać. Zamiast tego sięgaj po lekkie odżywki i maski na bazie humektantów, takich jak gliceryna, kwas hialuronowy czy wspomniany wcześniej aloes. Kluczowe jest także olejowanie włosów – wybieraj lekkie oleje, takie jak olej z pestek winogron, jojoba czy migdałowy, które łatwo się wchłaniają i nie sprawiają, że włosy wyglądają na przyklapnięte u nasady. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta i nie pozostawiać kosmetyków na włosach dłużej, niż to konieczne.

Stylizacja i ochrona – jak powinna wyglądać?

Nadmierne korzystanie z suszarki, prostownicy czy lokówki może prowadzić do osłabienia nawet włosów niskoporowatych. Dlatego niezwykle ważne jest, aby ich nie przegrzewać. Staraj się zatem suszyć mokre włosy zimnym powietrzem. Na rynku znajdziesz wiele modeli posiadających opcję regulacji temperatury, a także możliwość dostosowywania siły nawiewu. To istotne nie tylko dla zapobiegania przesuszeniu włosów, ale także dla zachowania ich świeżości. Zimne powietrze zmniejsza produkcję sebum, a to z kolei przyczynia się do wolniejszego przetłuszczania się włosów.

Jeśli już musisz stylizować włosy na gorąco, zawsze stosuj termoochronne produkty, które zabezpieczą pasma przed uszkodzeniami. Unikaj kosmetyków z dużą ilością silikonów czy alkoholi, które mogą osłabić strukturę włosów, przesuszyć je i sprawić, że staną się matowe. Stylizuj pasma w sposób delikatny – np. używając szerokozębnych grzebieni i delikatnych gumek typu scrunchies, które nie szarpią ani nie łamią kosmyków.

Jak sprawić, by włosy stały się niskoporowate?

Co ciekawe, wiele kobiet niezadowolonych z jakości swojego włosa dąży do tego, by stały się one niskoporowate. Taki efekt można uzyskać po odpowiednim odżywieniu włosa i pielęgnacji. Na pewno warto sięgnąć po regeneracyjne serum i odżywkę. A na pewno wdrożyć do takiej pielęgnacji olejek, który nakłada się bezpośrednio na końcówki włosa.

Tutaj nie zawiodą także wszelkiego rodzaju maski oraz balsamy, które nadadzą włosom blask i sprawią, że będą lśniły.

Wciąż zastanawiasz się, co zrobić, by Twoje włosy były w lepszej kondycji? Zadbaj o systematyczną i skuteczną pielęgnację na bazie sprawdzonych produktów. Odpowiednie produkty sprawią, że Twoje kosmki będą piękne od nasady, aż po same końce!

Nature Queen
Nature Queen
Nature Queen to ja💚Na co dzień zajmuję się tworzeniem naturalnych rozwiązań do pielęgnacji ciała i włosów. Kocham wszystko co daje nam Matka Ziemia i uważam, że jedynym sposobem na wydobycie piękna każdej z nas jest pielęgnacja zgodna z naturą. Każda kobieta skrywa w sobie naturalne piękno i dlatego zasługuje na królewskie traktowanie. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie kobiety traktujące swoje ciało jak królestwo miały dostęp do naturalnych kosmetyków, królewskiej jakości. Nature Queen
Udostępnij:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Dodaj komentarz
Przeczytaj również
Najnowsze Artykuły
Dlaczego warto używać kosmetyków ekologicznych? | Naturequeen.pl
Dlaczego warto używać kosmetyków ekologicznych?

Kilka powodów, dla których zmienisz dotychczasową listę zakupów Na nasze decyzje zakupowe coraz częściej wpływają influencerzy otrzymujący wynagrodzenie za pokazanie jakiegoś produktu. Niekiedy na naszym

Shopping Cart