Mięta jako sposób na odświeżenie i pielęgnację cery tłustej – Hydrolat z mięty pieprzowej i olejek miętowy

mięta

Hydrolat z mięty pieprzowej jest idealny praktycznie dla każdego! To znaczy, ze względu na wyjątkowo odświeżający i dodający energii zapach świetnie sprawdzi się po prostu jako mgiełka. To działanie osobiście wykorzystuję nie tylko w upalne dni, kiedy szukam różnych sposobów na ochłodę, ale także na co dzień kiedy mam dużo pracy lub jestem straasznie zabiegana. Kilka psiknięć i od razu czuję się pobudzona! 

No dobrze, ale czy poza tym, że pachnie miętą (której zapach prawdopodobnie nie wszystkim się podoba) robi coś jeszcze? Oj tak!

Hydrolat z mięty pieprzowej – dla kogo?

Na początku warto powiedzieć kilka słów o samej roślinie, czyli o Mentha Piperita. Jest to roślinka, której właściwości są wykorzystywane już od czasów starożytnych – zarówno w kuchni, jak i w medycynie ludowej, a od jakiegoś czasu również w pielęgnacji skóry i leczeniu zmian skórnych. Mięta zawiera w sobie związki biologicznie czynne, które to są odpowiedzialne za wszystkie jej dobroczynne właściwości – znajdziemy w niej m. in.:

  • mentol – z chemicznego punktu widzenia – alkohol. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, a ponadto oddziałuje na zakończenia nerwów czuciowych dzięki czemu niweluje świąd, ból, zmniejsza obrzęk, łagodzi podrażnienia i działa antyseptycznie
  • garbniki – działają ściągająco i osłonowo na powierzchni skóry oraz łagodzą stany zapalne, nawilżają i hamują nadmierne pocenie się
  • flawonoidy – posiadają właściwości przeciwutleniające, przeciwalergiczne, hamują procesy starzenia się skóry i łagodzą podrażnienia
  • sole mineralne – zapewniają odżywienie skóry w mikroelementy (fosfor, potas, wapń, żelazo)

W mięcie znajdziemy również składniki takie jak witamina C, A, karoten czy wapń. Witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, a ponadto uszczelnia naczynia krwionośne poprzez usprawnienie syntezy kolagenu. Witamina A natomiast jest odpowiedzialna za prawidłowy poziom nawilżenia. Beta-karoten normalizuje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się wyprysków, a wapń wspomaga procesy regeneracyjne oraz bierze udział w syntezie i uwalnianiu barwnika do naskórka. 

Muszę przyznać, że aż sama jestem zaskoczona ile dobroci ukrytej jest w mięcie! Wow!

Mięta w kosmetyce

W kosmetyce najczęściej wykorzystuje się olejek miętowy, który może być dodatkiem do innych preparatów, ale często z olejku wytrąca się mentol, który używany jest w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej czy szamponach do włosów. Z uwagi na swoją charakterystyczną, świeżą i dość mocną woń olejek z mięty pieprzowej jest także często dodatkiem kompozycji zapachowych w perfumach i wodach kolońskich. W pielęgnacji ciała natomiast najbardziej ceni się jego właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, ściągające i przeciwzapalne. Dlatego właśnie kosmetyki z dodatkiem olejku miętowego lub tytułowy hydrolat z mięty szczególnie dobrze sprawdzają się w dbaniu o cerę tłustą, trądzikową i podrażnioną. 

Doskonale oczyszczają, odkażają i zapobiegają rozwojowi bakterii na powierzchni skóry. Zapobiegają w ten sposób powstawaniu stanów zapalnych, zaskórników i wyprysków. Mięta daje uczucie odświeżenia i ochłodzenia, co będzie dodatkowym atutem jeśli Twoja skóra jest podrażniona. Działa również delikatnie ściągająco oraz redukuje wydzielanie sebum  dzięki temu zapobiega przetłuszczaniu się skóry. Ponadto przywraca odpowiedni poziom pH skóry i może być stosowany również na włosy i skórę głowy. Regularne stosowanie miętowych kosmetyków pozwoli Ci rozjaśnić cerę i przywrócić jej naturalny koloryt. 

Hydrolat z mięty pieprzowej doskonale zatem sprawdzi się w łagodzeniu objawów trądziku i pomoże zapobiec powstawaniu nowych wyprysków. 

Możesz używać go samodzielnie po prostu spryskując twarz, ciało i włosy lub dodać go do innych kosmetyków np. połączyć z glinką i stworzyć w ten sposób maseczkę oczyszczającą. 

