Najczęstsze przyczyny powstawania trądziku, których znajomość pomoże Ci w skutecznym jego zwalczaniu.

przyczyny powstawania trądziku

Na skróty

Najczęstsze przyczyny powstawania trądziku, których znajomość pomoże Ci w skutecznym jego zwalczaniu.

Trądzik – słowo, które niestety każda z nas zna bardzo dobrze. Dlaczego? Bo zapewne większość z nas doświadczyła tej choroby skórnej na własnej cerze. Pokrywa twarz prawie każdego nastolatka i nie pozostaje obojętna wobec osób w dojrzałym wieku, gdyż pojawia się nawet po zakończeniu młodzieńczych lat. Czasami z biegiem czasu ustaje samoistnie, lecz nie u każdego. Często pozostawia po sobie trwałe, nieestetyczne ślady nawet po intensywnym leczeniu. Posiada również tendencję do nawrotów.

Ja osobiście uważam, że pierw należy zapobiegać. A jeśli faktycznie wcześniejsza walka nie pomoże, dopiero wtedy leczyć. Dlatego uznałam, że aby zapobiegać należy znać przyczyny występowania trądziku. W związku z tym zebrałam je dla Was w jednym miejscu.

Główną, a zarazem najczęstszą przyczyną powstawania trądziku jest zakażenie gruczołów łojowych. W momencie ich dysfunkcji wydzielają nadmiar sebum, czyli naturalnie natłuszczającego łoju. Dzięki niemu nasza skóra jest natłuszczona i nawilżona, a także chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo sebum usprawnia wewnętrzne procesy struktury skóry. Jednak nadmiar wytwarzanego łoju to szkodliwe i bezpośrednie źródło powstawania krostek, zaskórników, grudek, torbieli ropnych i innych niedoskonałości. W skutek zatykania porów i obciążania skóry nasza cera świeci się oraz jest tłusta.

Jednak przyczyn powstawania trądziku jest o wiele więcej. 

Kolejne z nich to:

 • Uwarunkowania genetyczne
  W tym wypadku genów nie oszukamy. Jeśli Wasi rodzice oboje chorowali na trądzik, to możliwość zachorowania również i dziecka wynosi więcej niż 50%, gdyż dziedziczona jest tendencja do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych.
 • Rogowacenie ujść mieszków włosowatych
  W konsekwencji namnażania się komórek naskórka (keratynocytów), ujścia mieszków włosowych blokują się. Tak zablokowany mieszek włosowy pod wpływem uchodzącego do niego gruczołu łojowego ulega rozdęciu. Po całym procesie na cerze można zauważyć zaskórniki.
 • Obecność bakterii
  Występujące na skórze bakterie pod wpływem zwiększonej ilości wytwarzanego sebum zwiększają i przyśpieszają swój proces rozmnażania prowadząc tym samym do stanu zapalnego.
 • Zmiany hormonalne
  Dojrzewając każdy nastolatek posiada inną aktywność hormonów androgenowych, można wręcz rzecz, że przeżywa on burzę hormonalną. Androgeny są odpowiedzialne za stymulację wytwarzania łoju oraz powiększanie gruczołów łojowych, których zwiększenie może być skutkiem niechcianych objawów skórnych.
  U młodych kobiet często można zauważyć wykwity trądzikowe zaraz przed miesiączką. Wszystko przez spadek poziomu progesteronu oraz estrogenu.
 • Nadmierna ilość stresu
  Osoby wystawione na stres oraz długotrwałe zmęczenie mogą spodziewać się wystąpienia lub zaostrzenia objawów trądziku. Odbywa się to na skutek stymulacji gruczołów łojowych do nadmiernej produkcji sebum za pomocą zakończeń nerwowych lub poprzez zwiększony poziom kortyzolu, który najczęściej występuje u osób żyjących w ciągłym stresie.
 • Zażywanie leków
  Niektóre leki również prowadzą do powstawania trądziku. Najpowszechniejszy to pigułki antykoncepcyjne, ale także leki z kortyzolem, ze związkami bromu, solami litu, z jodem oraz szeregiem innych substancji, jak również leki antydepresyjne.
 • Niepoprawna dieta
  Poprawne odżywianie się również ma znaczenie. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czy przetworzone jedzenie zawierające konserwanty, sztuczne barwniki oraz syntetyczne aromaty także może być przyczyną powstawania trądziku.
 • Zmiany klimatyczne
  Wystawienie skóry na promieniowanie słoneczny UV w nadmiernej ilości może powodować tymczasowe zmniejszenie objawów, które po chwili powrócą ze zdwojoną siłą.
 • Zanieczyszczenia środowiska
  Skóra codziennie wystawiana jest na działanie czynników zewnętrznych. Często ich negatywne działanie można zaobserwować na cerze, która pochłania różnego rodzaju występujące w otoczeniu składniki.
 • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry
  Używanie kosmetyków komedogennych może zakończyć się zatkaniem ujść mieszków włosowych doprowadzając tym samym do trądziku. Podobne działanie mają kosmetyki drażniące, stworzone na bazie alkoholu.

Jak widzicie, trądzik to poważny problem, który najlepiej zwalczać przed jego powstaniem. Nawet jeśli nie zahamujecie jego powstania, to zawsze macie możliwość złagodzenia objawów.

To co również jest ważne to fakt, iż trądzik nie występuje tylko u osób dojrzewających. Może on dotknąć osoby posiadające już większą ilość bagażu doświadczeń. Dlatego zapoznanie się z przyczynami jego powstawania jest tak ważne. W końcu która z nas chciałaby przeżywać ten horror raz jeszcze? Ja na pewno nie! Jak również nie pragnęłabym tego dla żadnej z Was.

Czy już od dziś zaczynasz wraz ze mną na poważnie brać możliwość wystąpienia trądziku w każdej chwili?

Z miłości do natury,

Nature Queen

 

Nature Queen

Nature Queen

Nature Queen to ja💚Na co dzień zajmuję się tworzeniem naturalnych rozwiązań do pielęgnacji ciała i włosów. Kocham wszystko co daje nam Matka Ziemia i uważam, że jedynym sposobem na wydobycie piękna każdej z nas jest pielęgnacja zgodna z naturą. Każda kobieta skrywa w sobie naturalne piękno i dlatego zasługuje na królewskie traktowanie. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie kobiety traktujące swoje ciało jak królestwo miały dostęp do naturalnych kosmetyków, królewskiej jakości. Nature Queen

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

Komentarze na temat “Najczęstsze przyczyny powstawania trądziku, których znajomość pomoże Ci w skutecznym jego zwalczaniu.”

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najnowsze Artykuły

Shopping Cart