Jak używać szczotki do suchego masażu? Poznaj 5 najważniejszych zasad, dzięki którym oczyścisz skórę, złagodzisz ból i zmniejszysz stres.

jak używać szczotki do suchego masażu

Na skróty

Mam wrażenie, że szczotki do suchego masażu zyskują coraz większą popularność, a przecież nie jest to nic nowego. Stosowanie suchego masażu jest znane i praktykowane od wielu wieków i niesie za sobą naprawdę spektakularne efekty. Wykorzystuje się go między innymi do łagodzenia bólu, redukowania stresu, napięć mięśniowych, poprawy krążenia, a także w naturalnej pielęgnacji skóry. I choć rzeczywiście suchy masaż jest w stanie poprawić wygląd naszej cery, to jest to raczej skutek procesu jaki zachodzi w momencie regularnego szczotkowania skóry na sucho. Jeśli trochę sceptycznie podchodzisz do tego tematu, to tym bardziej zachęcam do czytania dalej, aby poznać proces jaki wywołuje szczotkowanie skóry i poznać 5 zasad, które ten proces usprawniają i pozwalają w pełni wykorzystać możliwości szczotki do suchego masażu.

 

Historia suchego masażu.

Tak jak pisałam we wstępie szczotkowanie skóry nie jest niczym nowym, chociaż dzisiaj może przybrało to bardziej “naszą” – cywilizowaną – wersję/formę. Jeśli spojrzymy wstecz i poczytamy o różnych kulturach, można dotrzeć do informacji, że na przykład w chińskiej medycynie skóra jest uważana za jeden z najważniejszych ludzkich narządów odpowiedzialnych za usuwanie toksyn z organizmu. Ciężko się z tym nie zgodzić mając na uwadze, że skóra w ogóle jest naszym największym narządem. Idąc dalej tym tokiem logiczne staje się, że jeśli wspomożemy jej funkcjonowanie, to proces detoksykacji organizmu stanie się bardziej efektywny. To natomiast bezpośrednio wpływa na ogólną kondycję organizmu, na lepszy stan zdrowia i zwiększa wytrzymałość oraz możliwości organizmu. Patrząc przez pryzmat chińskiej medycyny szczotkowanie skóry pobudza także nasz system energetyczny, co pozytywnie wpływa na wszystkie pozostałe narządy, a dzięki temu cały organizm czerpie korzyści i może lepiej działać.

 

A jeśli nie chińska medycyna to w starożytnych historiach można dowiedzieć się, że ludzie mieli narzędzia służące do oczyszczania skóry z potu, kurzu, pyłu np. starożytni sportowcy lub wojownicy. Indiane również dbali o stan swojej skóry, a w tym celu wykorzystywali suche kolby kukurydzy do ścierania z powierzchni skóry wszelkich zanieczyszczeń. 

 

Najbardziej jednak obrazowym przykładem dbania o stan i zdrowie swojej skóry, będzie obserwacja dzikich zwierząt, które zażywają kąpieli błotnych, po czym “peelingują” skórę ocierając się o trawę czy korę drzew lub wykorzystują w tym celu swoje dzioby albo inne części ciała. Po co to robią? Haha.. w tym samym celu co my – po prostu dbają o swoją higienę. Pozbywają się w ten sposób zanieczyszczeń, drobnoustrojów, pobudzają krążenie krwi i układ limfatyczny, co zapewnia nim lepsze zdrowie i poprawia funkcje ochronne skóry.

 

Co to jest suchy masaż szczotką?

Suchy masaż skóry szczotką to po prostu jeden z elementów naturalnej pielęgnacji naszej cery, który głównie ma na celu poprawić jej funkcjonowanie. Jest to sposób naturalny, co oznacza, że przy szczotkowaniu na sucho skóry nie wykorzystujemy żadnych dodatków w postaci kosmetyków, a już na pewno nie ingerujemy farmakologicznie czy wprowadzając do naszego organizmu jakichkolwiek substancji, które sztucznie pobudzają określone mechanizmy działania organów dla uzyskania szybkich, ale krótkotrwałych i niestabilnych efektów. 

