Jak farbować włosy w domu? Wskazówki, instrukcje i schemat domowej koloryzacji

Farbowanie włosów

Co zrobić, żeby farbowanie włosów w domu dało efekt jak z salonu? Po pierwsze przeczytaj instrukcje, a po drugie kieruj się naszymi wskazówkami. Podpowiadamy, jak samego farbować włosy w domu i jak często można to robić, by nie zrobić sobie „krzywdy”. Zacząć farbowanie od przodu czy od tyłu głowy? Jakie olejki zapewnią włosom farbowanym blask? Mamy odpowiedzi na wszystkie pytania.

Domowe farbowanie włosów – jak wybrać idealną farbę?

Zastanów się, na jak długo chcesz zafarbować włosy. Trwałość koloryzacji dzieli się zasadniczo na trzy poziomy.

  • Jeśli dopiero szukasz dla siebie kierunku koloryzacji albo chcesz poeksperymentować, wybierz koloryzację nietrwałą w postaci saszetek, sprayów czy tzw. szamponetek. Kolor szybko się wymywa – do 15 myć.
  • Środki półtrwałe do farbowania włosów w domu (do 28 myć). Są to na przykład szampony koloryzujące z substancjami alkalizującymi, jak amoniak lub etanoloamina, które zmieniają pH włosa i sprawiają, że barwnik wnika w jego strukturę.
  • Domowe farbowanie włosów z użyciem farb trwałych sprawia, że barwniki przenikają w głąb włosa i kolor zostanie z Tobą na długo. Niestety włosy będą wymagały solidnej regeneracji, bo ich łuski pozostaną prawdopodobnie otwarte. Farby z trzeciego poziomu to zwykle dwuskładnikowe produkty do samodzielnego wymieszania. Pozwalają nie tylko przyciemniać, ale też rozjaśniać pasma o kilka tonów.

Jak wybrać wymarzony kolor?

Nie kieruj się zdjęciem modelek na opakowaniu, ale zerknij na grafiki z tyłu opakowania, gdzie znajdziesz podpowiedzi producenta, jak kolor może wyglądać na różnych odcieniach włosów. Jeśli masz siwe pasma, zwróć uwagę, czy producent farby gwarantuje ich pełne pokrycie. W przypadku wahania, który odcień z dwóch wybrać zasady są następujące: w przypadku przyciemniania wybierz kolor jaśniejszy; w przypadku rozjaśniania, ten bardziej przypominający odcień Twoich naturalnych włosów.

Jak farbować włosy? Zacznij od lektury instrukcji i próby uczuleniowej

Zalecenia w instrukcji są nie od parady – zawsze zrób próbę uczuleniową (na 48 h przed farbowaniem), nawet gdy farbujesz włosy od lat. Zawsze wymieszaj składniki farby zgodnie z instrukcją.

  1. Zabezpiecz twarz tłustym kremem albo wazeliną, żeby nie zafundować sobie trwałych plam na skórze. Zabezpiecz też ubranie.
  2. Farby trwałe nakłada się zwykle na nieumyte włosy – sebum stanowi naturalną osłonę. Dlatego niektórzy zalecają nie myć głowy na 2 dni przed farbowaniem włosów w domu.
  3. Dokładnie wyszczotkuj włosy. Podziel je na sekcje, by zachować większą dokładność. Zrób klasyczny przedziałek. Potem podziel włosy na sekcje poprzeczne i każdą z nich podepnij klipsem fryzjerskim albo spinką-żabką.
  4. Po przygotowaniu mieszanki zgodnie z instrukcją możliwie szybko nałóż ją na włosy.
  5. Jak farbować włosy – od góry czy od dołu? Zdania są podzielone, ale mistrzowie fryzjerscy rekomendują farbowanie włosów od tylnej części głowy, czyli potylicy. Tam włosy są najgrubsze i potrzebują więcej czasu, by złapać kolor. Schemat farbowania włosów w domu wygląda więc następująco: włosy na potylicy, potem przy karku, na szczycie głowy, na przodzie i przy skroniach.
  6. Po upływie rekomendowanego czasu najpierw zwilż włosy niewielką ilością wody, żeby spienić mieszankę. Wykonaj delikatny masaż i zmyj dokładnie farbę. Nałóż odżywkę.

