Ho’oponopono – hawajski sposób na miłość do siebie i świata

Na skróty

Ho’oponopono – hawajski sposób na miłość do siebie i świata

Wszyscy miewamy chwile, w których czujemy się przytłoczeni, pozbawieni kontroli i oderwani od samych siebie. W takich momentach znalezienie sposobu na ponowne przywrócenie się do stanu równowagi może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieją proste i przyjemne techniki, które przychodzą wtedy z pomocą: jedną z nich jest Ho’oponopono.

Czym jest Ho’oponopono?

Choć korzenie Ho’oponopono sięgają głęboko, najprościej określić je jako świadome ćwiczenie życzliwości wobec siebie samego i innych. To starożytna praktyka wywodząca się z Huny, która pomaga w osiąganiu wewnętrznej harmonii, spokoju i równowagi. Słowo „ho’oponopono” oznacza w języku hawajskim „naprawić, poprawić, uregulować”. Ideą tej filozofii jest nauka uważności – zwracania uwagi na nasze myśli i działania po to, by móc uwolnić się od negatywnej energii i emocji, które w sobie nosimy. I by nauczyć się żyć w równowadze ze sobą i światem zewnętrznym.

Technika praktykowania Ho’oponopono skupia się na wybaczeniu oraz na uzdrowieniu emocjonalnym poprzez słowa: „Wybacz mi, przepraszam, dziękuję, kocham Cię” (dokładnie w tej kolejności). Mówi się je tak sobie, jak i innym.

Ideą tych zwrotów jest to, że powtarzając je regularnie, możemy stworzyć postawę otwartości, akceptacji i przebaczenia. Skupiając się na miłości, a nie na strachu czy złości w obliczu trudnych sytuacji lub ludzi, możemy nauczyć się reagować ze zrozumienia, a nie z ego, osądu czy urazy.

 

Ho’oponopono a selflove

Podstawową korzyścią z regularnego stosowania Ho’oponopono jest możliwość autorefleksji. Praktykowanie pomaga nawiązać głębsze połączenie z samym sobą, uświadamia myśli i uczucia, zachęca do wzięcia odpowiedzialności za własne emocje i działania (zamiast zrzucania winy na czynniki zewnętrzne). Stosowanie Ho’oponopono aktywnie potwierdza i wzmacnia miłość do siebie oraz pomaga w zidentyfikowaniu wzorców zachowań, które nam nie służą. Dzięki niej możemy uwolnić się od negatywnej energii i uczuć, których się do tej pory trzymaliśmy. A potem zacząć każdy dzień od nowa z czystym umysłem.

 

Jak zastosować to w życiu codziennym?

Jednym z najlepszych sposobów zastosowania tej praktyki są regularne medytacje, podczas których powtarza się kolejno każdą z 4 kluczowych fraz osobno i skupia na oddechu. To pozwala na prawdziwe przyswojenie i zakorzenienie ich znaczenia.
O tym, jak zacząć medytować, przeczytasz tutaj: Medytacja – z czym to się je? Poradnik od zera.
Pomocne może być również zapisanie czterech zdań na kartce papieru i powieszenie jej w widocznym miejscu jako przypominajka w ciągu dnia (np. obok łóżka lub komputera). Pomoże to utrzymać intencję na pierwszym planie, dzięki czemu za każdym razem, gdy pojawią się trudne emocje lub sytuacje, będziesz mieć pamiętać o tym, że masz wybór – zakorzeniać się w strachu lub złości czy w miłości?

 

#tip dla głowy:

W Nature Queen lubimy wplatać Ho’oponopono do porannej rutyny – i zaczynać dzień z mówieniem sobie „Wybacz mi, przepraszam, dziękuję, kocham Cię” do lustra.
O pomysłach na dobry początek dnia przeczytaj więcej tutaj: Poranna rutyna dla zabieganych: 20 minut dla piękna i energii na dzień dobry.

Harmonijne życie w zgodzie ze sobą wymaga postawienia kilku pierwszych kroków — ale nie musi być trudne ani tym bardziej kosztowne! Dzięki odpowiednim narzędziom, takim jak starożytna hawajska praktyka Ho’oponpono, każdego dnia możemy stawiać kolejny, potem następny i jeszcze jeden – każdy w stronę miłości do siebie i dobrego samopoczucia we własnej głowie. Wiemy jedno – na pewno warto!

_
Masz jeszcze jakieś sprawdzone sposoby na celebrację natury? Podziel się nimi i wygraj nagrody!
Do 05.04.2023 opublikuj na swoim Instagramie post (publiczny), w którym pokażesz, jak celebrujesz naturę po swojemu.
Oznacz go hashtagiem #CelebracjaNatury @naturequeen.pl
Obserwuj nasze konto na Instagramie @naturequeen.pl, polub, zapisz i udostępnij post konkursowy.
Obserwuj, jak celebrują inni – i czekaj na ogłoszenie wyników!
3 najciekawsze propozycje wygrają zestaw produktów kosmetycznych i akcesoriów do pielęgnacji i świętowania codzienności naturalnie.

 

Nature Queen

Nature Queen

Jesteśmy Nature Queen. Marką kosmetyczną, która zbliża kobiety do natury – nie tylko tej dookoła, ale przede wszystkim w nas. Dzięki przyjaznym dla planety i ciała kosmetykom oraz propagowaniu życia w zgodzie ze sobą pomagamy lepiej czuć się i wyglądać we własnej skórze. Poprzez celebrację natury wspieramy w odzyskaniu poczucia własnej wartości, miłości do siebie i przyjemności z życia. Codziennie!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najnowsze Artykuły

Shopping Cart