 

Suchy masaż szczotką niesie za sobą całą masę korzyści dla naszej cery i wspomaga naturalne procesy oczyszczania i funkcjonowania skóry. Skutkiem tego procesu (który zaraz opiszę) jest wizualnie zdrowsza, gładsza, jędrniejsza cera, która pozbawiona jest niedoskonałości w postaci na przykład przebarwień czy wyprysków, a także taki masaż szczotką przygotowuje doskonale skórę do dalszej pielęgnacji i polepsza efektywność wchłaniania substancji odżywczych z kosmetyków. Dodatkowo suchy masaż szczotką pozwala się odstresować, a nawet może łagodzić bóle mięśni i stawów.

szczotki do suchego masażu

Jak działa suchy masaż szczotką?

Okej, więc takim pierwszym, dość namacalnym działaniem suchego masażu jest usunięcie z powierzchni skóry martwego naskórka oraz toksyn, które gromadzą się z czasem. Tak jak już wiemy, skóra jest największym organem człowieka, ale przy tym jest również największym filtrem zanieczyszczeń pochodzącym z zewnątrz. To oznacza, że jeśli filtruje to czegoś nie przepuszcza wgłąb organizmu, a to powoduje gromadzenie się odfiltrowanych cząsteczek na powierzchni. Jeśli więc nie będziemy oczyszczać powierzchni naszego filtra to będzie się on zapychać i nie tylko nie przepuszczać zanieczyszczeń i toksyn, lecz również utrudni docieranie tych dobrych cząsteczek w głąb organizmu, czyli na przykład składników odżywczych, wody, tlenu itp. 

Skutkami “zapchanego filtra” mogą być:

 • poszarzała cera
 • skłonność do wyprysków i stanów zapalnych
 • przyspieszone wiotczenie skóry
 • powstawanie zmarszczek
 • przebarwienia
 • problemy z przetłuszczaniem się lub przesuszaniem cery

Natomiast poza tym namacalnym, takim pierwszym widocznym usprawnieniem funkcjonowania skóry istnieje kilka innych, które nie są od widoczne po pierwszym szczotkowaniu, ale mają jeszcze większe znaczenie i niosą za sobą długofalowe i trwałe korzyści dla cery.

 

Suchy masaż skóry szczotką stymuluje układ limfatyczny, w którego skład wchodzą m. in. naczynia limfatyczne i węzły chłonne odpowiedzialne bezpośrednio za skuteczność naszego organizmu do obrony przed toksynami, drobnoustrojami oraz innymi ciałami obcymi. 

 

Poprawa krążenia krwi w skórze, która to jest narządem otrzymującym około 30% całej krwi krążącej w organizmie to kolejna zaleta stosowania suchego masażu. Odpowiednie tempo transportu krwi w skórze pozwala utrzymać optymalny poziom tlenu i prawidłową wymianę wartościowych substancji – witamin, minerałów i innych składników odżywczych – co bezpośrednio wpływa na wygląd i kondycję naszej cery.

 

Na pewno miałaś choć raz tak, że zdarzyło Ci się nie dopilnować pełnowartościowej diety lub zjeść za dużo chipsów albo jakiegoś fastfooda… i co wtedy było?? Gdzie w pierwszej kolejności zauważyłaś reakcję swojego organizmu?? Strzelam, że Twoja skóra jako pierwsza dała znać, że coś jej się nie podoba. 

Zgadłam?

Dzieje się tak, ponieważ pomimo tego, że skóra w sumie jako ostatnia w organizmie otrzymuje składniki odżywcze, to najszybciej daje oznaki jakiegokolwiek niedoboru lub nadmiaru toksyn. Dlatego właśnie po zjedzeniu czegoś niewartościowego lub o wysokim stopniu przetworzenia albo po spożyciu alkoholu reaguje wysypką, wypryskami, przesuszeniem lub przetłuszczaniem.

szczotki do suchego masażu

Najczęstsze pytania na temat suchego masażu skóry?