Ważne! Kiedy malujesz naturalne włosy w domu po raz pierwszy, w pierwszej kolejności nałóż farbę na długość włosów, a potem na nasadę. Ciepło przy skórze przyspiesza dotarcie pigmentu do struktury włosa.

Jak farbować włosy bibułą, czyli o środkach alternatywnych

Oprócz drogeryjnych farb do wyboru jest też cała gama środków alternatywnych, które nie zawierają amoniaku i chemicznych środków wnikających w głąb włosa. Tonery, henna, farby roślinne na bazie henny (z barwnikami indygo, amlą, jatrofą i cassią) to wybrany przykłady.

Włosy można zafarbować też bibułą. Jak to zrobić? Wybierz pasmo włosów do farbowania, podłóż pod nie kawałek folii aluminiowej i natrzyj wilgotnym kawałkiem bibuły. To nieco szalony sposób na zafarbowanie pojedynczych pasm, więc nie rekomendujemy tej praktyki – barwniki w bibule nie są badane pod kątem kotyzacji włosów, choć zapewniają trwały efekt.

Jak często można farbować włosy?

Jeśli podczas jednego zabiegi nie udało Ci się osiągnąć wymarzonego koloru, nie przedłużaj koloryzacji. To grozi tzw. „spaleniem” włosów. Zwłaszcza pasma rozjaśniane nie powinny być ponownie farbowane w domu w pełnym cyklu, bo to znacznie osłabia ich strukturę. Czynniki utleniające i alkalizujące mogą spowodować uszkodzenie keratyny, naturalnego budulca włosa.

  • Jak często można farbować włosy na długości?

Powtórz koloryzację po upływie bezpiecznych 4-6 tygodni, chyba że producent farby zaleca inaczej.

  • A jak często można farbować odrosty?

Pamiętaj, że Twoje naturalne włosy są piękne, ale jeśli naprawdę denerwuje Cię odrost po 3-4 tygodniach, zaaplikuj środek farbujący jedynie na odrosty. Na długości nie trzeba go nakładać. W przypadku chęci odświeżenia blondu, nanieś kolor na długości tylko na 5 minut przed spłukaniem farby.

Pielęgnacja po farbowaniu w domu

Włosy farbowane w domu wymagają solidnej regeneracji. Zafunduj im na przykład kilkudniową kurację odżywkami o niskim pH, żeby domknąć łuski. Świetnie sprawdzają się też naturalne olejki. Do włosów blond na przykład olejek lniany lub z konopi, ponieważ nie zmieniają odcienia pasm.

Sposób na olejowanie włosów farbowanych: Dodaj 1-2 krople olejku eterycznego z rozmarynu do oleju bazowego. Odżywisz cebulki włosów i zadbasz o strukturę pasm. Zobacz naturalne olejki eteryczne.

Ważne jest też stosowanie szamponów i odżywek, które na dłużej utrzymają nasycenie kolorem. Latem zaś stosuj produkty z ochroną UV, takie jak hydrolaty z oczaru wirginijskiego albo z kwiatu lipy.

 

Nature Queen
Nature Queen
Jesteśmy Nature Queen. Marką kosmetyczną, która zbliża kobiety do natury – nie tylko tej dookoła, ale przede wszystkim w nas. Dzięki przyjaznym dla planety i ciała kosmetykom oraz propagowaniu życia w zgodzie ze sobą pomagamy lepiej czuć się i wyglądać we własnej skórze. Poprzez celebrację natury wspieramy w odzyskaniu poczucia własnej wartości, miłości do siebie i przyjemności z życia. Codziennie!
Udostępnij:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Dodaj komentarz
Przeczytaj również
Najnowsze Artykuły
Dlaczego warto używać kosmetyków ekologicznych? | Naturequeen.pl
Dlaczego warto używać kosmetyków ekologicznych?

Kilka powodów, dla których zmienisz dotychczasową listę zakupów Na nasze decyzje zakupowe coraz częściej wpływają influencerzy otrzymujący wynagrodzenie za pokazanie jakiegoś produktu. Niekiedy na naszym

Shopping Cart