Mięta w medycynie

Właściwości mięty pieprzowej wykorzystuje się między innymi do:

  • leczenia dolegliwości żołądkowych – jest pomocna w przypadku problemów trawiennych, które często związane są z zaburzeniami wydzielania soków żołądkowych. Mięta pieprzowa zwiększa ilość soku żołądkowego, co ułatwia i przyspiesza trawienie. Dzięki niej pozbędziemy się bólu żołądka, nudności, niestrawności i kolki.
  • leczenia schorzeń wątroby i dróg żółciowych – działa pomocniczo w przypadku kamicy żółciowej i żółtaczce. Wspomaga także regenerację wątroby po przebyciu zapalenia wątroby.
  • leczenia przeziębienia i grypy – inhalacja olejkiem miętowym łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych, czyli katar, kaszel, zapalenie zatok i stany zapalne błon śluzowych
  • łagodzenia objawów migreny
  • leczenia opryszczki

Do leczenia tych przypadłości wykorzystuje się zarówno liście jak i olejek miętowy. Z liści przyrządza się napary, a olejek można stosować samodzielnie miejscowo lub dodając do innych kosmetyków.

Mięta – olejek eteryczny

Jak każdy olejek eteryczny jest najczęściej wykorzystywany w aromaterapii. Jest pomocny w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, a także poprawia samopoczucie, pomaga usunąć zmęczenie i odpręża psychicznie. Będzie pomocny w praktycznie wszystkich problemach gastrycznych oraz złagodzi objawy jelita drażliwego. Dla skóry natomiast działa przeciwzapalnie, pomaga pozbyć się uciążliwych wyprysków, dezynfekuje i odświeża. Może być dodawany bez problemu do innych kosmetyków, aby rozszerzyć ich działanie np. do szamponu, balsamu, kremu lub do maseczki przygotowanej z glinki. Z uwagi na obecność mentolu, który działa na nasze receptory zimna wywiera uczucie chłodu, które może być często kojące w przypadku podrażnień i ukąszeń.

Ważne!

Zaleca się nie korzystać z olejku miętowego w okresie ciąży, karmienia piersią oraz u niemowląt.

Mięta – Miętowa maseczka oczyszczająca na twarz

Do przygotowania takiej maseczki będziesz potrzebowała:

Używając najlepiej drewnianej łyżeczki oraz ceramicznej lub również drewnianej miseczki – połącz ze sobą składniki w następujących ilościach:

  1. 1 – 2 łyżki glinki
  2. 3 – 5 kropel (lub psiknięć) oleju arganowego
  3. 3 kropelki olejku miętowego
  4. Na koniec dolej hydrolat w takiej ilości, aby uzyskać gęstą i łatwą do nałożenia konsystencję – trochę jak śmietana 😉 Mi zazwyczaj wystarcza mniej więcej 20 ml hydrolatu.

Taką maseczkę nałóż na twarz na minimum 10 minut. Ważne jest aby maseczka nie wysychała, dlatego co jakiś czas spryskaj ją jeszcze hydrolatem.  Po wszystkim spłucz maseczkę letnią wodą i wmasuj jeszcze kilka kropel oleju arganowego.

Glinka zielona głęboko oczyszcza pory i ujścia gruczołów łojowych, usuwa toksyny i normalizuje wydzielanie sebum – łagodzi podrażnienia i objawy trądziku. Hydrolat i olejek miętowy odświeżają, dezynfekują i działają antybakteryjnie. Natomiast olej arganowy dopełnia kwestię nawilżenia i dostarczenia składników odżywczych. Tak przygotowana maseczka sprawi, że nie tylko doskonale oczyścisz twarz, ale zafundujesz swojej skórze ogromną dawkę składników aktywnych. Ponadto miętowy zapach pozwoli Ci się zrelaksować i doda energii.

Daj znać jaki Ty masz pomysł na wykorzystanie mięty w pielęgnacji skóry!

Nature Queen 💚

Nature Queen
Nature Queen
Nature Queen to ja💚Na co dzień zajmuję się tworzeniem naturalnych rozwiązań do pielęgnacji ciała i włosów. Kocham wszystko co daje nam Matka Ziemia i uważam, że jedynym sposobem na wydobycie piękna każdej z nas jest pielęgnacja zgodna z naturą. Każda kobieta skrywa w sobie naturalne piękno i dlatego zasługuje na królewskie traktowanie. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie kobiety traktujące swoje ciało jak królestwo miały dostęp do naturalnych kosmetyków, królewskiej jakości. Nature Queen
Udostępnij:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

Komentarze na temat “Mięta jako sposób na odświeżenie i pielęgnację cery tłustej – Hydrolat z mięty pieprzowej i olejek miętowy”

  1. Pingback: Naturalne kosmetyki na prezent - przewodnik jak stworzyć naturalny zestaw prezentowy. ⋆ Nature Queen - Piękno z Natury

Dodaj komentarz
Przeczytaj również
Najnowsze Artykuły
Shopping Cart