W tym miejscu, zanim przejdę do instrukcji obsługi :), warto postawić sobie jeszcze kilka pytań:

 

1. Czy dla mojego typu cery suchy masaż jest odpowiedni?

Raczej tak, natomiast wymaga to indywidualnego podejścia. Z pewnością szczególną uwagę i ostrożność powinny zachować osoby z wrażliwą, delikatną cerą, która jest podatna na podrażnienia mechaniczne. Jeśli taką posiadasz to na pewno doskonale o tym wiesz. Natomiast tylko dlatego, że taki masaż szczotką wykonujesz sama możesz dostosować jego długość, intensywność i samodzielnie wybrać obszary ciała do szczotkowania.

 

Ważne! Suche masażu powinny unikać jedynie osoby z chorobami skóry tj. łuszczyca lub egzema, posiadające rany (w tym wypadku można po prostu pominąć te miejsca) lub osoby, o których w danym momencie występuje stan zapalny po oparzeniach słonecznych lub wywołany reakcją alergiczną.

2. Czy mogę do suchego masażu wykorzystać jakiś kosmetyk, np. glinkę lub olej?

Teoretycznie glinkę tak, chociaż nie będzie to miało większego sensu, dlatego, że aby wykorzystać działanie glinki należy ją połączyć z wodą lub hydrolatem i pozostawić na jakiś czas na skórze, aby składniki aktywne glinki mogły wniknąć w skórę i zacząć działać. A jak sam nazwa masażu szczotką wskazuje jest to suchy masaż, czyli bez wykorzystania jakichkolwiek kosmetyków. Działanie suchego masażu jest oparte na mechanicznym oczyszczenie powierzchni skóry oraz mechanicznym pobudzeniu mechanizmów funkcjonowania skóry. Ale po wykonaniu takiego suchego masażu szczotką jak najbardziej, a nawet wskazane jest użycie naturalnego oleju, kremu lub balsamu, który jak nigdy wcześniej wniknie głęboko w strukturę skóry, transportując tam wszystkie cenne składniki i substancje odżywcze.

3. Jak długo powinien trwać suchy masaż szczotką?

Oczywiście zależy to bezpośrednio od typu Twojej cery, ale także od jej aktualnego stanu i tego jaki efekt chcesz osiągnąć. Ważniejsze od tego jak długo jest to jak prawidłowo wykonać szczotkowanie. 

Jak używać szczotki do masażu na sucho?

Prawidłowe i jednocześnie najbardziej efektywne szczotkowanie ciała powinno być zgodne z kierunkiem przepływu limfy w organizmie. Co to znaczy? Znaczy to, że ruchy wykonywane szczotką po powierzchni skóry powinny być wykonywane  zawsze w kierunku serca. 

Najlepiej zacząć szczotkowanie od stóp i posuwistymi ruchami od palców w górę stopniowo szczotkować kolejne partie ciała, pamiętając o tym, aby ruch szczotki był zawsze w kierunku serca. I w ten sposób przechodzimy na łydki, uda, aż do pośladków i brzucha. W momencie kiedy szczotka znajdzie się na poziomie naszego serca zaczynamy masaż od szyi i ramion ponownie w kierunku serca (tym razem jedziemy w dół. Aby wyszczotkować prawidłowo również plecy będziemy potrzebować pomocy drugiej osoby. Plecy szczotkujemy od góry, idąc wzdłuż linii kręgosłupa w dół, a ruchy szczotką wykonujemy od kręgosłupa na zewnątrz (w lewo i w prawo) tworząc delikatny łuk w kierunku serca.

