Hydrolaty – czym są i do czego służą? Poznaj tajemnice wód roślinnych

Hydrolaty

Co to jest hydrolat? Choć nazywany jest inaczej wodą kwiatową, można go otrzymywać z dowolnej części roślin – kwiatów, owoców, liści, łodyg, kory, drewna, skórek. Hydrolat uzyskuje się w wyniku destylacji roślin razem z olejkiem eterycznym. Woda kosmetyczna jest jednak znacznie łagodniejsza w działaniu niż olejek zapachowy. Jak stosować hydrolat? Do czego można go wykorzystać? Sposobów jest mnóstwo, a my zdradzamy najważniejsze z nich.

Hydrolat – co to? Wersja dla wnikliwych

Hydrolat to niejako produkt uboczny pozyskiwania olejków eterycznych. W procesie destylacji, gdy wrząca para wodna przenika przez części roślin i następnie się skrapla, powstają dwie fazy – oleista i wodna. Częścią oleistą są właśnie naturalne olejki eteryczne, częścią wodną – hydrolaty. Wody kwiatowe czy ziołowe mają zbliżone składniki aktywne do olejków, ale są znacznie od nich łagodniejsze w zastosowaniu. Czyste esencje roślinne są tu mocniej rozcieńczone. Wody roślinne pięknie pachną i można je stosować na skórę bezpośrednio, zraszając twarz, ciało i włosy. Jak jeszcze można używać hydrolatów?

Doświadczenie związane z używaniem hydrolatów dla większości z nas oznacza ograniczenie się do zakupu wody różanej i zastępowania nią od czasu do czasu toniku. Tymczasem hydrolaty mają szeroki wachlarz zastosowań, a ich właściwości nie pomagają nam jedynie w nawilżeniu skóry twarzy.

Hydrolat – kosmetyk przeznaczony tylko do twarzy?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, do najpopularniejszych hydrolatów zaliczamy wodę różaną. Ta rozcieńczona esencja z dodatkiem kwiatów róży wpływa na nas kojąco oraz pozwala nam się zrelaksować. Głównie dzięki obłędnemu zapachu świeżo zerwanych róż, który przenosi nas myślami do spacerów po letnich ogrodach. Naturalna woda różana odświeża oraz nawilża skórę twarzy, przygotowując ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na swoje bogactwo witamin i antyoksydantów, nadaje się do każdego rodzaju cery. Nie wywołuje podrażnień, działa antybakteryjnie, a także przeciwzapalnie, dlatego może być stosowana nawet u osób mających wrażliwą skórę.

Hydrolat to cenny kosmetyk wykorzystywany nie tylko do poprawy kondycji cery, ale również i włosów. W zależności od rośliny, z jakiej powstaje dany hydrolat, zmieniają się jego właściwości. Wody roślinne z rozmarynu, rumianku, pokrzywy, mięty czy lawendy znacząco wspomogą nasze starania o piękne włosy i zdrową skórę głowy. Wybór hydrolatu powinien być uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli borykamy się z nadmiernie wydzielanym sebum, koniecznie wypróbujmy hydrolat rozmarynowy lub pokrzywowy. Oba produkty działają bakteriobójczo oraz pomagają dokładnie oczyścić skalp, co przyczynia się do przywrócenia równowagi przetłuszczającej się skóry głowy i zachowania świeżości na dłużej. Do walki z łupieżem zaleca się stosowanie hydrolatu z drzewa herbacianego, a dla chcących wzmocnić cebulki włosów np. hydrolat szałwiowy, znany ze swoich właściwości poprawiających krążenie i stymulujących wzrost tak zwanych baby hair.

Po dokonaniu zakupu hydrolatu zapewne zastanawiasz się, jak go prawidłowo używać. Do najpopularniejszych metod zalicza się stosowanie wody roślinnej jako wcierki. Przydatna okaże się w tym przypadku butelka z atomizerem, dlatego jeśli Twój hydrolat go nie posiada, wystarczy, że przelejesz go do opakowania po innym produkcie. Rozdziel kosmyki włosów na sekcje, a następnie spryskaj je hydrolatem i wykonaj delikatny masaż skóry głowy. Aby osiągnąć zamierzony efekt, powtarzaj ten zabieg przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Swoją ulubioną wodę roślinną możesz dodawać również do odżywek czy masek, co zwiększy ich skuteczność.

Woda roślinna na ciało!

Wiesz już, że hydrolat można dodawać do produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów, ale czy słyszałaś kiedykolwiek o tym, że to również świetny dodatek do balsamów do ciała? Gdy masz specyficzne potrzeby związane z nawilżeniem, ujędrnieniem skóry czy po prostu zależy Ci na stworzeniu własnej kompozycji zapachowej, wymieszaj kilka kropel hydrolatu z balsamem w dłoniach, po czym powstałą mieszankę rozprowadź po ciele. Ten prosty sposób pozwoli Ci przetestować różne warianty, dzięki czemu będziesz mogła wybrać ten, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.

Obowiązkowy produkt na lato?

