Dowiedz się, jakie są różnice oraz podobieństwa między tymi produktami
Zdarza Ci się, że mówiąc o kosmetykach naturalnych, organicznych i ekologicznych, używasz tych nazw naprzemiennie, mimo że myślisz o tym samym produkcie? Jeśli tak, z pewnością pocieszy Cię fakt, że nie jesteś jedyną osobą, która tak robi. Dlatego w tym artykule postaramy się nieco zgłębić ten temat.
Kosmetyki naturalne. Rzućmy na nie okiem
Nasze porównanie rozpoczniemy od opisania najbardziej podstawowej pozycji, jaką są kosmetyki naturalne. Ich formuły tworzone są w oparciu o składniki pochodzenia naturalnego, do których zaliczamy: ekstrakty roślinne, oleje, woski, masła czy minerały. Nie oznacza to jednak, że do ich produkcji nie używa się składników syntetycznych. Chociaż producenci dokładają wszelkich starań, aby ograniczyć ich występowanie, w składzie mogą znaleźć się takie substancje jak: parabeny, silikony, SLS, konserwanty czy sztuczne barwniki.
Ze względu na niewielkie ilości szkodliwych środków chemicznych, uważa się, że kosmetyki naturalne są łagodniejsze dla skóry od drogeryjnych pozycji. Nad ich wyborem powinny zastanowić się osoby posiadające cerę wrażliwą oraz często borykające się z reakcjami alergicznymi.
Przy produkcji kosmetyków naturalnych, brane są pod uwagę dwie bardzo ważne kwestie, takie jak ochrona środowiska oraz dobro zwierząt. Z tego tytułu projektowane dla nich opakowania są ekologiczne, odpady redukowane a zasady cruelty-free – nadrzędne. Oznacza to, że sprzedawane przez producentów kosmetyków naturalnych produkty nie są testowane na zwierzętach.
Warto dodać, że takie kosmetyki często posiadają certyfikaty jakości. Do najbardziej popularnych zaliczamy certyfikaty: EcoCert, NaTrue, COSMOS. W przypadku uzyskania pierwszego z nich, minimum 95% surowców musi być naturalnych bądź pochodzenia naturalnego.
Poznajmy bliżej kosmetyki organiczne
W przypadku kosmetyków organicznych, najważniejszym aspektem jest pochodzenie składników potrzebnych do ich produkcji. Muszą pochodzić z upraw organicznych, a to oznacza, że do upraw nie mogą być stosowane żadne sztuczne nawozy, pestycydy czy GMO. Dzięki temu, produkty organiczne posiadają więcej składników aktywnych, a co się z tym wiąże – odżywiają i pielęgnują skórę lepiej od konwencjonalnych pozycji. Ze względu na większe koszty związane z restrykcjami dotyczącymi upraw oraz wydatkami przeznaczonymi na pozyskanie certyfikatów, cena kosmetyków organicznych może być nieco wyższa.
Parę słów na temat kosmetyków ekologicznych
Przyjmuje się, że kosmetyki ekologiczne są przyjazne środowisku na każdym etapie produkcji. Przejawia się to między innymi w zmniejszeniu emisji CO₂ czy wykorzystaniu biodegradowalnych lub nadających się do recyklingu opakowań. Podobnie jak kosmetyki naturalne czy organiczne, bazują na składnikach naturalnych i minimalizują syntetyczne dodatki.
Czas na krótkie podsumowanie
Podobieństwa:
- Substancje pochodzenia naturalnego – wszystkie trzy typy kosmetyków bazują na składnikach naturalnych i starają się maksymalnie ograniczać dodawanie syntetycznych surowców.
- Bezpieczeństwo dla skóry – są delikatne i zazwyczaj odpowiednie dla wrażliwej skóry, skłonnej do reakcji alergicznych.
- Certyfikacja – mogą posiadać certyfikaty potwierdzające jakość i zgodność ze standardami.
Różnice:
- Kosmetyki naturalne – mogą zawierać pewne bezpieczne składniki syntetyczne i nie muszą spełniać rygorystycznych standardów ekologicznych.
- Kosmetyki organiczne – muszą mieć składniki pochodzące z certyfikowanych upraw organicznych, bez pestycydów i GMO, oraz wysoki procent składników organicznych.
- Kosmetyki ekologiczne – muszą być produkowane z ograniczonym wpływem na środowisko, posiadać biodegradowalne opakowania i spełniać standardy zrównoważonego rozwoju.