jak używać szczotki do suchego masażu

Twarz natomiast szczotkujemy od nosa na zewnątrz. Najlepiej zacząć od czoła, szczotkuj od brwi aż do linii włosów, następnie powieki aż do policzków i brody zgodnie z ruchem jaki wskazują strzałki na poniższym obrazku. Ruchy szczotki na początku powinny być delikatne (szczególnie jeśli jest to Twój pierwszy masaż skóry szczotką), z czasem gdy już cera zostanie delikatnie pobudzona możesz próbować zwiększać nacisk szczotki na skórę, jednak tak aby jej nie podrażnić. Masaż ma być również przyjemnym doznaniem. 

jak używać szczotki do suchego masażu

5 zasad, które pozwolą w pełni korzystać z efektów masażu skóry na sucho.

 1. Zacznij od stóp lub od dolnej części ciała.
 2. Nie przykładaj szczotki do siniaków i otwartych ran.
 3. Przestań, jeśli poczujesz ból!
 4. Masuj przez co najmniej 15-20 minut (dłużej jest jeszcze lepiej)
 5. Płucz szczotkę wodą po każdym użyciu

Korzyści płynące z masażu suchą szczotką.

W tym miejscu już chcę podsumować temat, dlatego najbardziej przejrzystym sposobem będzie jeśli wypiszę w punktach korzyści jakie uzyskamy stosując suchy masaż ciała szczotką:

 

 • pozbycie się martwego naskórka
 • usunięcie toksyn i zanieczyszczeń z powierzchni skóry
 • pobudzenie układu limfatycznego
 • pobudzenie krążenia krwi
 • pozbycie się przebarwień i rozjaśnienie cery
 • zwiększenie jędrności i elastyczności skóry
 • ułatwienie przenikania składników odżywczych w dalszej pielęgnacji
 • redukcja bólu i stresu, odprężenie

Moim zdaniem to ogromna liczba korzyści płynąca w sumie z tak prostego i może nawet banalnego zabiegu, za który nie musisz płacić w specjalistycznym gabinecie, a w dowolnym momencie możesz go zrobić sama w domu. Daj znać czy ten tekst był dla Ciebie pomocny, możesz napisać komentarz lub udostępnić, a jeśli masz pytania śmiało pisz pod tym wpisem.

 

Nature Queen💚

Nature Queen

Nature Queen

Nature Queen to ja💚Na co dzień zajmuję się tworzeniem naturalnych rozwiązań do pielęgnacji ciała i włosów. Kocham wszystko co daje nam Matka Ziemia i uważam, że jedynym sposobem na wydobycie piękna każdej z nas jest pielęgnacja zgodna z naturą. Każda kobieta skrywa w sobie naturalne piękno i dlatego zasługuje na królewskie traktowanie. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie kobiety traktujące swoje ciało jak królestwo miały dostęp do naturalnych kosmetyków, królewskiej jakości. Nature Queen

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

Komentarze na temat “Jak używać szczotki do suchego masażu? Poznaj 5 najważniejszych zasad, dzięki którym oczyścisz skórę, złagodzisz ból i zmniejszysz stres.”

 1. Szczotkę do masażu poleciła mi przyjaciółka. Początkowo byłam sceptycznie nastawiona, ot co kawał szczotki i to nie za taniej. Jednak postanowiłam zaryzykować i wypróbować ten produkt.
  Przy pierwszym szczotkowaniu czuć pewny dyskomfort na ciele, ponieważ włosie jest dość twarde.
  Ale przy kolejnych użyciach ciało przyzwyczaja się i szczotkowanie staje się przyjemne.
  Muszę przyznać, że po 3 miesiącach szczotkowania na sucho skóra stałą się bardzo gładka, a wrastające włosy, które były moim koszmarem to już przeszłość.
  Mogę śmiało stwierdzić, że chociaż szczotka nie jest tania, warto ją mieć, bo korzyści z jej stosowania zdecydowanie przewyższają jej koszt.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najnowsze Artykuły

Shopping Cart