Hydrolaty bez tajemnic. Czy hydrolaty są dla mnie?
Nim przejdziesz do czytania tego artykułu, proszę odpowiedz na jedno proste pytanie. Chciałabym abyś już na początku tego artykułu wiedziała, czy może Ci on pomóc.
Które zdanie najlepiej Ciebie opisuje?
- Mam bardzo delikatną skórę, dużo produktów, nawet tych naturalnych, potrafi mnie podrażniać lub uczulać
- Szukam sposobu na niedoskonałości skóry, takie jak przebarwienia, naczynka i/lub trądzik.
- Lubię samodzielnie mieszać kosmetyki do pielęgnacji/szukam nowych pomysłów.
- Kocham czuć się świeżo, orzeźwiona/uwielbiam orzeźwiające nuty zapachowe.
Jeżeli zaznaczyłaś jedną lub więcej odpowiedzi, GRATULUJĘ! Hydrolaty zdecydowanie są dla Ciebie! Czytaj dalej ten artykuł, gdyż na pewno znajdziesz w nim coś dla siebie.
Czy wiesz, dlaczego hydrolaty nazywane są „wodą kwiatową”?
Naturalne hydrolaty powstają w procesie destylacji kwiatów przeprowadzanej w celu pozyskania olejków eterycznych. Na początku do specjalnego urządzenia wlewa się wodę, a następnie ją podgrzewa. Gdy woda zacznie parować, przechodzi przez zebrane wcześniej rośliny, pobierając od nich cząsteczki olejków eterycznych oraz inne, cenne substancje. W kolejnym etapie, wytworzona para wodna zabierana jest do chłodnicy, gdzie ponownie zamieniana jest w ciecz. Następnie oddziela się hydrolat od olejku eterycznego. W ten sposób uzyskuje się wodę roślinną, która zachowuje delikatny zapach, a także właściwości zmieniające się w zależności od danej rośliny. Hydrolat jest łagodniejszy od olejku eterycznego, dlatego bez wahania można go używać bezpośrednio na skórę.
- Wiele kobiet ma bardzo delikatną cerę, która reaguje na każdy, nawet najbardziej naturalny, preparat. Hydrolat może rozwiązać taką sytuację, ponieważ zachowując podobne działanie jak odpowiadający mu olej, zawiera mniejsze stężenie substancji aktywnych, dzięki temu mniej intensywnie reaguje ze skórą. Dlatego minimalizuje możliwość wystąpienia niepożądanych reakcji.
- Hydrolaty świetnie sprawdzają się, jako tonik. Niewiele znam kobiet, które po użyciu hydrolatu wróciły do stosowanego dotychczas toniku. Dodatkowo, wybierając odpowiedni hydrolat, możemy wzbogacić jego działanie tonizujące o dodatkowy efekt jak np. normalizacja cery, eliminacja niedoskonałości itd.
- Dodanie hydrolatu do maseczki, będzie strzałem w dziesiątkę. Uzupełnając nim swoją ulubioną glinkę sprawiamy, że zadziała ona jeszcze lepiej na skórę za sprawą dodatkowo zawartych w hydrolatach substancji odżywczych.
- Robisz maseczkę ze spiruliny? Super! Ja też czasami ją lubię, ale nie przekonuje mnie jej zapach. Jak tylko uzupełniłam mieszankę hydrolatem, moje wrażenia się zmieniły. Sama spróbuj.
- Mgiełka… Tak! Orzeźwiająca mgiełka w upalny dzień. To mój mały sekret dobrego samopoczucia w upały. Hydrolat z róży to prawdziwy klasyk jeśli chodzi o orzeźwienie. Mogłabym całymi dniami w upalne dni siedzieć przed wiatrakiem, co chwilę rozpylając wspaniałą, orzeźwiającą nutę zapachu róży. Naprawdę polecam.
Wiesz który hydrolat wybrać?
Działanie poszczególnych hydrolatów
Hydrolat oczarowy – jest znakomitym środkiem dla skóry tłustej z rozszerzonymi porami oraz wrażliwej. Składniki w nim zawarte ściągają pory, tonizują oraz wykazują właściwości przeciwzapalne. Można stosować go jako środek do pielęgnacji skóry po opalaniu.
Hydrolat pomarańczowy – wspaniały dla cery naczynkowej oraz trądzikowej. Działa antybakteryjnie, ściągająco, przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Jego zapach działa relaksująco, łagodzi stres oraz zmęczenie.
Hydrolat różany – idealny dla cery suchej, chroni przed utratą wilgoci, niweluje powstawanie zmarszczek, ujędrnia skórę, genialny do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej. Ma obłędny, kwiatowy zapach. Czasami używany jest jako odświeżająca mgiełka do ciała.
Hydrolat lipowy – jest rewelacyjny dla cery delikatnej, wrażliwej oraz z niedoskonałościami. Wspaniale łagodzi skórę podrażnioną na skutek opalania czy depilacji. Nadaje się również do pielęgnacji włosów. Działa kojąco i regenerująco.
Hydrolat romzarynowy – świetnie sprawdzi się dla skóry normalnej i mieszanej. Oczyszcza, tonizuje, wygładza oraz regeneruje. Genialny do pielęgnacji włosów, zwłaszcza tych borykających się z nadmiernym przetłuszczaniem. Ogranicza wypadanie włosów, a także działa przeciwłupieżowo.
