Wdech – wydech: dlaczego warto ćwiczyć oddech i jak to robić?

Na skróty

Wdech – wydech: dlaczego warto ćwiczyć oddech i jak to robić?

Wdech – wydech. Co w tym za filozofia? Jak się okazuje – nie dość, że całkiem spora, to jeszcze przyjemna!

Oddychanie jest nie tylko kluczowe dla naszego fizycznego zdrowia – ale wpływa też na emocje i samopoczucie. Zauważ – jak oddychasz, kiedy oglądasz horror? A kiedy pokłócisz się z siostrą? A kiedy jesteś totalnie zrelaksowana w kąpieli? No właśnie.

Tak, jak sytuacje zewnętrzne mogą wpłynąć na to, jak oddychamy – tak samo to, jak oddychamy, może wpłynąć na nasze odbieranie otoczenia. Dlatego warto nie tylko bezwiednie pompować powietrze do płuc – ale zacząć ćwiczyć!

 • Ćwiczenia oddechowe pomagają zwiększyć poziom uważności i świadomości – co pozwala na lepsze rozumienie własnych myśli i emocji. Dzięki niemu można lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami i budować zdrowsze relacje z innymi ludźmi.
 • Co więcej – ćwiczenia oddechowe przychodzą z pomocą w momentach awaryjnych. Pomagają zmniejszać stres i napięcie (również to, które towarzyszy wystąpieniom publicznym), a także poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego i krążenia. Wszystko to przekłada się na poprawę samopoczucia i poczucie wewnętrznego spokoju… a za tym idzie już cała lawina dobrych reakcji organizmu – na czele ze zdrowym rozwojem emocjonalnym, poczuciem własnej wartości i przyjemnością z życia.

Przekonana? To do dzieła!

Jak zacząć oddychać świadomie?

 • Zacznij od wyciszenia wszystkiego, co może przeszkadzać – dźwięki i wibracje w telefonie, radio, serial w tle.
 • Połóż się na plecach w pozycji wyprostowanej, najlepiej na łóżku lub macie do jogi. Podłóż coś pod kolana – wałek, poduszkę, zwinięty koc – by nie generować napięcia w biodrach i zamknij oczy.
 • Połóż dłonie na brzuchu. Oddychaj swobodnie – ani bardziej, ani mniej niż zwykle. Rozluźnij całe ciało, zaczynając od stóp, aż po czubek głowy i skup się na oddechu.
 • Poczuj, jak z każdym wdechem i wydechem Twoje dłonie unoszą się i opadają.
 • Twoje myśli będą uparcie krążyć wokół wszystkiego innego – nie szkodzi, to całkiem normalne. Za każdym razem, kiedy odpłyniesz gdzieś poza – nie rób sobie wyrzutów. Po prostu wróć do skupiania się na oddechu.
 • Możesz pogłębić go delikatnie – ale tak, by ciągle swobodnie przepływał przez Twoje ciało, niewstrzymywany. Jeśli tak będzie Ci łatwiej, myśl po prostu „wdech – wydech” i skup się na cieple dłoni na brzuchu.

I już! To takie proste.

Za pierwszym razem daj sobie na takie ćwiczenie ok. 10 minut – potem, jeśli chcesz, możesz zwiększać czas. Jednak od długości treningu ważniejsza jest regularność – a najlepsze efekty zobaczysz, kiedy świadome oddychanie wejdzie Ci w krew na dobre.

#tip dla głowy:

Stosuj tę technikę (na stojąco lub na siedząco) za każdym razem, kiedy przytłoczy Cię sytuacja, poczujesz strach, stres albo zdenerwowanie. A jeśli obawiasz się, że przy okazji zaśniesz… to świetnie! Jeśli ćwiczysz wieczorem, upewnij się tylko, że ustawiłaś zawczasu budzik na rano 😉

#tip dla ciała:

Możesz podkręcić w ten sposób nawet wieczorną pielęgnację celebrację – i wykorzystać na ćwiczenia oddechowe czas, kiedy wchłania się w ciało balsam, a na twarzy zastyga maseczka. Podwójny efekt gwarantowany!

_

Masz jeszcze jakieś sprawdzone sposoby na celebrację natury?

Podziel się nimi i wygraj nagrody!

 1. Do 05.04.2023 roku opublikuj na swoim Instagramie post (publiczny), w którym pokażesz, jak celebrujesz swoją naturę po swojemu.
 2. Oznacz go hasztagiem #celebracjanatury oraz @naturequeen.pl.
 3. Obserwuj nasze konto na Instagramie @naturequeen.pl. Polub, zapisz i udostępnij post konkursowy!
 4. Obserwuj, jak celebrują inni – i czekaj na ogłoszenie wyników!

 

5 najciekawszych propozycji wygra zestaw produktów kosmetycznych i akcesoriów do pielęgnacji i świętowania codzienności naturalnie.

Przeczytaj regulamin konkursu TUTAJ.

Nature Queen

Nature Queen

Jesteśmy Nature Queen. Marką kosmetyczną, która zbliża kobiety do natury – nie tylko tej dookoła, ale przede wszystkim w nas. Dzięki przyjaznym dla planety i ciała kosmetykom oraz propagowaniu życia w zgodzie ze sobą pomagamy lepiej czuć się i wyglądać we własnej skórze. Poprzez celebrację natury wspieramy w odzyskaniu poczucia własnej wartości, miłości do siebie i przyjemności z życia. Codziennie!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najnowsze Artykuły

Shopping Cart