Emolienty – 8 składników, dzięki którym sprawiają, że Twoja skóra będzie miękka i nawilżona.

emolienty

Na skróty

Korzystanie z dobrodziejstw tych preparatów – nazywanych emolientami – kojarzy nam się głównie z pielęgnacją skóry niemowlaków. Często jednak po te substancje sięgają również osoby z problemami i chorobami skóry np. atopowy zapaleniem skóry czy łuszczycą. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej tematowi emolientów i spróbujemy dowiedzieć się co sprawia, że dzięki nim nasza skóra jest lepiej nawilżona, miękka i gładka- zapraszam!

 

Emolienty – co to?

Nazwa tych substancji pochodzi od łacińskiego słowa “emolliere”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza “zmiękczać”. Emolientami nazywa się w pełni naturalne kosmetyki – takie, które nie zawierają żadnych sztucznych dodatków np. barwników, spieniaczy, środków zapachowych lub sztucznych konserwantów. Takie kosmetyki są bardzo delikatne w swoim działaniu, nie wywołują podrażnień i nie wywołują reakcji alergicznych. Są natomiast pomocne w utrzymywaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, natłuszczenia, elastyczności i miękkości skóry. Tworzą na powierzchni naskórka taką ochronną powłokę, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody, a także działa przeciwzapalnie.

 

Emolienty możemy znaleźć w postaci:

 • emulsji do twarzy i ciała
 • emulsji do skóry głowy 
 • oliwek
 • szamponów
 • kremów
 • żeli do kąpieli

Emolienty – skład.

Kosmetyki emoliencyjne różnią się między sobą składem, który jest dopasowywany do sposobu ich użycia. Wśród takich kosmetyków możemy znaleźć od prostych żeli do silnie skoncentrowanych maści. Oto 8 najważniejszych substancji, które stanowią o nawilżająco-zmiękczającym działaniu emolientów:

 

 1. Humektanty – m.in gliceryna, glikol, kwas hialuronowy, są to substancje mające zdolność do wiązania cząsteczek wody w głębokich warstwach naskórka.
 2. Składniki okluzyjne – to na przykład lanolina, wazelina, lecytyna, wosk pszczeli; tworzą one warstwę na powierzchni skóry, która zatrzymuje wodę.
 3. Substancje uzupełniające lipidy naskórka – np. cholesterol, skwalen, fosfolipidy, sterole, nienasycone kwasy tłuszczowe; są one fizjologicznymi lipidami, które przywracają skórze równowagę kwasowo-wodno-lipidową, odpowiednie nawilżenie i regulują funkcje ochronne.
 4. Składniki przeciwstarzeniowe – tj. kolagen, retinol, kwas hialuronowy i witaminy
 5. Składniki przeciwświądowe – np. mentol lub lidokaina
 6. Składniki bakteriobójcze – lawenda, tymianek
 7. Składniki immunomodulujące – arginina, glutamina, witamina C i E, cynk, miedź, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3
 8. Filtry przeciwsłoneczne – naturalnym filtrem jest przykładowo olej konopny

Emolienty – jak działają?

Delikatne i niepodrażniające działanie emolientów wykorzystuje się faktycznie w pielęgnacji skóry niemowlaka, która jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Zapewniają jej odpowiednie nawilżenie i pielęgnują niesamowicie miękką skórkę. Natomiast ich działanie jest pomocne w leczeniu przeróżnych chorób skóry. Ale dlaczego? 

 

Otóż najważniejszą cechą takich kosmetyków wydaje się być zdolność do uzupełniania lipidów naskórka. Zazwyczaj znajdziemy w nich trójglicerydy, cholesterol, kwas linolowy, ceramidy oraz naturalne oleje, które skutecznie odbudowują uszkodzoną warstwę naskórka. Takie działanie znacznie przyspiesza proces regeneracji chorej skóry i przywraca jej funkcje ochronne.

 

Kolejną – równorzędną właściwie – funkcją emolientów jest zdolność do wiązania cząsteczek wody i umiejętność zatrzymywania jej w głębokich warstwach skóry. Zapewnia to efekt ciągłego nawilżenia oraz widocznie poprawia stan i wygląd skóry. Sprawia, że skóra staje się miękka i gładka, a utworzona warstwa ochronna zapobiega odparowywaniu wody i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

 

Poza wyżej wymienionymi funkcjami emolienty łagodzą świąd, zmniejszają szorstkość skóry, przywracają prawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej i przyspieszają regenerację uszkodzonego naskórka.

 

Emolienty – dla kogo?

Nie tylko dla niemowlaków, ale też nie tylko dla osób z problemami skórnymi. Oczywiście będą bardzo pomocne przy takich chorobach jak atopowe zapalenie skóry. Skóra atopowa wymaga głębokiego nawilżenia i natłuszczania, a emolienty świetnie spełniają te dwie funkcje, a ponadto łagodzą świąd towarzyszący AZS oraz ograniczają łuszczenie się naskórka. Zapobiegają także zakażeniom i stanom zapalnym, które pojawiają się często podczas drapania swędzących miejsc. 

 

Emolienty będą idealnym wyborem dla tych z Was z cerą suchą i skłonną do podrażnień. Pozwolą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i zapobiegną nadmiernenu przesuszaniu się skóry. Ponadto usprawniają wchłanianie przez skórę wody z otoczenia, co przy skórze bardzo suchej jest niezwykle ważne. 

 

Regularne stosowanie emolientów opartych na tylko naturalnych składnikach wspomaga ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, sprawia, że skóra staje się gładka i miękka w dotyku, a także chroni przed rozwojem stanów zapalnych i przed występowaniem reakcji alergicznych. 

Nature Queen

Nature Queen

Nature Queen to ja💚Na co dzień zajmuję się tworzeniem naturalnych rozwiązań do pielęgnacji ciała i włosów. Kocham wszystko co daje nam Matka Ziemia i uważam, że jedynym sposobem na wydobycie piękna każdej z nas jest pielęgnacja zgodna z naturą. Każda kobieta skrywa w sobie naturalne piękno i dlatego zasługuje na królewskie traktowanie. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie kobiety traktujące swoje ciało jak królestwo miały dostęp do naturalnych kosmetyków, królewskiej jakości. Nature Queen

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najnowsze Artykuły

Shopping Cart