Hydrolat ogórkowy – niezawodny kosmetyk do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Nadaje skórze świeżość i elastyczność oraz pomaga przywrócić naturalne pH. Nawilża i dogłębnie odżywia, dzięki czemu skóra staje się miękka i gładka, a także rozjaśniona i pozbawiona przebarwień.
Hydrolat aloesowy – jeden z najbardziej uniwersalnych hydrolatów, nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery, a szczególnie w celu złagodzenia skóry podrażnionej i wrażliwej. Wspomaga regenerację oraz przynosi ukojenie. Sprawdzi się również walce z łupieżem i sprawi, że cebulki włosów staną się mocniejsze.
Hydrolat lawendowy – podobnie jak w przypadku hydrolatu aloesowego, jego uniwersalne działanie pielęgnacyjne dopasuje się do każdej skóry. Delikatnie oczyszcza i nawilża, łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne, działa antyseptycznie i przeciwutleniająco. Ponadto, wzmacnia cebulki włosów, a także zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu.
Hydrolat z czarnego bzu – łagodzi stany zapalne i zaczerwienienia. Przyspiesza proces regeneracji skóry, a dzięki dużej zawartości witaminy C jest silnym antyoksydantem. Wyrównuje koloryt oraz delikatnie rozjaśnia skórę. Działa także przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, co ułatwia pielęgnację cery tłustej oraz trądzikowej.
Hydrolat z kocanki włoskiej – jest naturalnym rozwiązaniem na pękające naczynka, ponieważ skutecznie je uszczelnia i obkurcza. Łagodzi opuchliznę oraz zasinienia wokół oczu. Działa łagodząco, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Sprawdzi się również w łagodzeniu podrażnień po opalaniu.
Nietypowe zastosowanie wód roślinnych
Zapewne używanie hydrolatu jako wcierki do włosów czy wody tonizującej do twarzy nie wywołało u Ciebie zaskoczenia. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że wody roślinne mogą być również dodawane do masek do włosów czy balsamów do ciała. Już kilka kropel potrafi znacząco zmienić zapach produktu oraz wzmocnić jego działanie, w zależności od wybranego produktu. Latem, dobrym pomysłem może okazać się wymieszanie emulsji do ciała z kilkoma kroplami hydrolatu miętowego, który nie tylko odświeży skórę, ale i zagwarantuje nam przyjemne uczucie schłodzenia. Pomarańczowa woda roślinna zaś doda naszej skórze blasku i sprawi, że będziemy mieć więcej energii do działania, zatem warto wypróbować go przed wyjściem do pracy czy wieczornym spotkaniem towarzyskim. Dla skóry dojrzałej, szczególnie polecany jest hydrolat z opuncji figowej, który ma działanie przeciwstarzeniowe oraz silnie nawilżające.
Hydrolaty dla alergików
Być może przez chwilę przeszła Ci myśl, że hydrolaty nie mogą być stosowane przez osoby, którym dokuczają różne alergie. Nic bardziej mylnego! Oczywiście, jak w przypadku każdego produktu, należy zachować ostrożność i wprowadzać je do swojej rutyny pielęgnacyjnej stopniowo. Do głównych zalet wód roślinnych zalicza się naturalny skład, pozbawiony chemicznych substancji mogących podrażniać skórę twarzy czy głowy. Hydrolaty są dużo łagodniejsze od olejków eterycznych, a wiele z nich wykazuje właściwości kojące czy łagodzące podrażnienia i stany zapalne. Oczywiście, jeśli mamy alergię na roślinę, z której powstała dana woda roślinna, powinniśmy wybrać inny wariant lub wykonać próbę uczuleniową, aby mieć pewność, że dany produkt nie wywoła u nas niepożądanej reakcji. Do jednych z najbezpieczniejszych wód roślinnych zalicza się hydrolat rumiankowy i to od niego polecamy rozpoczęcie przygody z tymi znakomitymi kosmetykami.
Stosowanie hydrolatów – tego nie rób!
Chociaż pierwsza ze wskazówek wydaje się banalna, często jest pomijana przez wiele osób i prowadzi do przykrych konsekwencji. Mowa oczywiście o nie sprawdzeniu daty ważności. Nie wolno używać hydrolatów po upływie wyznaczonego terminu, ponieważ są podatne na rozwój bakterii i pleśni, co dodatkowo potęguje fakt, iż są to produkty naturalne, niezawierające żadnych konserwantów. Ponadto, pamiętaj, że hydrolaty cytrusowe nie powinny być stosowane tuż przed wyjściem na słońce. Odczekaj jakiś czas w domu lub zaaplikuj na skórę również krem z filtrem SPF, aby uniknąć powstania przebarwień. Jeśli stosujesz wody roślinne do pielęgnacji twarzy, staraj się omijać okolice skóry oczu, gdyż mogą podrażnić błony śluzowe. Przed wypróbowaniem każdej wody roślinnej, warto wykonać najpierw próbę uczuleniową i zyskać pewność, że nie wywoła reakcji alergicznej.
Jeżeli masz jakieś pytania, zawsze jestem do Twojej dyspozycji na FB czy Instagramie.
Z miłości do Natury
Nature Queen