Czy istnieje sprawdzony sposób na zmarszczki? Starzenie się skóry jest nieuchronne. Niestety. Widoczność zmarszczek to jednak tylko jedna oznaka tego procesu. Zazwyczaj zanim zmarszczki stają się widoczne skóra bywa wiotka, traci to takie swoje naturalne naprężenie, traci swój promienny koloryt, staje się szara, czasami szorstka. Oczywiście wpływa na to wiele czynników, jednak czasu nie da się zatrzymać i to właśnie z biegiem lat sprawia, że skóra traci swój młodzieńczy blask.
Dlaczego skóra się starzeje?
Biologicznie rzecz biorąc, już po 25 roku życia zaczyna się proces starzenia skóry. Zaczyna brakować kolagenu, który jest w dużej mierze odpowiedzialny za jędrność i gęstość tkanek skóry. Ten proces dotyczy właściwie całego organizmu, ale z uwagi na to, że skóra jest naszym największym organem to właśnie tutaj te oznaki starzenia są najbardziej widoczne.
Z pewnością do szybkości tego procesu przyczyniają się szkodliwe czynniki zewnętrzne, przed którymi skóra ma chronić narządy wewnętrzne – jest przecież naszą tarczą! Ale niestety z uwagi na to najbardziej cierpi w tym wszystkim.
Możemy podzielić starzenie na dwa rodzaje – w zależności od czynników, które wpływają na ten proces:
- starzenie egzogenne (zewnątrzpochodne) – zależne od czynników zewnętrznych, takich jak czynniki środowiskowe, promieniowanie UV (fotostarzenie), zanieczyszczenia i toksyny, nieodpowiednia pielęgnacja
- starzenie endogenne (wewnątrzpochodne) – związane z czynnikami genetycznymi, zmianami hormonalnymi, z wiekiem organizmu, z nieodpowiednią dietą i niedoborami witamin czy minerałów
Jak objawia się starzenie skóry?
Skóra swoją spójność zachowuje głównie dzięki kolagenowi, który jest swego rodzaju spoiwem (klejem) dla jej komórek. Na przykład skóra właściwa jest złożona z 70-85% kolagenu i to dzięki niemu jest spójna, gęsta, sprężysta i elastyczna.
Tak więc, można już w tym momencie powiedzieć, że w dużej mierze odpowiedzialność za objawy starzenia się skóry ponoszą ubytki kolagenu. A niestety po 25 roku życia jest go coraz mniej. Jak dołożymy do tego szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, niewłaściwą pielęgnację i dietę to mamy istną katastrofę.
Zmarszczki to najbardziej charakterystyczny objaw starzenia, ale nie jedyny. Do innych objawów starzenia skóry zaliczamy także:
- wiotkość cery – ubytki kolagenu i elastyny powodują stopniową utratę jędrności i elastyczności cery. Z wiekiem spada również jakość produkowanych nowych włókien, które są sztywne, pofałdowane czy chaotycznie rozmieszczone. Powoduje to utratę jednolitej struktury skóry, która traci swoją młodzieńczą gładkość i gęstość.
- suchość skóry – w trakcie starzenia się spada ilość kwasu hialuronowego w skórze, który jest odpowiedzialny za wiązanie cząsteczek wody. Zmienia się także skład lipidów naskórkowych, które są głównym budulcem naturalnej bariery hydrolipidowej. To wszystko prowadzi do przesuszania się cery, występowania podrażnień i nawracających stanów zapalnych.
- przebarwienia – często nazywane również plamami starczymi. Te pojawiają się stosunkowo późno, bo gdzieś w okolicach 60 roku życia – oczywiście jeśli wcześniej nie mieliśmy żadnych zaburzeń pigmentacyjnych. Spowodowane są głównie wieloletnią ekspozycją na promieniowanie UV.
- rumienie i pękajace naczynka – z wiekiem uszodzeniom ulegają struktury białkowe i lipidowe naczyń krwionośnych. Co bezpośrednio powoduje, że osłabione naczynia włosowate pękają i tworzą na naszej buzi czy ciele charakterystyczne pajączki.
Jak pozbyć się zmarszczek?
Niestety muszę Cię rozczarować, ponieważ nie istnieje jeszcze technologia umożliwiająca odwrócenie lub cofnięcie procesu starzenia się naszego organizmu. Jest jednak kilka naturalnych sposobów na to, aby zminimalizować widoczność zmarszczek, a także maksymalnie opóźnić ich pojawienie się.
- Kwas Hialuronowy – naturalne występuje w naszym organizmie, a w skórze jest go aż 50%. Z wiekiem jednak jego odnawianie się spowalnia i zaczyna go brakować. A to niedobrze, bo jest substancją silnie higroskopijną, której zadaniem jest wiązanie cząsteczek wody. Najsilniej przeciwzmarszczkowo działa kwas hialuronowy małocząsteczkowy, wnikający głęboko w struktury skóry. Natomiast wielkocząsteczkowy chroni przed nadmiernym odparowywaniem wody przez naskórek.
Więcej o kwasie napisałam tutaj. - Witamina E – to jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Oznacza to, że neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Nazywana często witaminą młodości – i nie bez powodu, ponieważ uelastycznia, wygładza, ujędrnia i kontroluje poziom nawilżenia skóry.
O antyoksydantach przeczytasz więcej w tym artykule. - Stoechiol – jest olejowym ekstraktem z lawendy. Ma zdolność do kontrolowania nadmiernych skurczów skóry co powoduje między innymi rozluźnienie zmarszczek. Ponadto działa stymulująco na podziały komórkowe i produkcję lipidów skórnych. Czasami nazywa się go “naturalnym botoksem”, bo wygładza zmarszczki i to nie tylko te mimiczne.
Stoechiol znajdziesz w moim Kremie Odmładzającym. - DermCom – ekstrakt z bulwy krokusa złocistego. To jeden z nowoczesnych naturalnych składników aktywnych, którego również użyłam w Kremie Odmładzającym. Powstał w oparciu o teorię komunikacji międzykomórkowej, która to z biegiem lat się osłabia. Ekstrakt z krokusa pobudza wytwarzanie kolagenu i elastyny, wspomaga produkcję czynników wzrostu poprzez stymulację komunikacji międzykomórkowej.
A może masz jakieś sprawdzone sposoby na zmarszczki? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu 🙂
Samych Wspaniałości!
NQ💚
Komentarze na temat “Jak pozbyć się zmarszczek? 4 naturalne składniki aktywne na zmarszczki.”
U mnie niestety skóra sucha, zimą wyglądam na kilka lat starsza 😑 Pielęgnacja pielęgnacją, ale u mnie podstawą jest picie wody w dużych ilościach