Kwas hialuronowy – powinnaś to wiedzieć.

kwas hialuronowy

Na skróty

Kwas hialuronowy to substancja wydawałoby się powszechnie znana, a jednak kryje w sobie kilka tajemnic. A może raczej powinnam napisać, że stworzyło się wokół niego sporo niedopowiedzeń i we wszelakich mediach ten temat jest żonglowany? Tu się powie coś, tam coś innego i tak się karuzela kręci. A może się mylę 🙂 Tak czy siak postanowiłam stworzyć coś w rodzaju przewodnika po kwasie hialuronowym, dlatego mam nadzieję, że uda mi się przedstawić go ze wszystkich możliwych stron i pozostawię Tobie do oceny czy masz na niego ochotę czy nie. Zapraszam!

Co to jest kwas hialuronowy?

Hej, no gdybym Cię tak teraz zapytała co to właściwie jest ten kwas hialuronowy to niby wiesz, a nie do końca umiesz to opisać słowami, co? Spieszę z wyjaśnieniem!

Kwas hialuronowy – z angielskiego hyaluronic acid, w skrócie HA – takie oznaczenia mogą pojawiać się w INCI kosmetyków, których używasz, jest to substancja, która z chemicznego punktu widzenia należy do grupy związków o nazwie polisacharydy. Są to związki chemiczne, wielocukry, które stanowią również ważną grupę biopolimerów, które w organizmach żywych wykorzystywane są jako materiał budulcowy i zapasowy. Jednym słowem można powiedzieć, że są dość istotne.

I tak, dobrze zaczynasz kombinować – oczywiście w naszym, ludzkim organizmie też naturalnie występuje kwas hialuronowy. Tutaj akurat w postaci soli sodowej, czyli hialuronianu sodu. Żeby było jeszcze ciekawiej, najwięcej jest go w skórze, bo aż 50%, ale występuje także w ciele szklistym oka, mazi stawowej, mięśniach, układzie limfatycznym, krwionośnym, w tkance łącznej, nerkach czy mózgu.

Najważniejszym zadaniem kwasu hialuronowego w organizmie jest wiązanie cząsteczek wody. To, że woda w naszym organizmie jest najważniejsza chyba nie muszę tłumaczyć 🙂

Ciekawostka: Każdego dnia ⅓ cząsteczek kwasu hialuronowego w naszym organizmie ulega rozpadowi, a w ich miejsce powstają nowe. U dorosłego człowieka o masie ciała ok. 70 kg jest aż 15 g kwasu hialuronowego (hialuronianu sodu).

kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy – Rodzaje.

Kwas hialuronowy dzielimy ze względu na wielkość cząsteczek, które mają bezpośredni wpływ na pełnione przez niego funkcje i właściwości. Oto 3 główne rodzaje:

 

 • małocząsteczkowy kwas hialuronowy (LMW-HA) – wnika w najgłębsze warstwy skóry i nawilża można powiedzieć prawie, że od środka
 • średniocząsteczkowy kwas hialuronowy (MMW-HA) – silnie nawilża zewnętrzną warstwę naskórka
 • wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy (HMW-HA) – ma zdolność do utrzymywania się na powierzchni skóry, tworzy w ten sposób film chroniący przed nadmiernym odparowywaniem wody przez naskórek

Każdy rodzaj jest wspaniały w swoim działaniu, ale czy… albo dobra, potem… 🙂

 

Kwas hialuronowy – Właściwości.

Na początek mała ciekawostka, bo te liczby mówią same za siebie i przedstawiają idealnie wielką moc kwasu hialuronowego:

Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej higroskopijnych cząsteczek jakie tylko występują w naturze. Ma zdolność wiązania cząsteczek wody, które nawet 1000 krotnie przekraczają masę HA. Przykładowo, 1 g kwasu hialuronowego może związać nawet 6 litrów wody. WOW!

Ponadto:

 • Poprawia wilgotność, sprężystość, objętość, strukturę skóry i naskórka. Ułatwia także transport składników odżywczych i jonów w skórze
 • Bierze udział w koagulacji – wzmacnia włóknik i przyspiesza tworzenie fibryny
 • Utrzymuje integralność substancji międzykomórkowej
 • Wspomaga utrzymanie prawidłowego nawilżenia oka. 
 • Redukuje tarcie na powierzchniach stawowych
 • Zapewnia prawidłowe działanie strun głosowych
 • Bierze udział w każdym etapie gojenia się ran
 • Działa bakteriostatycznie
 • Ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne

Kwas hialuronowy – Zastosowanie

Obecnie kwas hialuronowy wykorzystuje się między innymi w okulistyce, urologii, chirurgii, otolaryngologii, stomatologii, ginekologii, reumatologii, w inżynierii tkankowej, w gojeniu ran, w przewlekłych zranieniach czy oparzeniach, ale dla nas przede wszystkim w kosmetykach.

