Siarka w kosmetykach to substancja przeciwłojotokowa i przeciwłupieżowa. Ze względu na antybakteryjne właściwości jest stosowana na przykład w preparatach przeciwtrądzikowych. W składach INCI występuje pod nazwami: Sulfur, Colloidal Sulfur, Flowers od Sulfur, Sulfur Flowers. Czy stosowanie kosmetyków z siarką jest bezpieczne? Co trzeba o nich wiedzieć i jak ich używać, by nie przesuszyć skóry?
Siarka – zastosowanie w lecznictwie i medycynie
Siarka ma szerokie zastosowanie w lecznictwie. Jest pierwiastkiem, który naturalnie występuje w organizmie – jest niezbędna do utrzymywania włosów, skóry i paznokci w dobrej kondycji. Niestety, mogą zdarzać się jej niedobory. Dlatego siarka jest składnikiem wielu suplementów diety – działa wewnątrzkomórkowo, poprawiając „od środka” kondycję skóry, włosów i paznokci.
Siarka jest też jednym z tradycyjnych pierwiastków wykorzystywanych w balneoterapii (dział fizjoterapii wykorzystujący wody lecznicze). Kuracje siarczkowe, polegające na kąpielach w wodzie siarczkowej, działają na organizm z zewnątrz. Dokładnie oczyszczają, stymulują odnowę skóry, poprawiają mikrokrążenie oraz przynoszą ulgę w bólach mięśni i stawów. Potwierdzono również skuteczność terapii w leczeniu alergii skórnych i łuszczycy.
Z leczniczych właściwości siarki korzystają nie tylko kuracjusze w domach zdrojowych. Możesz zafundować sobie prozdrowotną kąpiel w zaciszu własnej łazienki, dodając do wody płyn, żel lub sól siarczkową. Po takiej kąpieli Twoja skóra stanie się bardziej sprężysta, gładka i elastyczna.
Siarka – zastosowanie i właściwości w kosmetykach
Siarka w kosmetykach pozyskiwana jest z minerałów i gazów wulkanicznych. Można uzyskiwać ją również w laboratorium. Jako składnik kremów uzupełnia niedobory przez skórę i działa na jej powierzchni:
- seboregulująco – ma zdolność do regulowania wydzielania sebum;
- złuszczająco i zmiękczająco na naskórek – wykazuje zdolności keratolityczne, co oznacza, że potrafi rozpuścić martwe komórki naskórka. W rezultacie podnosi elastyczność skóry i znacznie ją wygładza, poprawiając też jej koloryt;
- bakteriobójczo, dezynfekująco i antyseptycznie – hamuje powstawanie stanów zapalnych na skórze;
- przeciwzmarszczkowo – zawiera kwas alfaliponowy, który unieszkodliwia wolne rodniki – działa antyoksydacyjnie;
- wzmacniająco dla paznokci dzięki zawartości biotyny w składzie siarki;
- przeciwdrobnoustrojowo – w szamponach przeciwłupieżowych stosuje się związek OMDS dobrze tolerowany przez błony śluzowe;
- łagodząco na skutki oparzeń – ale uwaga – działają tak tylko wybrane związki siarki (hydrat siarczanu magnezu).
Siarka – kosmetyki na trądzik i nie tylko
Jakie zastosowanie ma siarka w kosmetologii? Ponieważ siarka działa regulująco na gruczoły łojowe w skórze, znalazła szerokie zastosowanie jako składnik:
- kremów i maści na trądzik – najczęściej występuje w seriach kosmetyków do pielęgnacji cery problematycznej,
- maści, zasypek, toników i emulsji przeciw grzybicy, łuszczycy, atopowego zapaleniu skóry, świerzbowi, łojotokowemu zapalenie skóry,
- preparatów punktowych na wypryski,
- kremów matujących i zwężających pory,
- żeli siarczkowych do kąpieli leczniczych w domu,
- mydeł i żeli do mycia twarzy.
Siarka w kosmetykach do włosów
Siarka jest kluczowym składnikiem keratyny i kolagenu. W kosmetykach do włosów siarka działa przede wszystkim przeciwłupieżowo. Redukuje łojotok i przynosi ukojenie swędzącej skórze głowy. Bywa składnikiem szamponów i peelingów do skóry głowy – rozpuszcza martwy naskórek oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Siarka wzmacnia włosy i zmniejsza ich wypadanie. Dlatego oprócz przyjmowania jej w formie suplementów i używania kosmetyków z jej zawartością, warto uzupełnić codzienną dietę o produkty naturalnie zawierające siarkę, takie jak jaja, fasola i produkty zbożowe.
Siarka w kosmetykach – na co trzeba uważać?
Kosmetyki z siarką są zdaniem ich producentów niezawodne w walce z trądzikiem. Czy tak jest faktycznie? Choć kosmetyki z siarką przynoszą dobre rezultaty jako środki wspomagające leczenie trądziku, trzeba stosować je z umiarem, najlepiej po konsultacji z dermatologiem. Mogą nadmiernie wysuszać skórę, co grozi uszkodzeniem bariery hydrolipidowej.
Dziś odchodzi się bowiem od klasycznego sposobu leczenia trądziku polegającego na silnej redukcji wydzielania sebum, działaniu antybakteryjnym i przesuszeniu skóry. Obecnie jako pierwszy krok w walce z trądzikiem zaleca się odbudowę bariery hydrolipidowej i wzmocnienie mikrobiomiu skóry. Nawadnianie i dostarczanie wysokiej jakości składników lipidowych to współcześnie podstawa pielęgnacji każdego rodzaju cery, zwłaszcza tej problematycznej.
Czy to znaczy, że siarka w kosmetykach całkiem przechodzi do lamusa? Nie! Wciąż jest chętnie stosowanym produktem w medycynie uzdrowiskowej. Kremy z siarką do stosowania na całej twarzy mogą nadmiernie wysuszać skórę – powinny unikać ich zwłaszcza osoby o skórze suchej, wrażliwej i nadwrażliwej. Jednak preparaty punktowe z siarką, zaaplikowane bezpośrednio na zmianę, przyspieszą gojenie się wyprysków i miejscową regenerację skóry.