Olejek z drzewa herbacianego – infekcje górnych dróg oddechowych i nie tylko

olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i dezynfekujące. Okazuje się więc, że jest to naturalny środek pomocny w leczeniu nie tylko infekcji górnych dróg oddechowych – co w trakcie jesieni jest najczęstszą dolegliwością – ale także pomoże pozbyć się łupieżu, trądziku czy problemu z przetłuszczającymi się włosami… a nawet pomoże w higienie stóp skłonnych do pocenia się.

Olejek z drzewa herbacianego – co to?

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z liści tegoż drzewa. Naturalnie występuje ono w Australii, a Australijczycy wykorzystywali jego właściwości lecznicze od setek lat. Między innymi wykorzystywano go do łagodzenia oparzeń i do przyspieszenia gojenia się ran tworząc okłady z liści. 

Jest on bardzo wszechstronnym kosmetykiem, a właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwzapalne doskonale sprawdzą się w pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej. Normalizuje działanie gruczołów łojowych i zapobiega przetłuszczaniu się skóry, które prowadzi do powstawania stanów zapalnych, wyprysków i zaskórników. 

Olejek z drzewa herbacianego – trądzik

W tym wypadku na szczególną uwagę zasługują jego zdolności do łatwego przenikania w głąb skóry, a właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne są bardzo pomocne w leczeniu tego schorzenia. Olejek zwalcza bakterie beztlenowe będące przyczyną powstawania trądziku. Normalizuje także pracę gruczołów łojowych, przez cera się nie przetłuszcza i przestaje się błyszczeć. Mniejsza ilość sebum również sprawia gorsze warunki do rozwoju bakterii, a tym samym do powstawania stanów zapalnych. Pobudza on także produkcję naskórka i przyspiesza regenerację.

Jak używać?

  • Możesz dodawać kilka kropel olejku do kosmetyków takich jak żel do mycia twarzy lub innych których używasz na co dzień.
  • Dodaj kilka kropel do swojego ulubionego oleju i stosuj w tej postaci na ciałko.
  • Olejek można także stosować w nierozcieńczonej postaci, nakładając go za pomocą patyczka higienicznego lub wacika bezpośrednio na wypryski.
  • Kilka kropel możesz dodać również do maseczki z glinki, aby wzmocnić jej działanie oczyszczające i dodać funkcję dezynfekującą.
  • Parówka z olejkiem także świetnie oczyści i odświeży cerę.

Olejek z drzewa herbacianego – skóra głowy i włosy

Najczęstszym zastosowaniem tego olejku jest leczenie uciążliwego łupieżu oraz problemów z łojotokowym zapaleniem skóry. Olejek z drzewa herbacianego normalizuje wydzielanie sebum, dzięki czemu pozbędziesz się problemu z przetłuszczaniem się włosów oraz unikniesz uczucia swędzenia skóry głowy.

Olejek z drzewa herbacianego – pielęgnacja stóp

Doskonale sprawdzi się do pielęgnacji stóp skłonnych do nadmiernego pocenia się, a co za tym idzie pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Może być pomocny także w leczeniu grzybicy oraz przy problemie z pękającą skórą na piętach. W tym wypadku podobnie jak wyżej możesz łączyć go z innymi kosmetykami np. dodawać kilka kropel do masła shea lub do balsamu, którego używasz do stóp.

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe

Może być używany w aromaterapii, w inhalacjach lub po prostu możesz dodać kilka kropel do nawilżacza w swojej sypialni. Unoszący się aromat nie tylko pięknie pachnie, ale unieszkodliwia wirusy i bakterie krążące w powietrzu. Jeśli już masz katar, kaszel lub ból zatok to również pozwoli Ci złagodzić objawy takiej infekcji czy przeziębienia. Można stosować go także do płukania jamy ustnej – pomoże pozbyć się nieświeżego oddechu oraz zwalcza kamień nazębny i infekcje jamy ustnej. 

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego ma także zastosowanie w łagodzeniu podrażnień po ukąszeniach owadów. Ale żeby było ciekawiej ma też zdolność do odstraszania np. komarów. Wystarczy dodać około 10 kropel do 60 ml wody i rozpylić na powierzchni skóry oraz w swoim otoczeniu. Żaden komar nie podleci 🙂

Ciekawym i niecodziennym zastosowaniem tego olejku może być używanie go jako środka czyszczącego różne powierzchnie w domu. Pozostawia piękny, świeży zapach oraz czyści lekkie zabrudzenia. Dobrze radzi sobie też z pleśnią – wystarczy spsikać np. pleśń na ścianie mieszanką wody z olejkiem i zniknie. 

Jeszcze jednym nietypowym sposobem na użycie tego olejku, na który sama bym nie wpadła, jest zaaplikowanie kilku kropel na końcowy filtr w odkurzaczu. Może to dziwny sposób, ale ostatnio lubię kiedy po odkurzaniu, w domu nie unosi się ten dziwny zapach odkurzacza. Właściwie można używać w ten sposób wszystkich olejków eterycznych, zależy, który zapach Tobie najbardziej odpowiada, ale akurat dla mnie olejek z drzewa herbacianego jest idealny do tego, bo przy okazji neutralizuje bakterie i wirusy w powietrzu.

Próbowałaś?

NQ💚

Nature Queen
Nature Queen
Nature Queen to ja💚Na co dzień zajmuję się tworzeniem naturalnych rozwiązań do pielęgnacji ciała i włosów. Kocham wszystko co daje nam Matka Ziemia i uważam, że jedynym sposobem na wydobycie piękna każdej z nas jest pielęgnacja zgodna z naturą. Każda kobieta skrywa w sobie naturalne piękno i dlatego zasługuje na królewskie traktowanie. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie kobiety traktujące swoje ciało jak królestwo miały dostęp do naturalnych kosmetyków, królewskiej jakości. Nature Queen
Udostępnij:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp
Dodaj komentarz
Przeczytaj również
Najnowsze Artykuły
Dlaczego warto używać kosmetyków ekologicznych? | Naturequeen.pl
Dlaczego warto używać kosmetyków ekologicznych?

Kilka powodów, dla których zmienisz dotychczasową listę zakupów Na nasze decyzje zakupowe coraz częściej wpływają influencerzy otrzymujący wynagrodzenie za pokazanie jakiegoś produktu. Niekiedy na naszym

Shopping Cart