Skoro rozmawiamy na temat stosowania hydrolatów na ciało. Należy wspomnieć o najbardziej banalnym, lecz nie najmniej istotnym zastosowaniu – jako odświeżającej mgiełce w upalne dni! Warto mieć przy sobie ulubioną wodę roślinną, by w każdej chwili zapewnić sobie uczucie świeżości i ukojenia podczas wysokich temperatur. Hydrolat nie tylko nawilży oraz odżywi skórę, ale także pomoże zneutralizować nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo, po ekspozycji na słońce przynosi ulgę zaczerwienionej i przesuszonej skórze, która z pewnością odwdzięczy się zdrowym wyglądem. 

 

Do czego służy hydrolat? Jak go stosować?

Hydrolat jest jednym z najbardziej wszechstronnych kosmetyków, więc jeśli lubisz produkty uniwersalne i wyznajesz zasadę kosmetycznego minimalizmu, to hydrolaty wprost pokochasz.

1. Naturalna alternatywa dla toniku

Po oczyszczaniu spryskaj twarz na przykład hydrolatem różanym. Przywróci skórze właściwe, lekko kwaśne pH. Możesz też nasączyć wielorazowy płatek i przetrzeć delikatnie nim buzię. Skóra będzie odświeżona  i gotowa do przyjęcia składników aktywnych z kremu czy serum. Obłędny zapach płatków róż masz w gratisie.

2. Odświeżająca mgiełka, gdy jest gorąco

Nie lubisz latem mocnych perfum i nie chcesz stosować na skórę „sztucznych” mgiełek zapachowych? Poznaj odświeżające działanie hydrolatu z aloesu, z ogórka lub lawendy – cudownie koją przegrzaną, zmęczoną słońcem i upałem skórę.

3. Składnik bazowy wszelkich masek, płukanek, toników

Hydrolat świetnie sprawdza się  do rozcieńczenia wszelkich kosmetyków, które tego wymagają.

4. Płyn do przygotowywania masek z glinki

Hydrolat maksymalizuje działanie czynników aktywnych w sproszkowanych mieszanek z glinki. Sprawdza się też jako zraszacz do maski zastygającej na buzi.

5. Hydrolaty do olejowania włosów

Podkład z hydrolatu nie tylko sprawi, że proces odżywienia włosów przebiegnie sprawniej, ale też łatwiej zmyjesz potem tłusty olej z pasm.

6. Hydrolaty jako wcierki do włosów

Na przykład bławatkowy czy pokrzywowy hydrolat koi skórę głowy, walcząc aktywnie z łupieżem i stanami zapalnymi. Natomiast hydrolat oczarowy ma działanie pobudzające włosy do wzrostu. Jeśli marzy Ci się wysyp baby hair, koniecznie wypróbuj.

Jaki hydrolat wybrać?

Który hydrolat wybrać? To zależy od potrzeb skóry. Na przykład:

  • Do cery suchej świetnie sprawdzą się hydrolaty o działaniu nawilżającym i wzmacniającym barierę hydrolipidową, takie jak wody roślinne z aloesu lub z czarnego bzu.
  • Do cery naczyniowej i skłonnej do trądziku różowatego możesz wybrać hydrolat z oczaru wirginijskiego. Działa łagodząco i antybakteryjnie. Wzmacnia naczynka i pomaga wyregulować pracę gruczołów łojowych, przy czym jest bardzo delikatny dla wrażliwej skóry.
  • Do cery dojrzałej lub z oznakami pierwszych zmarszczek wypróbuj wodę kwiatową z róży damasceńskiej. Poprawia elastyczność skóra i działa antyoksydacyjnie.
  • Po goleniu możesz sięgnąć po hydrolat z kwiatu lipy lub z lawendy, które pomagają w ukojeniu stanów zapalnych skóry.
  • Do zmniejszenia opuchlizny lub zacienień wokół oczu zastosuj hydrolat z kocanki włoskiej.
  • Jeśli zmagasz się z łupieżem, używaj łagodzącej wody z lawendy lub odświeżającego hydrolatu z mięty.
  • Chcesz pozbyć się cellulitu? Hydrolat imbirowy to coś dla Ciebie. Ujędrnia, pobudza krążenie w skórze i jest rewelacyjnym środkiem wspomagającym w walce ze skórką pomarańczową.

Oczywiście to tylko wybrane zastosowania hydrolatów, których jest znacznie więcej. Zobacz naturalne hydrolaty i wybierz kosmetyk dopasowany do potrzeb.

 

Nature Queen
Nature Queen
Jesteśmy Nature Queen. Marką kosmetyczną, która zbliża kobiety do natury – nie tylko tej dookoła, ale przede wszystkim w nas. Dzięki przyjaznym dla planety i ciała kosmetykom oraz propagowaniu życia w zgodzie ze sobą pomagamy lepiej czuć się i wyglądać we własnej skórze. Poprzez celebrację natury wspieramy w odzyskaniu poczucia własnej wartości, miłości do siebie i przyjemności z życia. Codziennie!
Udostępnij:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Dodaj komentarz
Przeczytaj również
Najnowsze Artykuły
Alantoina – czym jest i jak działa na skórę | Naturequeen.pl
Jaki krem regeneracyny do rąk wybrać

Znajdź produkt, który pokochają Twoje dłonie! Jest mały, trzymasz go na stoliku nocnym i pospiesznie wkładasz do torebki przed wyjściem do pracy. Mowa oczywiście o

Shopping Cart