Siarka w kosmetykach. Jak działa na skórę? Obalamy mity i potwierdzamy fakty

Siarka w kosmetykach

Siarka w kosmetykach to substancja przeciwłojotokowa i przeciwłupieżowa. Ze względu na antybakteryjne właściwości jest stosowana na przykład w preparatach przeciwtrądzikowych. W składach INCI występuje pod nazwami: Sulfur, Colloidal Sulfur, Flowers od Sulfur, Sulfur Flowers. Czy stosowanie kosmetyków z siarką jest bezpieczne? Co trzeba o nich wiedzieć i jak ich używać, by nie przesuszyć skóry?

Siarka – zastosowanie w lecznictwie i medycynie

Siarka ma szerokie zastosowanie w lecznictwie. Jest pierwiastkiem, który naturalnie występuje w organizmie – jest niezbędna do utrzymywania włosów, skóry i paznokci w dobrej kondycji. Niestety, mogą zdarzać się jej niedobory. Dlatego siarka jest składnikiem wielu suplementów diety – działa wewnątrzkomórkowo, poprawiając „od środka” kondycję skóry, włosów i paznokci.

Siarka jest też jednym z tradycyjnych pierwiastków wykorzystywanych w balneoterapii (dział fizjoterapii wykorzystujący wody lecznicze). Kuracje siarczkowe, polegające na kąpielach w wodzie siarczkowej, działają na organizm z zewnątrz. Dokładnie oczyszczają, stymulują odnowę skóry, poprawiają mikrokrążenie oraz przynoszą ulgę w bólach mięśni i stawów. Potwierdzono również skuteczność terapii w leczeniu alergii skórnych i łuszczycy.

Z leczniczych właściwości siarki korzystają nie tylko kuracjusze w domach zdrojowych. Możesz zafundować sobie prozdrowotną kąpiel w zaciszu własnej łazienki, dodając do wody płyn, żel lub sól siarczkową. Po takiej kąpieli Twoja skóra stanie się bardziej sprężysta, gładka i elastyczna.

Siarka – zastosowanie i właściwości w kosmetykach

Siarka w kosmetykach pozyskiwana jest z minerałów i gazów wulkanicznych. Można uzyskiwać ją również w laboratorium. Jako składnik kremów uzupełnia niedobory przez skórę i działa na jej powierzchni:

  • seboregulująco – ma zdolność do regulowania wydzielania sebum;
  • złuszczająco i zmiękczająco na naskórek – wykazuje zdolności keratolityczne, co oznacza, że potrafi rozpuścić martwe komórki naskórka. W rezultacie podnosi elastyczność skóry i znacznie ją wygładza, poprawiając też jej koloryt;
  • bakteriobójczo, dezynfekująco i antyseptycznie – hamuje powstawanie stanów zapalnych na skórze;
  • przeciwzmarszczkowo – zawiera kwas alfaliponowy, który unieszkodliwia wolne rodniki – działa antyoksydacyjnie;
  • wzmacniająco dla paznokci dzięki zawartości biotyny w składzie siarki;
  • przeciwdrobnoustrojowo – w szamponach przeciwłupieżowych stosuje się związek OMDS dobrze tolerowany przez błony śluzowe;
  • łagodząco na skutki oparzeń – ale uwaga – działają tak tylko wybrane związki siarki (hydrat siarczanu magnezu).

Siarka – kosmetyki na trądzik i nie tylko

Jakie zastosowanie ma siarka w kosmetologii? Ponieważ siarka działa regulująco na gruczoły łojowe w skórze, znalazła szerokie zastosowanie jako składnik:

  • kremów i maści na trądzik – najczęściej występuje w seriach kosmetyków do pielęgnacji cery problematycznej,
  • maści, zasypek, toników i emulsji przeciw grzybicy, łuszczycy, atopowego zapaleniu skóry, świerzbowi, łojotokowemu zapalenie skóry,
  • preparatów punktowych na wypryski,
  • kremów matujących i zwężających pory,
  • żeli siarczkowych do kąpieli leczniczych w domu,
  • mydeł i żeli do mycia twarzy.

Siarka w kosmetykach do włosów

Siarka jest kluczowym składnikiem keratyny i kolagenu. W kosmetykach do włosów siarka działa przede wszystkim przeciwłupieżowo. Redukuje łojotok i przynosi ukojenie swędzącej skórze głowy. Bywa składnikiem szamponów i peelingów do skóry głowy – rozpuszcza martwy naskórek oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Siarka wzmacnia włosy i zmniejsza ich wypadanie. Dlatego oprócz przyjmowania jej w formie suplementów i używania kosmetyków z jej zawartością, warto uzupełnić codzienną dietę o produkty naturalnie zawierające siarkę, takie jak jaja, fasola i produkty zbożowe.

Siarka w kosmetykach – na co trzeba uważać?

Kosmetyki z siarką są zdaniem ich producentów niezawodne w walce z trądzikiem. Czy tak jest faktycznie?  Choć kosmetyki z siarką przynoszą dobre rezultaty jako środki wspomagające leczenie trądziku, trzeba stosować je z umiarem, najlepiej po konsultacji z dermatologiem. Mogą nadmiernie wysuszać skórę, co grozi uszkodzeniem bariery hydrolipidowej.

Dziś odchodzi się bowiem od klasycznego sposobu leczenia trądziku polegającego na silnej redukcji wydzielania sebum, działaniu antybakteryjnym i przesuszeniu skóry. Obecnie jako pierwszy krok w walce z trądzikiem zaleca się odbudowę bariery hydrolipidowej i wzmocnienie mikrobiomiu skóry. Nawadnianie i dostarczanie wysokiej jakości składników lipidowych to współcześnie podstawa pielęgnacji każdego rodzaju cery, zwłaszcza tej problematycznej.

Czy to znaczy, że siarka w kosmetykach całkiem przechodzi do lamusa? Nie! Wciąż jest chętnie stosowanym produktem w medycynie uzdrowiskowej. Kremy z siarką do stosowania na całej twarzy mogą nadmiernie wysuszać skórę – powinny unikać ich zwłaszcza osoby o skórze suchej, wrażliwej i nadwrażliwej. Jednak preparaty punktowe z siarką, zaaplikowane bezpośrednio na zmianę,  przyspieszą gojenie się wyprysków i miejscową regenerację skóry.

 

Nature Queen
Nature Queen
Jesteśmy Nature Queen. Marką kosmetyczną, która zbliża kobiety do natury – nie tylko tej dookoła, ale przede wszystkim w nas. Dzięki przyjaznym dla planety i ciała kosmetykom oraz propagowaniu życia w zgodzie ze sobą pomagamy lepiej czuć się i wyglądać we własnej skórze. Poprzez celebrację natury wspieramy w odzyskaniu poczucia własnej wartości, miłości do siebie i przyjemności z życia. Codziennie!
Udostępnij:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Dodaj komentarz
Przeczytaj również
Najnowsze Artykuły
Dlaczego warto używać kosmetyków ekologicznych? | Naturequeen.pl
Dlaczego warto używać kosmetyków ekologicznych?

Kilka powodów, dla których zmienisz dotychczasową listę zakupów Na nasze decyzje zakupowe coraz częściej wpływają influencerzy otrzymujący wynagrodzenie za pokazanie jakiegoś produktu. Niekiedy na naszym

Shopping Cart