Aby włosy były w dobrej kondycji ważne są nie tylko genetyczne predyspozycje, ale również dopasowana pielęgnacja produktami, które są niejako im dedykowane. Włosy niskoporowate, jak każde inne wymagają dbania o kondycję włosa. Dobór odpowiednich produktów odgrywa w tym zakresie kluczową rolę. O czym na pewno warto pamiętać podczas codziennych rytuałów wykonywanych na włosach niskoporowatych? Koniecznie sprawdź!
Jak dzielimy włosy i dlaczego odpowiednia pielęgnacja jest tak ważna?
Nie ma dwóch takich samych włosów, tak jak właścicieli i właścicielek czupryny. Każda fryzura jest dopasowana do konkretnej urody i naturalnych predyspozycji. Ogólny podział rodzajów włosa zakłada jednak przydzielenie ich do grupy: wysokoporowatych, średnioporowatych i niskoporowatych. Skąd wiedzieć, do której z grup się należy?
W tym artykule skupimy się na charakterystyce oraz wskazaniu zasad pielęgnacji włosów niskoporowatych. Sprawdź koniecznie, czy to właśnie Twoje włosy należą do tej grupy.
Włosy niskoporowate – co to znaczy?
Właścicielki włosów niskoporowatych mogą być zaszczycone posiadaną jakością włosa. Uważa się bowiem, że to właśnie ten rodzaj włosów jest jednym ze zdrowszych, a także lepiej się prezentuje w stosunku do włosa wysokoporowatego.
Ogólnie rzecz biorąc, włosy niskoporowate to te, których ułożenie łusek na pojedynczym włosie jest w miarę równomierne i dalekie od nastroszonej szyszki. To dobre porównanie, gdybyśmy przypatrzyli się łusce włosa wysokoporowatego i niskoporowatego. Pierwsza będzie mocno nastroszona i nieestetycznie wygięta. Łuska włosa niskoporowatego pozostanie prawie zawsze w nienaruszonym stanie.
Posiadam włosy niskoporowate – jak prezentują się na co dzień?
Jak już wspomnieliśmy, włosy niskoporowate będą wyglądały na zdrowe, a ich największym atutem będzie blask i wrażenie odpowiedniego nawilżenia.
Właścicielki takich włosów generalnie są zadowolone z posiadanej czupryny, ale ma ona jednak także swoje wady. Takie włosy z natury będą bowiem dość ciężkie i trudne do stylizowania. Na pewno ich nie zakręcisz lub nie wysuszysz w takim czasie, jak jakikolwiek inny rodzaj kosmków.
Te ciężkie i proste włosy najlepiej prezentują się po prostu w naturalnym wydaniu.
Uwaga to może Cię zainteresować! Włosy niskoporowate będą także i co ważne, odporne na zabiegi farbowania. Każdego rodzaju rozjaśnienie będzie prawdziwym wyzwaniem, a nawet wykonana koloryzacja nie utrzyma się na włosach zbyt długo.
Wszystko dlatego, że pigmentowi zawartemu w farbie trudno jest dostać się do wnętrza poszczególnych łusek.
Jak dbać o włosy niskoporowate?
Aby ten rodzaj włosa prezentował się dobrze, a w rezultacie utrzymać fryzurę w ładzie, ważne jest, by nie obciążać kosmków. Niewłaściwe będzie zatem stosowanie jakichkolwiek preparatów z dużą ilością keratyny. Takie kosmetyki spowodują, że włosy będą sprawiały wrażenie ciągle przetłuszczonych i nieestetycznie przyklapniętych.
Tutaj sprawdzą się na pewno delikatne szampony ziołowe, które uniosą włosy od nasady. Naturalne szampony bez silikonów łatwo zmyjesz z włosa, nie powodując obciążenia.
Nie jest także wskazane, by używać w codziennej pielęgnacji preparaty z silnym detergentem. Możesz jednak obejść tę zasadę jeśli potrzebujesz zmyć z włosa emoliety lub silikony, które je obciążą. Mocny szampon usunie SLS.
Ciekawostką będzie fakt, że włosy niskoporowate polubią się z szamponem lub odżywką wykonaną na bazie aloesu. Ten naturalny składnik działa cuda nie tylko w zabiegach pielęgnacji włosa, ale również ciała.
Pamiętaj, że stosowanie szamponów na bazie takich ziół, jak rumianek, łopian, czy pokrzywa również pomogą i utrzymają włosy w dobrej prezencji.
Olejowanie włosów niskoporowatych – o tym pamiętaj
Jeśli jesteś fanką olejowania i zastanawiasz się, jak za pomocą domowych zabiegów poprawić kondycję swojego włosa to koniecznie przypomnij sobie o oleju zimnotłoczonym kokosowym. Twoje włosy pokochają efekt, otrzymany za pomocą oleju, bo staną się lśniące i błyszczące.
Taki zabieg można wykonywać np. 1 lub 2 razy w tygodniu, bądź rzadziej. Sama oceń, na podstawie ogólnego wyglądu włosa, czy istnieje konieczność częstego olejowania.
Weź jednak pod uwagę fakt, że zbyt częsta i intensywna pielęgnacja włosów niskoporowatych olejami może zadziałać wyłącznie na niekorzyść fryzury.
Jaki efekt uzyskasz po domowym olejowaniu z dodatkiem bazy kokosu? Po oleju kokosowym Twoje włosy powinny stać się lekkie, sypkie, a ich ułożenie nie sprawi Ci większego problemu.
Jak sprawić, by włosy stały się niskoporowate?
Co ciekawe, wiele kobiet niezadowolonych z jakości swojego włosa dąży do tego, by stały się one niskoporowate. Taki efekt można uzyskać po odpowiednim odżywieniu włosa i pielęgnacji. Na pewno warto sięgnąć po regeneracyjne serum i odżywkę. A na pewno wdrożyć do takiej pielęgnacji olejek, który nakłada się bezpośrednio na końcówki włosa.
Tutaj nie zawiodą także wszelkiego rodzaju maski oraz balsamy, które nadadzą włosom blask i sprawią, że będą lśniły.
Wciąż zastanawiasz się, co zrobić, by Twoje włosy były w lepszej kondycji? Zadbaj o systematyczną i skuteczną pielęgnację na bazie sprawdzonych produktów. Odpowiednie produkty sprawią, że Twoje kosmki będą piękne od nasady, aż po same końce!