Olejowanie włosów oliwą z oliwek – czy to dobry pomysł?

Czy warto je robić i jak często olejować włosy? Przeczytaj nasz przewodnik.

Olejowanie włosów oliwą z oliwek

Olejowanie włosów to popularna metoda pozwalająca na odżywienie i wygładzenie włosów w domowym zaciszu. Dodatkową zaletą korzystania z kuchennych zasobów jest oszczędność czasu oraz… pieniędzy. Zamiast poświęcać wiele godzin na wybór idealnej maski do włosów w drogerii, sięgnij po oliwę z oliwek i sprawdź, jakie cuda potrafi zdziałać!

Jakie są rodzaje włosów?

Laikom w świecie pielęgnacyjnych trendów przypominamy, że włosy dzielą się na: nisko, średnio i wysokoporowate. Podział ten zależy od łuski włosa, a dokładniej – od stopnia jej rozchylenia. Włosy niskoporowate charakteryzują się łuskami przylegającymi ściśle do jej kory. W efekcie, są gładkie, lśniące i prawie w ogóle się nie plączą. Chociaż nie wymagają intensywnej regeneracji, nie oznacza to, że nie potrzebują żadnych kosmetycznych zabiegów. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, należy dobierać odpowiednie produkty, a także pamiętać o ich regularnym stosowaniu.

W odróżnieniu od włosów niskoporowatych, włosy średnioporowate często się puszą. Są osłabione, pozbawione blasku oraz nawilżenia. Niekiedy mają rozdwajające się końcówki, a nawet bywają łamliwe. Ten rodzaj włosa wymaga wzmocnienia, a także odżywienia, dlatego w jego przypadku świetnie sprawdzają się odżywki czy maski zawierające proteiny oraz humektanty w składzie. Dodatkowo, można stosować silikonowe serum, aby ujarzmić niesforne kosmyki i nadać im bardziej zdrowego wyglądu.

O włosach wysokoporowatych mówimy, gdy ich łuski są mocno rozchylone. Są matowe, szorstkie, a także bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nie będziemy ukrywać, że ten rodzaj włosa jest bardzo wymagający pod względem pielęgnacji. Potrzebuje głębokiego odżywienia, nawilżenia i regeneracji. Włosy wysokoporowate wymagają częstszego olejowania, najlepiej olejami wielonienasyconymi z dużą ilością kwasów omega-3 oraz omega-6.

Oliwa z oliwek do włosów. Jakich?

Oliwa z oliwek przyjdzie na ratunek włosom średnio i wysokoporowatym. Głęboko wniknie w łuskę włosa, uzupełniając przy tym ubytki w ich strukturze. Pomoże domknąć rozchylone łuski, dzięki czemu włosy przestaną się puszyć. Ponadto, ochroni je przed utratą wilgoci, co zredukuje ich suchość i łamliwość. Warto wypróbować oliwę z oliwek na włosy farbowane. Przy regularnym olejowaniu powinniśmy zauważyć znaczne wygładzenie pasm oraz wydobycie naturalnego blasku. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować oliwy z oliwek od razu po zabiegu koloryzacji, gdyż może wpływać na wypłukiwanie koloru. Lepiej poczekać, aż pożądany przez nas odcień się ustabilizuje.

Dla włosów niskoporowatych, oliwa z oliwek może okazać się zbyt ciężka, przez co kosmyki mogą wyglądać na oklapnięte i pozbawione witalności. W tym przypadku lepiej postawić na olej rzepakowy czy lniany.

Olejowanie włosów – dlaczego warto je robić

Olejowanie włosów ma wiele korzyści zarówno dla skóry głowy jak i samych włosów. Przekonaj się dlaczego warto je robić:

  • Ochrona przed uszkodzeniami: Olejowanie włosów może pomóc ochronić Twoje włosy przed uszkodzeniami wywołanymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza czy zbyt częsta stylizacja włosów.
  • Silne nawilżenie: Olejki mogą pomóc w nawilżeniu włosów i skóry głowy. Zapobiegnie to wysuszaniu się włosów i ich łamaniu.
  • Wzmocnienie włosów: Olejowanie pomaga wzmocnić włosy oraz ich cebulki, co zmniejsza ryzyko wypadania włosów
    i rozdwajania się końcówek.
  • Poprawa kondycji: Regularne olejowanie włosów sprawia, że są bardziej błyszczące, miękkie i elastyczne.
  • Zapobieganie puszeniu: Olejowanie pomaga ujarzmić włosy, zapobiega ich puszeniu się i wyraźnie je wygładza.
  • Ułatwienie rozczesywania: Olejowanie włosów może ułatwić rozczesywanie i stylizację włosów. Włosy po myciu przestają się plątać i stają się wygładzone.
  • Poprawa ukrwienia skóry głowy: Olejowanie włosów może pomóc w poprawie ukrwienia skóry głowy, co może przyczynić się do lepszego wzrostu włosów.

