Słyszałaś o olejowaniu twarzy? Sprawdź, na czym to polega i dlaczego warto uwzględnić ten punkt w codziennej pielęgnacji skóry?
Dobroczynne właściwości olejów znane były już w starożytności, od niedawna jednak coraz większą popularnością cieszą się rosnącą popularnością w kosmetyce. Już nie wystarczy stosowanie samych produktów zawierających wyciąg z oleju, dziś stawiamy na całkowite pokrywanie olejem skóry, włosów, a także paznokci. Aby jednak liczyć na pozytywne efekty i nie wywołać niepożądanych skutków, warto poznać temat od strony teoretycznej. Przyjrzyjmy się dziś, jak olejować twarz i dlaczego w ogóle warto to robić.
Olejowanie twarzy – efekty regularnych zabiegów
OCM (Oil Cleansing Metod) stosowały już kilka lat temu kobiety w Azji. To tani i prosty zabieg, który nie wymaga wizyty u kosmetyczki. Dobierając odpowiedni olej do swojego rodzaju cery, możesz liczyć na jej dogłębne nawilżenie. Pamiętaj przy tym, że sam olej nie ma właściwości nawilżających, lecz działa jak warstwa ochronna zapobiegająca odparowywaniu wody ze skóry. Kolejną korzyścią wynikającą z olejowania twarzy jest jej oczyszczanie, regeneracja, zmiękczenie, wygładzenie, wyrównanie kolorytu, spłycenie zmarszczek, zahamowanie działania wolnych rodników, ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, łagodzenie podrażnień, uelastycznienie i poprawa jędrności.Pamiętaj, by wybierać oleje zimnotłoczone. Są one najbardziej wartościowe.
Olejowanie twarzy – cera tłusta
Często powtarzającym się pytaniem jest – czy olejowanie twarzy trądzikowej, intensywnie produkującej sebum nie pogorszy jej stanu? Nie, pod warunkiem, że zastosowany zostanie właściwy produkt.
W przypadku cery tłustej poleca się olejowanie twarzy olejkiem rycynowym i olejowanie twarzy olejem lnianym. Godnymi uwagi są także: olej z czarnuszki, olej z pestek dyni, olej z pestek malin, olej z pachnotki (olej perilla), olej jojoba.
Olejowanie twarzy – cera dojrzała
To kolejny rodzaj cery o szczególnych potrzebach. Wymaga produktów poprawiających elastyczność oraz jędrność, zawierających antyoksydanty o działaniu spowalniającym starzenie się. Warto sięgnąć po olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, olej makadamia, olej konopny, olej z pestek moreli lub olej arganowy.
Olejowanie twarzy – cera normalna
Jeśli masz normalną cerę, możesz śmiało testować dostępne na rynku oleje. Sama zdecyduj, czy najbardziej zależy Ci na nawilżeniu, zmiękczeniu skóry, ujędrnieniu jej, wyrównaniu kolorytu, czy może nadaniu elastyczności. To jednak nie jedyne efekty, które oferuje olejowanie twarzy. Zaskórniki, rozszerzone pory to zmora, z którą zmagają się kobiety niezależnie od rodzaju cery. Oleje świetnie rozpuszczają tłuszcz, a zatem radzą sobie również z nieestetycznymi zaskórnikami, pozostawiając twarz gładką i doskonale oczyszczoną.
Olejowanie twarzy krok po kroku
Kiedy wiesz już, że powinnaś stosować olejowanie twarzy, pora ustalić, jak to robić. Sposobów jest bardzo wiele i najlepiej jest przetestować je na własnej skórze. Każda bowiem ma prawo inaczej zareagować, dlatego ostateczny dobór metody nakładania oleju pozostaje w Twoich rękach.
Najczęściej stosowanym sposobem jest zwilżenie twarzy wodą lub wybranym hydrolatem, nałożenie na wewnętrzną stronę dłoni kilku kropli oleju, roztarcie go w celu ogrzania, a następnie wmasowanie w policzki, czoło, nos, brodę oraz szyję i dekolt. Warto wykonać przy tym delikatny, kilkuminutowy masaż twarzy, który pobudzi ukrwienie i poprawi przyswajalność składników odżywczych. Aby jeszcze bardziej wzmocnić działanie oleju, możesz przykładać na twarzy ręcznik zwilżany w ciepłej wodzie. Pozostałość oleju należy ściągnąć za pomocą mokrego ręcznika lub bawełnianej ściereczki.
Inną opcją jest pod koniec olejowania zastosowanie parówki, czyli nachylenia się nad miską z gorącą wodą. Możesz po zabiegu umyć twarz tak, jak zawsze, albo przetrzeć tonikiem i nałożyć krem. Jest to kolejna bardzo indywidualna kwestia.
Niektóre kobiety najbardziej chwalą sobie olejowanie twarzy na noc i warto wypróbować tę metodę, lecz najpierw zacznij od krótkich sesji, by sprawdzić reakcję skóry. Uwaga! Niektóre oleje pozostawione na całą noc mogą powodować przesusz.