4 mity o kosmetykach naturalnych, które blokują Twoje naturalne piękno

mity o kosmetykach naturalnych

Na skróty

Dlaczego powstają mity o kosmetykach naturalnych?

Ludzie coraz częściej sięgają po kosmetyki naturalne. Z dnia na dzień rośnie popularność naturalnej pielęgnacji, ale także świadomość i wiedza konsumentów. Wybieramy produkty pochodzenia roślinnego, ponieważ są bezpieczne dla zdrowia i urody, przyjazne dla środowiska, doceniamy naturalne surowce lub dlatego, że nie są testowane na zwierzętach. Dzisiaj kosmetyki pochodzenia roślinnego można nabyć w większości znanych drogerii, aptek, sklepów czy dyskontów. 

 

Jednak czy wszystko co ma w nazwie “bio”, “eko”, “naturalny” jest faktycznie tym za kogo się podaje? 

Niestety nie…

Niektórzy producenci wykorzystują luki w prawie, które dopuszczają do stosowania takich właśnie słów w nazwach kosmetyków. Wprowadza to w błąd konsumentów oraz skutkuje powstawaniem rozbieżnych opinii i mitów na temat stosowania naturalnej pielęgnacji skóry, które często nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Najczęściej pojawiające się w sieci mity o kosmetykach naturalnych.

 

Kosmetyki naturalne nie uczulają.

W składzie kosmetyków naturalnych znajdują się ekstrakty, wyciągi lub pojedyncze substancje pochodzące z roślin, ziół, warzyw, owoców, orzechów, kiełków. Oznacza to, że jeśli Twoja skóra lub Twój organizm reaguje alergicznie na jakiś składnik to niezależnie od tego w jakiej formie go używasz – będzie Cię uczulać. Na przykład jeśli masz uczulenie na ogórka, to prawdopodobnie hydrolat z ogórka wywoła reakcję alergiczną na Twojej skórze.

Przy okazji tego mitu, warto wspomnieć także o pojęciu “hipoalergiczny”, które przez wiele osób jest źle rozumiane. Hipoalergiczny oznacza dokładnie mniejsze szanse na wywołanie alergii. Nie oznacza natomiast, że taki produkt nie uczula wcale. Z greckiego “hipo” – znaczy “mniej”.  

Kosmetyki naturalne to kosmetyki wegańskie.

Na początku musimy sobie wyjaśnić na czym ta wegańskość polega. Przede wszystkim w takim produkcie nie mogą być wykorzystane surowce pochodzenia zwierzęcego. Czyli odpadają wszystkie kosmetyki z woskiem pszczelim, miodem, mlekiem, lanoliną itp. Ponadto żeby otrzymać miano kosmetyku wegańskiego, nie może on być testowany na zwierzętach lub w jakikolwiek sposób zagrażać ich zdrowiu i życiu.

Najprościej mówiąc – wegański nie znaczy naturalny, a naturalny nie znaczy wegański 🙂 

Kosmetyki naturalne nie zawierają konserwantów i mają krótki termin przydatności.

Z wyjątkiem kosmetyków świeżych, które nadają się do użycia przez 2, 3 miesiące od daty produkcji i należy przechowywać je w specjalnych warunkach np. w lodówce, nie jest to prawda. Kosmetyki naturalne przechodzą szereg testów by uzyskać certyfikaty i spełnić wymagania naturalności. Coraz częściej preparaty z wyciągami z roślin posiadają zbliżony lub taki sam termin przydatności co kosmetyki konwencjonalne. Natomiast stosowane w nich konserwanty są zdecydowanie mniej szkodliwe i łagodniejsze dla skóry od tych, które znajdziemy w popularnych markach drogeryjnych. 

Jednym z naturalnych systemów konserwacji preparatów jest witamina E. To właśnie dzięki niej kosmetyki są bezpieczniejsze, a okres ich przydatności może wynosić 2 lub 3 lata. Innymi konserwantami w kosmetykach naturalnych mogą być olejki eteryczne, kwas salicylowy lub kwas dehydrooctowy (DHA) dopuszczony przez organizacje kontrolujące produkcję kosmetyków naturalnych i uznany za bezpieczny dla skóry.

Kosmetyki naturalne są drogie.

Tak i nie. Każdy produkt naturalny, który posiada odpowiednie certyfikaty jest wyjątkowy i często spełnienie dodatkowych wymagań zwiększa nieco koszty produkcji. Na szczęście wraz z rosnącą popularnością i optymalizacją procesów produkcji jesteśmy w stanie używać kosmetyków naturalnych w podobnych cenach co typowe drogeryjne.

Innym aspektem jeśli chodzi o cenę jest zastosowanie trudno dostępnych ekstraktów i wyciągów lub wyjątkowo rzadkich roślin do produkcji kremu, oleju czy hydrolatu. 

Podstawowe różnice między kosmetykami naturalnymi a kosmetykami konwencjonalnymi.

Niezależnie od tego czy do pielęgnacji używasz kosmetyków naturalnych czy nie, podstawowym kryterium jest dopasowanie preparatów do Twojej skóry, a różnice wynikające ze składu zazwyczaj działają na korzyść natury. Kosmetyki naturalne to zdecydowanie nie jest trend, który przeminie, ponieważ umiejętne wykorzystanie dóbr natury nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko, ale przede wszystkim na nasze zdrowie i urodę. Wykorzystywanie naturalnych olejów, ekstraktów z roślin, olejków eterycznych, wody roślinnej do dbania o piękny wygląd i kondycję skóry jest nam potrzebne i najbardziej zbliżone do ideału. Każda kobieta zasługuje na to co najpiękniejsze. A najpiękniejsze daje nam Matka Natura.

Aby jak najlepiej wykorzystać piękno natury czytaj składy na opakowaniach, sugerowane sposoby zastosowań i ulotki. Przed użyciem kosmetyku naturalnego upewnij się, że nie masz alergii na składniki produktu oraz że jest on przeznaczony do pielęgnacji Twojego rodzaju skóry.

Daj koniecznie znać w komentarzu pod artykułem czy znasz jeszcze jakieś mity lub potrzebujesz informacji na jakiś temat związany z naturalną pielęgnacją.

Nature Queen💚

Nature Queen

Nature Queen

Nature Queen to ja💚Na co dzień zajmuję się tworzeniem naturalnych rozwiązań do pielęgnacji ciała i włosów. Kocham wszystko co daje nam Matka Ziemia i uważam, że jedynym sposobem na wydobycie piękna każdej z nas jest pielęgnacja zgodna z naturą. Każda kobieta skrywa w sobie naturalne piękno i dlatego zasługuje na królewskie traktowanie. Moim największym marzeniem jest to, aby wszystkie kobiety traktujące swoje ciało jak królestwo miały dostęp do naturalnych kosmetyków, królewskiej jakości. Nature Queen

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Najnowsze Artykuły

Shopping Cart