Poznaj środek szeroko stosowany w kosmetyce oraz farmacji
Alantoina to pochodna mocznika o właściwościach kojących i łagodzących podrażnienia. Ponadto, stymuluje wzrost zdrowej tkanki, dzięki czemu wspomaga regenerację skóry. Ze względu na brak działań niepożądanych, możesz ją spotkać również w produktach przeznaczonych dla dzieci oraz niemowląt. Dlaczego jest tak popularna? Czytaj dalej!
Wprowadź alantoinę do swojej pielęgnacji. Nie pożałujesz!
Eksperci organizacji Cosmetic Ingredient Review uznali, że alantoina jest bezpieczna przez co nie podlega żadnym ograniczeniom w stosowaniu. Poddano ją testom genotoksyczności na bakteriach i wykazano, że nie ma działania mutagennego. Wręcz przeciwnie – okazało się, że może zmniejszać potencjał mutagenny innych substancji.
Ten preparat nie wywołuje alergii, co z pewnością stanowi istotną informację dla osób, które boją się zakupu nowych kosmetyków z powodu częstego pojawiania się niepożądanych reakcji po ich użyciu. Alantoina jest kompatybilna z wieloma substancjami kosmetycznymi, co czyni ją uniwersalnym produktem pasującym do niemalże wszystkiego. Nie oznacza to jednak, że nie należy zachować umiaru. W przypadku skóry trądzikowej, warto dodawać ją do swojej rutyny pielęgnacyjnej stopniowo i nieustannie obserwować stan swojej cery.
A to nie wszystko…
Alantoina to świetne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry czy zrogowaciałym naskórkiem. Posiada również działanie lekko rozświetlające, dzięki czemu łagodzi rumień. Warto mieć ją w swojej kosmetyczce przez cały rok, ponieważ doskonale sprawdza się jako środek po opalaniu, przebywaniu na mrozie lub spędzaniu czasu na wietrze. Co może niektórych zaskoczyć, ta substancja zmniejsza także widoczność rozstępów czy blizn oraz przyspiesza proces gojenia ran.
Alantoina. W jakich produktach jej szukać?
To substancja zaliczana do humektantów, czyli produktów, których zadaniem jest utrzymanie wilgoci w kosmetyku. Nie wydziela żadnego zapachu i jest trudno rozpuszczalna w wodzie. Najczęściej znajdziemy ją w:
- balsamach do ciała,
- kosmetykach do demakijażu,
- kremach oraz maściach wszelkiego rodzaju,
- produktach po goleniu,
- antyperspirantach,
- środkach po opalaniu.
Coraz częściej dodaje się ją również do szamponów, wcierek, a także odżywek do włosów. Dzięki niej, włosy stają się łatwe do rozczesania, a skóra głowy staje się mniej narażona na występowanie łupieżu czy swędzenia.
Dotychczas nie przeprowadzono badań, które zakazywałyby łączenia alantoiny z innymi substancjami. Jej szerokie zastosowanie w kosmetyce i farmacji sprawia, że tego produktu nie może zabraknąć na Twojej półce.