Olejowanie włosów – jakie ma wady

  1. Może zwiększać produkcję sebum: Olejowanie włosów może sprawić, że Twoje włosy będą wyglądać na przetłuszczone, ponieważ zbyt duża ilość olejku lub jego zbyt częste stosowanie może nasilać produkcję sebum.
    Dlatego musisz odpowiednio dopasować typ olejku i częstotliwość olejowania do swojego typu włosów.
  2. Może obciążać włosy: Jeśli masz cienkie włosy lub użyjesz nieodpowiedniego rodzaju kosmetyku, olej do olejowania włosów może je nadmiernie obciążać.
  3. Może powodować alergie: Niektóre osoby mogą mieć alergie na składniki zawarte w olejach.
  4. Może utrudniać stylizację: Olejek do olejowania włosów może utrudniać stylizację włosów, zwłaszcza ich kręcenie czy nadawanie im objętości.

Jak olejować włosy

Na początek warto wypróbować tak zwane olejowanie na sucho, polegające na nałożeniu wybranego oleju na suche pasma włosów. Olej należy rozprowadzić na długości włosów, omijając okolice skóry głowy, gdyż może nasilić jej przetłuszczanie. Po upłynięciu przynajmniej pół godziny należy umyć włosy szamponem lub zastosować metodę OMO (odżywka-mycie-odżywka). Niektóre osoby tworzą podkład pod olejowanie, który pomagaj oliwie lub innemu olejowi lepiej się wchłonąć. Do stworzenia takiego podkładu możesz użyć np. żelu aloesowego albo lnianego.

Sprawdź, jak poprawnie wykonać ten zabieg, aby cieszyć się wygładzonymi i zdrowymi włosami.

  • Zacznij od ogrzania olejka. Ogrzej odpowiednią ilość oleju w dłoniach lub w kubku, aby ułatwić jego rozprowadzanie na włosach i skórze głowy. Nie nagrzewaj olejku do olejowania włosów jednak zbyt mocno, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia włosów.
  • Nałóż olej na czyste i wilgotne włosy, zaczynając od skóry głowy i rozprowadź go po całej długości włosów.
    Upewnij się, że olej jest równomiernie nałożony na całe włosy.
  • Pozostaw olej na włosach przez co najmniej 30 minut, aby pozwolić mu wchłonąć się. Możesz zostawić go na włosach na noc, jeśli potrzebujesz silniejszego odżywienia i masz grube oraz gęste włosy. Następnie dokładnie spłucz włosy ciepłą wodą, użyj szamponu oraz odżywki.
  • Jak często olejować włosy? Olejowanie włosów powinno być wykonywane regularnie, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Możesz to robić raz w tygodniu lub dwa razy w miesiącu, w zależności od potrzeb oraz rodzaju swoich włosów.

Olej do olejowania włosów – jaki wybrać

Dopasuj go odpowiednio do typu włosów oraz potrzeb skóry głowy.

Oleje tłoczone na zimno, takie jak olej arganowy, kokosowy, jojoba czy oliwa z oliwek, są dobre dla wszystkich rodzajów włosów i mogą być stosowane na suche lub na wilgotne włosy. Oleje bogate w kwasy tłuszczowe omega-6, takie jak olej z awokado lub olej makadamia, są dobre dla włosów suchych oraz zniszczonych. Podobne działanie ma olej lniany, ale także z pestek winogron. Jeśli masz problem z łupieżem, olej z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego lub olej z cedru mogą Ci pomóc zmniejszyć jego objawy.

Nature Queen
Nature Queen
Jesteśmy Nature Queen. Marką kosmetyczną, która zbliża kobiety do natury – nie tylko tej dookoła, ale przede wszystkim w nas. Dzięki przyjaznym dla planety i ciała kosmetykom oraz propagowaniu życia w zgodzie ze sobą pomagamy lepiej czuć się i wyglądać we własnej skórze. Poprzez celebrację natury wspieramy w odzyskaniu poczucia własnej wartości, miłości do siebie i przyjemności z życia. Codziennie!
Udostępnij:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Dodaj komentarz
Przeczytaj również
Najnowsze Artykuły
Alantoina – czym jest i jak działa na skórę | Naturequeen.pl
Jaki krem regeneracyny do rąk wybrać

Znajdź produkt, który pokochają Twoje dłonie! Jest mały, trzymasz go na stoliku nocnym i pospiesznie wkładasz do torebki przed wyjściem do pracy. Mowa oczywiście o

Shopping Cart