Może zadajesz sobie właśnie pytanie “Jak to możliwe, że ma tak szerokie zastosowanie?”.

Wynika to przede wszystkim z faktu, iż ta substancja naturalnie występuje w naszym organizmie i jest nadzwyczaj dobrze tolerowana przez organizm nawet w przypadku dostarczania z zewnątrz HA syntetycznego. Budową chemiczną jest zgodny z budową komórek naszego organizmu. Dlatego właśnie tak szeroko się go stosuje w kosmetologii czy medycynie. 

Tutaj mam jeszcze dla Ciebie kilka najpopularniejszych zastosowań:

 • Kwas hialuronowy w okulistyce – znajdziemy go np. w płynie do soczewek, kroplach do oczu. Łagodzi podrażnienia wywołane długotrwałym noszeniem soczewek kontaktowych, pomaga wyleczyć syndrom suchego oka, ale jest też wykorzystywany w trakcie zabiegów usuwania zaćmy czy innych zabiegów chirurgii oka
 • Kwas hialuronowy w ortopedii – wykorzystywany jest w leczeniu kości i stawów. Najczęściej w postaci zastrzyków w zabiegu wiskosuplementacji.
 • Kwas hialuronowy w ginekologii – pomaga zwalczać stany zapalne i przyspiesza gojenie ran pooperacyjnych na szyjce macicy, sromie i pochwie. 

Kwas hialuronowy w kosmetykach.

Najczęściej znajdziemy go w przeróżnych kosmetykach do twarzy i ciała – kremy, maseczki, toniki, sera, balsamy, które mają na celu nawilżenie cery, wygładzenie zmarszczek czy pozbycie się cellulitu. 

Najsilniej przeciwzmarszczkowo działa kwas małocząsteczkowy, który wnika głęboko w strukturę skóry. Natomiast kwas wielkocząsteczkowy doskonale chroni przed nadmierną utratą wody przez naskórek. 

Doskonale również sprawdza się w pielęgnacji włosów. Szczególnie tych przesuszonych, pozbawionych naturalnego blasku. Działa wygładzająco, zmiękczająco i oczywiście nawilżająco. Możesz go znaleźć na przykład w specjalnych szamponach, odżywkach czy maskach do włosów.

ALE!

Możesz też dodawać go sama do kosmetyków, które już masz.

Kwas hialuronowy Nature Queen

Sama też kiedyś czytałam podobne artykuły i szukałam informacji na przeróżne tematy. Zagłębiając się w temat kwasu hialuronowego doszłam do wniosku, że muszę sama coś takiego stworzyć. Powodów miałam tysiące, a pomysłów jeszcze więcej. Ale im dalej w las tym było coraz trudniej – o dziwo. Aż stwierdziłam, że przecież kwas hialuronowy to taka prosta substancja, że nie można tego zbytnio komplikować.

I w ten sposób stworzyłam swój kwas.

Jaki jest? Doskonały – po prostu.

Dlaczego? Między innymi dlatego, że idealnie wyważyłam recepturę oraz balans pomiędzy poszczególnymi cząsteczkami kwasu.

Mój kwas jest trójcząsteczkowy o stężeniu 3%.

Oznacza to, że: 

 • doskonale działa w każdej warstwie skóry
 • nie jest za mocny
 • ani za słaby 
 • jest idealny
 • świetnie łączy się z kosmetykami

Czegoś takiego szukałam sama, a teraz mogę się tym podzielić z Wami.

Jeśli macie jakieś pytania co do samego kwasu piszcie śmiało w komentarzach pod postem. Będę starała się sprawnie odpowiadać na wszystkie Wasze wątpliwości, a może wywiąże nam się jakaś fajna dyskusja lub po prostu wymienimy się swoimi spostrzeżeniami na temat kwasu hialuronowego.

Samych Wspaniałości,

NQ💚

Nature Queen

Nature Queen

Nature Queen to ja💚Na co dzień zajmuję się tworzeniem naturalnych rozwiązań do pielęgnacji ciała i włosów. Kocham wszystko co daje nam Matka Ziemia i uważam, że jedynym sposobem na wydobycie piękna każdej z nas jest pielęgnacja zgodna z naturą. Każda kobieta skrywa w sobie naturalne piękno i dlatego zasługuje na królewskie traktowanie. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie kobiety traktujące swoje ciało jak królestwo miały dostęp do naturalnych kosmetyków, królewskiej jakości. Nature Queen

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najnowsze Artykuły

Shopping Cart