Wągry potrafią być prawdziwą zmorą. Warto wiedzieć jak się ich pozbyć.
Jak powstają wągry?
Czym są wągry? Są to zaskórniki, które pojawiają się najczęściej w strefie T – na nosie, brodzie lub czole. To w tych miejscach twarzy największa jest koncentracja gruczołów wydzielających łój.
Wągry powstają wtedy, gdy na naszej skórze zatykają się pory. Gruczoły łojowe produkują sebum, które pokrywa skórę swoistą warstwą. Jego prawidłowa ilość jest skórze niezbędna – chroni ją przed wiatrem, mrozem. Jeśli jednak sebum jest zbyt dużo, pory zaczynają się zatykać. Co więcej, ujście łoju blokuje też martwy naskórek, który z powierzchni skóry należy regularnie usuwać. To właśnie zalegające sebum tworzy charakterystyczne grudki – wągry. Czarne “kropeczki” są efektem ciemnienia łoju pod wpływem powietrza.
Czy można zapobiegać wągrom?
Jak skutecznie pozbyć się wągrów? Przede wszystkim, warto zapobiegać ich powstawaniu. Istotna jest odpowiednia dieta, jak również prawidłowa pielęgnacja twarzy.
Przede wszystkim, znaczenie ma tu oczyszczanie twarzy. Najgorszym pomysłem jest na przykład chodzenie spać w pełnym makijażu. Przez cały dzień na skórze twarzy zbierają się zanieczyszczenia, kurz, które skutecznie blokują pory.
Niebagatelne znaczenie ma sposób, w jaki się odżywiamy. Zaskórnikom sprzyja dieta bogata w czerwone mięso, słodycze, tłusty nabiał czy ostre przyprawy. Jadłospis warto za to wzbogacić o owoce, warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, a przede wszystkim – odpowiednią ilość wody, co najmniej 1,5 litra dziennie.
Jeśli jednak profilaktyka nie jest wystarczająca, pojawiają się pytania – jak szybko pozbyć się wągrów oraz jak pozbyć się wągrów na zawsze?
Jak pozbyć się wągrów domowymi sposobami?
W walce z zaskórnikami można wykorzystać domowe sposoby. Czy pozwolą one nam pozbyć się wągrów na zawsze? Najskuteczniejsza będzie systematyczność, jeśli zaskórniki mają u nas podłoże genetyczne, przy zaniedbanej skórze będą powracać.
Wiele osób próbuje wyciskać zaskórniki. Nie jest to jednak polecana metoda na to jak pozbyć się wągrów z nosa czy innej części twarzy. Można doprowadzić do zakażenia, blizn. Wyciskanie wągrów można przeprowadzić w wyjątkowych sytuacjach (gdy na przykład zaskórnik jest tuż pod powierzchnią skóry, czarna kropka jest bardzo widoczna). Skórę należy jednak przygotować – warto otworzyć pory i zmiękczyć naskórek. Można to zrobić na przykład przygotowaną samodzielnie parówką. Wągry należy wyciskać tylko opuszkami – nie paznokciami (pod nimi gromadzi się najwięcej bakterii). Skórę przed i po zabiegu należy zdezynfekować.
Zastanawiając się jak pozbyć się wągrów domowymi sposobami, warto zacząć właśnie od parówki. Jest ona delikatniejsza dla skóry niż mechaniczne wyciskanie. Warto do naparu wybrać zioła takie jak lipę lub tymianek, dzięki temu parówka zadziała oczyszczająco i również antybakteryjnie. Zabieg powinien trwać od 3-15 minut. Potem skórę należy osuszyć czystym gładkim ręcznikiem, albo bawełnianą koszulką. Ważne jest, aby nie pocierać naskórka.
W kategorii “jak pozbyć się wągrów – domowe sposoby”, wyróżnić warto także maseczki. Można wypróbować maseczkę z żelatyny. Produkt rozpuszczamy w wodzie i smarujemy wybrane partie twarzy, ściągając po zastygnięciu zdecydowanym ruchem. Należy uważać, żeby nie zerwać włosków i naskórka. Można też wypróbować sodę oczyszczoną. Dwie łyżki proszku mieszamy z dwiema łyżkami ciepłej wody. Pastę zostawiamy na twarzy na 10 minut, a później zmyć ciepłą wodą.
Jakich kosmetyków używać, żeby pozbyć się wągrów?
Dobrym sposobem na to jak pozbyć się wągrów z twarzy jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Powinny one przede wszystkim nie wysuszać skóry, ani jej podrażniać. Wysuszona skóra produkuje jeszcze więcej sebum, a w efekcie wągry pojawiają się częściej. Dlatego też istotne jest zadbanie o nawilżenie skóry. W tym celu warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości krem. Nakładając go, zadbajmy o delikatny masaż twarzy, który ułatwi wnikanie substancji w głąb skóry.
Niezwykle ważne w walce z zaskórnikami jest oczyszczanie – dobrze sprawdzą się delikatne emulsje i żele o lekkiej, nawilżającej konsystencji. Sprzymierzeńcem w walce z wągrami będą również peelingi. Regularne złuszczanie skóry warto wykonywać na przykład przed parówkami lub nakładaniem maseczek – zwiększymy wtedy ich skuteczność. Peeling to dobry sposób na to jak pozbyć się wągrów na nosie czy innych częściach twarzy – oczyszcza bowiem skórę z martwego naskórka, blokującego pory. Taki kosmetyk jak na przykład peeling solny zwęża też pory, co ogranicza powstawanie nowych zaskórników. Wągrów na twarzy pozbyć się też można dbając o prawidłowe pH skóry. W tym celu warto zaopatrzyć się w dobry tonik.
Warto zwrócić uwagę na konsystencje używanych kosmetyków. Jeśli chodzi o wągry na twarzy i to jak się ich pozbyć, wiedzieć należy, że tłuste, ciężkie kremy i sera pogorszą sytuację. Przydatne będą kosmetyki regulujące wydzielanie sebum. Dobrą praktyką jest czytanie składów – naturalne produkty, pozbawione składników komedogennych powinny być podstawą codziennej pielęgnacji skóry skłonnej do zaskórników. Systematyczne dbanie o skórę pozwoli nie tylko ograniczyć powstawanie wągrów, ale też poprawi jej wygląd, elastyczność i ogólną kondycję.
Komentarze na temat “Jak pozbyć się wągrów? Sprawdzone sposoby na wągry!”
U mnie najczęściej pojawiają się na policzkach i brodzie po folgowaniu ze słodyczami i chipsami. Wstyd się przyznać, ale czasem nie mogę się oprzeć i po prostu je wyciskam. Jednak gdy trzymam pielęgnację problem jest znikomy !